23.1 C
תל אביב
28 בנובמבר 2021
ליכודניק
יומן פוליטי

קרב רב

שפר גילה את הכח,ועדה מסדרת בליכוד,יואב קיש רוצה ממשלה אזרחית

פוליטיקה ישנה
זוהי באמת תופעה מעניינת : כיצד הפוליטיקאים הישנים מנותקים מרצון העם. נתניהו קיבל מנדט מהעם
להקים ממשלה אך העם אמר כי הוא רוצה מבנה חדש לקואליציה. מבנה אזרחי כאשר סדר היום הוא פנימה – להטיב עם העם המשרת.
בקדנציה של המהפך הבין מנחם בגין כי השלטון הקודם כבש את דרכו על העם. כן, השלטון היה מנותק מהעם. בגין הגיע עם רוח חדשה שעבור אותם זרמים שהיו מודרים מהשלטון פתחה להם פתח של תקווה.
זכורה האמרה שלו : “להטיב עם העם”. במדינת ישראל של העת הזאת קיים שלטון של פוליטיקה ישנה, אשר אינה מתייחסת לצרכים של הזרמים המרכזיים בעם. הזרמים המרכזיים הם יש עתיד והבית היהודי כאשר העם נתן לנתניהו מנדט הוא אמר את דברו כאשר הציג להם שהשותפים החדשים שהם רוצים לראות לידו הם לפיד ובנט.
נתניהו מנסה להקים קואליציה על הבסיס הישן כאשר הוא מנסה לבנות מסגרת לממשלתו שהיסודות שלה הם החרדים. בקיצור נתניהו בונה לנו ממשלה של הפוליטיקה הישנה. זאת ממשלה ששוב תהיה תלויה על ציר של חרדים ואנחנו נראה כי הבעיות האקוטיות שחלק גדול מהם מצריך חקיקה יהיה בחסות של זכות הווטו של החרדים.
נתניהו מעדיף קואליציה ישנה של ליכוד, עבודה וחרדים, אך מה שבטוח הוא שנתניהו החזיר את הברית העתידית של המפד”ל עם השמאל. הברית של בנט עם לפיד היא כפי הנראה בסיס לשינוי שיעבור על מדינת ישראל, כאשר מעמד הביניים החילוני מסורתי יקח את השלטון כי נתניהו ימשיך לגרור רגליים בדברים החשובים שבהם העם רוצה לראות שינוי. מה שברור הוא כי העם בישראל רוצה להרגיש שינוי. בדיור לא רוצים לראות רק רפורמה של מרפסות, השינוי חייב להיות מהשורש, ולא שיספרו שהמחיר יורד ואנו מגלים שהמחיר ממשיך לעלות. העם רוצה לראות שינוי שבו כל המגזרים יכנסו מתחת האלונקה ולא רק קבוצה קטנה תישא בעול ההגנה על המולדת, וכן תממן את אלה שמשתמטים בישיבה.
מדברים כל הזמן על מבנה הגושים, שמאל וימין, אך יש שם במרכז כאלה שרוצים שינוי.
אז נתניהו, לך לממשלה שהעם רוצה שבסיסה היא ממשלה של ליכוד+לפיד+ובנט ואחרי זה תכניס את האחרים. זאת ממשלה עם תקווה. זאת ממשלה עם עתיד.

בליכוד
רבים מחברי הליכוד מרגישים כי נגנבה להם המפלגה. בסביבת נתניהו רוצים להצליח לגנוב את הדעת של פעילי הליכוד ומתכננים כי לפני שאובמה יגיע ולפני שירכיבו ממשלה נתניהו יביא לאישור המרכז את הועדה מסדרת. נתניהו שרואה בערגה כיצד עמיתיו מרכיבים רשימות ע”י ועדה מסדרת רוצה גם. רק חבל שבמקום ללכת קדימה בנתיב שהוא עצמו דגל ללכת, לפריימריז פתוחים או לפתק פתוח בבחירות הכלליות כאשר כל בוחר יוכל לבחור 10 שמות, הוא הולך אחורה לימים שאדם אחד בחר את הרשימה.
הליכוד נראה כמו עגלה מהאלף הקודמת. מפלגה שחוקה ללא רעננות, מפלגה שאינה פותחת את שעריה לכוחות חדשים, כאשר אנחנו מגיעים לאירועים בליכוד אנו מוצאים את כסופי השיער במידה ונשאר שיער. הליכוד הפך לתנועה שנמצאת במגננה שרוצה לשמר את עצמה מכוחות אחרים שיכנסו
לתנועה, וכך אין ואקום בציבוריות הישראלית. אל הואקום הזה נכנסים כוחות אחרים בדמותה של מפלגתו של לפיד, צריך לזכור כי הזרם המרכזי הוא הבבואה של העם ולכן צריך תמיד למצוא את הדרך איך לשתף אותו בעשייה. בכל השנים האחרונות אנחנו מתריעים כי אין פעילות של צעירים, ואין פעילות של נשים. עד שלא ישכילו לבצע שינוי מהשורש ולהביא כוחות חדשים לתנועה אין תקווה לליכוד. אולי יצליחו לגנוב עוד קדנציה רק מה שבטוח הליכוד כתנועה יעלם.
 


גיל שפר

 

אין ספק ששפר אדם מוכשר. אחרי שהפיל את נתניהו כאשר הדיר אותו מהמצב האמיתי בבחירות, ואחרי שהיה עליו כעס גדול ולמרות החברות שלו עם גורמים המקורבים לבנט הוא מצליח להפיל את נתניהו עכשיו במשא ומתן , כאשר שרי הליכוד מפחדים מגיל שפר אשר לוחש על אוזנו של נתניהו.
אותם פוליטיקאים צריכים לאזור אומץ, לפנות אל נתניהו ולומר לו : תראה מה קרה בבחירות, ותראה מה קורה פה. כל מה שהיה נראה קל הפך להיות קשה, שרי הליכוד צריכים להבין כי אם ישתקו יגלו כמו בבחירות עוד מכה לליכוד. דבר אחד בטוח : נתניהו שעומד בראש הוא אחראי אך איך הוא נותן לאחד כמו שפר להפיל אותו פעם אחר פעם.
 


נושאים בנטל
השבוע החלה התעוררות בתוך הליכוד בנושא החשיבות של שוויון בנשיאה בנטל. גם נתניהו הבין ועל הנתיב הזה נבחרו לפיד ובנט, ולכן היה חשוב ליצור מתווה של בסיס הקואליציה עם לפיד ובנט.

 

אל ההתארגנות נכנסנו באתר ליכודניק ביחד עם משה איפרגן ויואב קיש, מי שהוביל בשנים האחרונות את המאבק החוץ פרלמנטרי של שוויון בנטל והיה בו הרוח התומכת בליכוד, ויחד איתנו ברק שרעבי מגדרה. מכאן באה הקריאה לממשלה רחבה שבסיסה לפיד ובנט. הרי מה שקורה הוא שהחרדים רואים כבר כי הם הצליחו להדיר את לפיד ובנט והם אפילו למתווה קנדל לא מסכימים.
מה ? עוד קדנציה שבה לחרדים יינתן זכות ווטו על חוקים? בתחילת השבוע יהיה כנס של ליכודניקים שתומכים במהלך של ממשלה שהעם רצה: ממשלה שבסיסה ליכוד + לפיד + בנט. אל הממשלה הזאת יצטרפו גם החרדים וכך נגיע לממשלה טובה. מצד שני גם לפיד ובנט צריכים לדעת שהצהרות והפחדות הן לא הדרך, כי בסופו של יום כאשר הם יתחילו את העבודה האמיתית הם ימצאו את שביל הזהב לעבודה
שתיתן תוצאות.
 


חרדים

 

מתברר כי הם מטילי האימה הגדולים בפוליטיקה. הגיע הזמן לשים לזה קץ. הם מפחידים את נתניהו כי לא יתמכו בו בסיבוב הבא כמו שהיה אחרי 2003 כשהקטין להם את הקצבאות. הם פונים לבית היהודי ומפחידים אותם כי אם ידבקו בברית עם לפיד הם יתמכו בחלוקת הארץ. הגיע הזמן שגם החרדים ינטשו את דרך העבר וילמדו כי עדיף להגיע להסכמות מאשר ללכת לדרך האיומים. רק אם ניקח את חודש אפריל שנה שעברה בעת ההיא היה ברור כי צריך למצוא פתרון מוסכם על הנשיאה בנטל אך החרדים אמרו לנתניהו : “אין תקציב אם אתה הולך למהלך”. נתניהו הכריז על בחירות, היה נסיון עם מופז
למצוא מוצא וזה לא צלח, אז הלכנו לבחירות. החרדים גילו כי המצב השתנה והם לא הגורם המשמעותי להקמת קואליציה, וכך במקום ללמוד מהעבר שבסופו של יום הם מפסידים כאשר הם מנסים להפוך את מדינת ישראל לבת ערובה שלהם, הם מפסידים.

כן הם צריכים להתעלות מהעבר החשוך של הליכה תוך כדי הטלת אימה, וללכת למצוא את המשותף.
כי ביום אחד הם יגלו כי הם מפסידים בכל הזירות. הזרם המרכזי בעם יתאחד מולם, לכן עדיף להם להגיע להסכמות ולא כל פעם הם אומרים לא על כל דבר.


נושאים ונותנים – אז והיום

דומה כי הקמת הממשלה של נתניהו עלתה על שירטון. נראה כי הברית של בנט ולפיד דוחקת את נתניהו לפינה. בכיר בליכוד העביר ביקורת על ניהול המשא ומתן. “מנהלים את המשא ומתן טירונים פוליטים. המשא ומתן מתנהל כמו גןילדים : זורקים באוויר הצעות, פוגעים בשותפים הפוטנציאלים. כל זה קורה
כאשר אין הבנה של המטריה הפוליטית. כך צוות המשא ומתן מזגזג כל הזמן”.
הגורם הוסיף בעצב כי היה צריך ללמוד כיצד נוהל המשא ומתן לפני ארבע שנים כאשר אז עמד בראש הצוות אישיות פוליטית. עורכי הדין אולי יודעים את החוקים אך אינם מבינים את המצב כי אם לא
תופרים את הפרטים בשקט, מוצאים את קווי היסוד, יוצרים אווירה של סגירה, לא מקימים ממשלה. אך מה שקורה פה עכשיו לא נראה כי ממשלה תקום ואם תקום היא תהיה בתנאים שלא טובים לליכוד. הגורמים הפוליטים טוענים כי זה שלא נסגר אף שותף מרכזי להקמת ממשלה זאת התנהלות כושלת.

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

ההירש ישראל על מינוייך חלל

אריק זיו ויזר

הוא חזר לקסמים

אלי חזן

מיהו “סבן אותי” – יומן פוליטי – מאת:אריק זיו

אריק זיו ויזר

כ”ט בנובמבר ההצבעה בממשלה על הקפאה – יומן פוליטי – אריק זיו

אריק זיו ויזר

תצא בחוץ דרעי

אריק זיו ויזר

בשחצנות לא משקמים כלכלה – יומן פוליטי – אריק זיו

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן