25.9 C
תל אביב
13 במאי 2022
ליכודניק
יומן פוליטי

היינו כחולמים

אחריתם של הבחירות המקדימות בליכוד לא יכולים בשום פנים ואופן להיות מימוש תחילתם.

הם החלו כאשר נתניהו נמצא בדפיציט אנושי ואידיאולגי והסתיימו כאשר הוא מקבל להנהגתו לקראת הבחירות הכלליות רשימה חלומית. לא פחות. כל המקלות שהפריעו והזיקו לגלגלי הליכוד נשברו לרסיסים.

 

לאחר שבפעם האחרונה הצליחו הכיפות הסרוגות כמעט ולהשתלט כליל על הרשימה הרי שלאחר הבחירות הללו הם נמצאים במצב שהליכוד המאוזן הפיל אותם בנוק אאוט. ב – 2012 דן מרידור ובני בגין נדחקו מהרשימה, לימור לבנת הגיעה לירכתיה, בהמשך הכניעו אותם גורמים את ליבת הליכוד בתוך המפלגה : בחלק מהמוסדות, בועדת חוקה ובבית הדין. לכל המקומות הללו נבחרו נציגים שהקשר בינם לבין בגין וז’בוטינסקי הוא מקרי לחלוטין. ואין כמו המקרה של שבח שטרן כדי להמחיש את העיוות שנוצר בתוך תנועת הליכוד. עם האוכל בא התיאבון. שטרן הוא הלוביסט של החרד”לים בליכוד. הוא גם  השליח של סטרוק מהבית היהודי. אחרי שקבע את שיטת הבחירות בוועדת חוקה והתקין תקנות בועדת בחירות פשוט הודיע שהוא רוצה להיכנס לכנסת. דומני שאין לכך תקדים. מתפקדי הליכוד אמרו לא מילה אחת ברורה : לא ! רבתי.

חשוב לי להבהיר. אי אפשר להאשים את כל הכיפות הסרוגות בגניבת דעת. יש מביניהם נבחרים בעלי אחריות תנועתית כמו יוסי דגן ומוטי בניטה. הם בעיני ימין אחראי ולא ימין מנותק. ימין אקטיבי כזה שלא יהרוס את הבית עבור יהודה ושומרון אלא שהוא מבין שיהודה ושומרון לא יכולים להתקיים ללא הבית גם אם אין הלימה מלאה בין הבית לבין עמדותיו.

בניטה בא להשפיע אבל לא להכניע את הליכוד. כבר אחרי הבחירות המקדימות הקודמות הוא אמר לי : ” הגזמנו”. גם כאשר הוא יושב בועדת הבחירות הוא נוהג בממלכתיות.

ליבת הליכוד נתנה תזכורת של מי המפלגה .

מי לא זוכר את מופע האימים שבו עומדת ניצה כהנא ממנהיגות יהודית ואומרת בטלוויזיה : “כן, כולנו היום כהנא”. אל ליבם של תוך הליכודניקים נשלח חץ מורעל וננעל שם. אחרי ישיבת המרכז באריאל זה נראה ממש רע. ההשתוללות של הכיפות הסרוגות – שלוחי מנהיגות ושבח שטרן הליכוד – נראה רע וכך הרגישו חברי הליכוד.

את המצב הזה לא הכילו הליכודניקים. אין תימה שלבני והרצוג נראו אובדי עצות לאחר הפריימריז ושלחו לתקשורת הודעות מנותקות מהמציאות. גם הם לא האמינו כיצד סיירת נתניהו בראשה עומדים חיים ביבס יו”ר המטה ויועצו הפוליטי קובי צורף הצליחה לדחוק את פייגלין מחוץ לרשימה ולהחזיר לליכוד את הצביון הליכודי הקלאסי שלו. מי מי האמין לפני שנה שבנוסף לכך ינצח נתניהו בכל החזיתות : לראשות התנועה, בהצבת חברי כנסת בהם הוא מאמין בצמרת הרשימה ובהשגת שני שריונים.

ומה עם משה פייגלין ? האדם המעניין הזה שאמר לכולם ש”כאשר הוא יהיה ראש ממשלה” לא השכיל להבין שחברי ליכוד יכולים לקבל אותו כחלק מהרשימה אך לא בצורה בה התנהל. אנשיו השתוללו ברשתות החברתיות כאשר הם אומרים לליכודניקים המקוריים שאם הדבר לא מצא חן בעיניהם הם יכולים ללכת לכחלון או לקדימה.

וידוי אישי : גם לי נאמרו דברים כאלה. אחד מהם, מאותם חסידים שוטים, הגדיל לעשות וקבע שאני לא יהודי.

אמש נזכרתי כיצד הקבוצה של שבח שטרן תקפה את בוגי שהוא שמאלן רק משום שהוא לא מינה את שבח לתפקיד יועץ שר הביטחון לענייני התיישבות. ברור שבוגי לא היה בטפסים של קבוצת שטרן אך הוא נבחר לצמרת.

ואם בקובי צורף עסקינן יש לשים לב לעובדה אחת : הצלחת נתניהו התרחשה כאשר הצוות מסביבו הוחלף מצוות כיפות הסרוגות – מפדלניקים לשעבר שניתקו אותו מהשטח של הליכוד – ובמקומם נכנסו ארי הרו כראש הצוות, קובי צורף כיועץ פוליטי ודוד שרן.

כך, כאשר אחרי ישיבת המרכז באריאל הכול נראה אבוד והאווירה בליכוד הייתה רעה נלחמו חיים ביבס וקובי צורף למען צביון הליכוד. ברשתות החברתיות קמו הליכודניקים המקוריים ונלחמו בתופעות הרעות האלה. אי אפשר שלא לראות את נצחונם של מוטי אוחנה, דידי הללי מחיפה, ליאור הררי מהקריות ומיכל מנור מגבעת זאב.

הם תקפו מערכת מאורגנת והצליחו לשנות את האווירה. בקבוצות הוואטסאפ והפייסבוק היה מאבק    כמעט כל היממה.

מוטי אוחנה קבע יעד : פייגלין וחוטובלי צריכים ללכת. אתמול כתב : “הצלחנו, פייגלין קיבל כרטיס אדום וחוטובלי צהוב”.

רשימת הליכוד פשוט נראית מצוינת, כאשר גדעון סער יצא לפסק זמן היו שאמרו  הליכוד יראה קיצוני ורע.אז רשימת הליכוד נראית טוב כאשר בחמישייה המובילה נמצאים ארדן, אדלשטיין, ישראל כץ, מירי רגב וסילבן שלום. ללא ספק : התבססה הנהגה שתוכל לעבוד ביחד. אומנם היה סוג של מאבק מי יסיים  ראשון אך המאבק הזה התנהל בכבוד ובהדר. הנהגת הליכוד נראית היום יותר שפויה מאשר לפני שנתיים. אז אווירת הבחירות הייתה כאשר היא הושפעה מהמאבקים הפנימיים בליכוד.

עכשיו נראה כי אפשר גם אחרת.

קצת על המועמדים :

הקיש הטעים של הליכוד. יואב קיש נבחר באזור דן. זאת בשורה וגם תופעה. לטענת יריביו הוא קיבל את הקולות של חיים כץ. מעניין שדווקא הוא קיבל קולות של חיים כץ. קיש נתמך על ידי הליכודניקים החדשים שמתנגדים לשיטת קבלני הקולות.

מירי רגב מאידך הוא המטאור הנשי של הליכוד. מירי הוכיחה כי היא בולדוזר. היא פיצחה את הגנטיקה של הליכוד וכן, היא ססגונית וכריזמטית ואין ספק שמירי מקובעת בהנהגת הליכוד. ההערכה בליכוד כי עכשיו שהיא קבעה את מעמדה היא תדע איך לעבוד בשיתוף פעולה עם נתניהו.

מיקי זוהר. סוף סוף יש מנהיג לדרום. מיקי שניצח בצורה ברורה את המחוז בדרום קבע לאחר הרבה שנים שבהן אין לליכוד ח”כ דרומי אותנטי, כי הנה יש נציגות ריאלית.  האחרון שנבחר בדרום היה עומרי שרון והוא היה זרוע של אביו. עכשיו מגיע בחור צעיר שיעבוד למען הנגב והדרום.

ז’קי לוי, הבן של דוד לוי והאח של ח”כ אורלי לוי. ללא ספק אחד מהמועמדים בעלי הניסיון שמגיע לכנסת. ללא ספק יש שגריר טוב לראשי ערים שכן הוא היה ראש העיר של בית שאן והניסיון המוניציפאלי שלו יעזור.

אמיר אוחנה המועמד שמגיע מקבוצת גאווה בליכוד מוכיח כי הליכוד היא תנועה שיכולה להכיל את כל הזרמים שקיימים בעם. רק לפני שבוע באה דרישה מחבר כנסת של העבודה שיצא מהארון. בליכוד לא צריכה להיות דרישה כזאת. הוכח כי הליכוד היא מפלגה פתוחה וחבריה הם חברים ללא תנאים.

נאווה בוקר התמודדה על משבצת האישה החדשה וניצחה. אפשר לומר כי הזיהוי הראשון של התמודדות שלה החל לפני מספר חודשים כאשר ראינו אותה באירוע של ההסתדרות באילת. אז באה אלי ליבנת ניזרי ואמרה : שים לב לנאווה בוקר. עקבתי אחריה וכך העליתי לה ממ : “נאוה בוקר לכנסת”.

מישור החוף קורן מנורית. ללא ספק נורית ניצחה בצורה ברורה את האזור. המקום אומנם רחוק אבל מי יודע.

אורן חזן הצליח להפתיע כאשר הצליח לקבל יותר קולות משי מלכה. כאשר יצאה רשימה שבה הופיע תמיכה באורן חזן הרשימה הייתה לכאורה רשימת תמיכה של פייגלין. אורן שקיבל מליכודניקים כי הם זועמים עליו שיבר לפייגלין הבין כי הפוטנציאל נמצא אצל הליכודניקים שלא רוצים את פייגלין, וכך פתח בקמפיין נגד הפייגלינים כאשר העמיד שהוא החסם לפייגלין שני ברשימה.

איוב קרא בדרך חזרה הוא כבש את המשבצת של המגזר הלא יהודי .

אבי דיכטר. ללא ספק נדבך חשוב בפאנל של הליכוד. הגיע מקדימה. בסיבוב הקודם היה קרוב להכנס. בסיבוב הזה אורן עשה לו עבודה טובה והיה האייטם שהורץ כנגד פייגלין. מוטי אוחנה הריץ את הרעיון של פייגלין out דיכטר in. בסופו של יום זה עבד הרעיון הזה. בסיס הרעיון בא בפעם הקודמת כאשר מוטי הכין קמפיין דומה לדן מרידור. מרידור לא אישר ונשאר בחוץ. הפעם מוטי ניהל קמפיין עצמאי ודיכטר נכנס.

עכשיו כאשר עוברים למטה הבחירות נקווה שנתניהו ישכיל להעמיד בראש המטה אדם שרוצה להוכיח כי אפשר להביא מנדטים ולא ליפול כמו בבחירות הקודמות. אז לא נוהל קמפיין והצמד סער וארדן ניהלו את המטה בצורה כושלת. נקווה שהפעם מי שיבחר לעמוד בראש המטה ידע לשתף את כולם במטה. ובבקשה אל תביאו למטה כל מיני גוזרי קופונים שלא שייכים למחנה של הליכוד.

לפיד בוער מפחד

לפיד פתח השבוע במתקפה כדי למנוע את בריחת הקולות ממנו. וכך מיחזר את האמרה “מושחתים נמאסתם”, הזכיר את הליכוד ואת האח בנט. רק שכח להזכיר לכולם שהוא היה האחראי על שפיכת כספים בתקציב חורג על הנשיא היוצא שמעון פרס. עשרות מיליונים נשפכו. למה ?כי פרס ביקש מטוסים מלאים עם מלווים. מפה ועד לונדון הצטרפו למשלחות של פרס ומי שחרר את הכסף ? לפיד.

מקורביו קיבלו תפקידים במשרדי הממשלה. נכון, ללפיד אין חברי מרכז אך יש לו חברים. שנמשיך איך בת הזוג של עופר שלח, יו”ר הסיעה בכנסת, הפכה להיות יועצת מקצועית לשרת הבריאות?

אמרנו מושחתים נמאסתם אז כן, לפיד מושחת. רק אצלו מתחלף חברי המפלגה בקומץ חברים שבאו לשנות ויצאו נשכרים. עמית סגל מזכיר לנו כי קמפיין מושחתים נמאסתם מגיע בעקבות דו”ח מבקר המדינה על אורי שני. זוכרים מה היה תפקידו של אורי שני יועצו של לפיד? מה זה אומר על לפיד? שהוא חבר למושחת.

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

לאן נעלם הליכוד/יומן פוליטי מאת :אריק זיו

אריק זיו ויזר

” הגם אתה אקוניס”

אריק זיו ויזר

הפרמיטיבים והקרן החדשה

אריק זיו ויזר

צדק חברתי מבית החבובות !

אריק זיו ויזר

קו פרשת המיים של נתניהו

אריק זיו ויזר

כן ג’נבה – לא להסכם

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן