19.1 C
תל אביב
4 במרץ 2024
ליכודניק
סניפי הליכוד

צל"ש לשרים משה כחלון וגלעד ארדן

מתברר כי יש שרים שהחמלה והעזרה לזולת שוכנת בליבם, לארדן וכחלון מגיע את כל הערכה שנרתמו לעזור למשפחה שנקלעה למצב קשה
ימי תשובה
הפקס בלשכות השרים פלט מכתב ששלחה ילדה בת 12 ובו בקשת עזרה לקראת החגים עבור משפחתה שנקלעה למצוקה כלכלית. משה כחלון העניק צ'ק אישי, גלעד ארדן דאג למיטה
צביקה ברוט
פורסם: 15.09.09, 13:21
מכתב שהתקבל בראשית החודש בלשכותיהם של כשלושים חברי הממשלה נראה בהתחלה כמו פנייה שגרתית נוספת של אזרח אל המיניסטר הקרוב לביתו. אלא שרק עיון בתוכן המכתב שנפלט ממכשיר הפקס גילה את המצוקה הממש לא שגרתית של מי שחתומה עליו.

"שלום, קוראים לי א', אני בת 12, לומדת בחטיבת הביניים בעיר במרכז הארץ", נכתב שם. "אני גרה בשכונה של מצוקה. אני רוצה להעביר לך את דעתי שאני רוצה שיהיה לי חדר חדש, כי המיטות שלי בחדר קרועות. אני עברתי ניתוח לא מזמן, וגם לאחותי יש בעיות בריאותיות והיא צריכה ללכת עם מכשור רפואי צמוד. לכן זה קשה לנו במיוחד".

הילדה, שמכתבה מעיד שניסחה אותו בעצמה, הוסיפה וכתבה לשרים כי "אני מחפשת מישהו שיעזור לנו, אני רוצה לעבור את החג עם אוכל והמון כיף כמו שצריך להיות. אני מאוד אשמח שתתקשר כדי לסייע. ממני, א'".

הפנייה הזו, במיוחד ערב ראש השנה, צריכה להיתפס כטבעית אצל שרי הממשלה, ובפרט אצל אלו העוסקים בתחומים החברתיים. תפקידם הוא לפתור את מצוקות העם, או לכל הפחות לענות בנימוס לפניות שנעשות אליהם.

אלא שלא כולם ממהרים לענות, לפחות כשמדובר בילדה אנונימית, נטולת הילת סלבריטאית וללא לובי מפלגתי או יכולת להשפיע על עתידם של השרים. ילדה מן המניין, שהמציאות הלא קלה שבה היא חיה הינה גם המציאות עבור עשרות אלפים מתבגרים נוספים בישראל 2009.

א', יש להדגיש, אינה המצאה של העיתון. היא אמנם נשלחה בשליחות "ידיעות אחרונות" להפנות את מצוקותיה אל 31 השרים (כולל סגן שר הבריאות), אבל מדובר בילדה עם מצוקות אמיתיות – ובעיקר עם תקווה אמיתית לשינוי. אלא שמתוך 31 חברי ממשלה, הרוב התעלמו מפנייתה. רק תשעה צדיקים טרחו לענות על המכתב, כמה מתוכם גם החליטו לנסות לעזור לה. עד עכשיו זכתה א' במיטה חדשה, צ'ק אישי מאחד השרים, ביקור בית מיועץ של שר אחר – ושתי חבילות ששלחו אליה שני שרים נוספים.

הוא דווקא כן נחמד
ראשון המתקשרים היה שר החינוך גדעון סער, באמצעות יועצו צחי דיקשטיין. "סער", אמר היועץ לאמה של הילדה, "פנה לאחת מעמותות הסיוע והכין חבילה מיוחדת עם מזון ומוצרים נוספים לחג עבורכם". דיקשטיין ביקש להגיע אישית לבית המשפחה כדי להעביר את המשלוח – ולבדוק האם ניתן לסייע גם בתחום ספרי הלימוד.

למצולמים אין קשר לכתבה.
באותו היום קיבלה המשפחה שתי שיחות טלפון נוספות עם הצעות לעזרה מיידית: האחת הייתה משר התקשורת משה כחלון, שביקש להעביר צ'ק אישי עם תרומה. "השר התרגש מאוד מהמכתב", סיפר יועצו לאם ולבתה, "הוא יבקש ממשרד הרווחה לבדוק מה ניתן עוד לעשות, אבל בינתיים מבקש להעביר לכם סיוע ראשוני ממנו לחג". סכום התרומה, אגב, לא מפורסם לבקשתו.

הטלפון הבא כבר היה שווה למשפחה 5,000 שקלים: השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, היה היחיד שהתקשר באופן אישי לבית המשפחה ולא הסתפק באחד מאנשיו. הוא ביקש לשוחח עם האם ושאל כיצד הוא יכול לעזור. "אמרתי לו שהדבר הכי דחוף זה מיטה לילדות", אמרה לו האם. "יש להן בעיה רפואית והן ישנות על מיטה קרועה. זה הכי חשוב בשלב הראשון".

ארדן ביקש מבני המשפחה להמתין, וכעבור יממה התקשר אליהן שוב. "הוא אמר לנו שהוא פנה לחברת עמינח, והם תורמים לנו מיטה ללא עלות", היא אומרת בחיוך. "לא האמנתי בהתחלה שזה יהיה משהו רציני, אבל אחרי כמה ימים הזמינו אותי לחנות של עמינח כדי לעשות את ההזמנה. כשראיתי את המחיר של המיטה כמעט התעלפתי. היה כתוב שם 5,000 שקלים. הוא ריגש אותנו מאוד, זה יעזור לילדות במיוחד בגלל המצב הרפואי. עכשיו החלום שלי הוא שיהיה לנו גם ארון, כדי שיהיה מקום מסודר להניח בו את הבגדים".

אל שלושת השרים הללו הצטרפה למחרת שרה נוספת, שהתחייבה להגיש סיוע למשפחה עוד לפני החג: שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, ביקשה באמצעות היועצת שלה להעביר גם כן חבילת סיוע לבית המשפחה. "השרה קיבלה את המכתב ומתייחסת לנושא ברצינות רבה", אמרו לאם אנשי הלשכה. "אנחנו מעוניינים להעביר אליכם חבילה". האם נתנה את הכתובת, ובלשכה אמרו שהחבילה נמצאת כרגע בדרך. בתוך הקופסה, למי שמתעניין, ימצאו בני המשפחה מוצרי מזון שונים שיסייעו לקראת ארוחת החג.

מלבד ארבעת הצל"שניקים, היו כמה שרים נוספים שביקשו מיד לעזור, גם אם לא תמיד באופן אישי: נציגה מטעמו של שר הביטחון, אהוד ברק, מיהרה לחזור לבני המשפחה ולהבטיח סיוע. לאחר יומיים היא שלחה אליהם אימייל שבו עידכנה אותם כי ברק פנה בנושא אל ראש העיר שלהם עם בקשה לסיוע לקראת החגים.

גם שר התשתיות, עוזי לנדאו, נתן תשובה דומה. לנדאו פנה לאגף הרווחה בעירייה וביקש שמישהו שם יחזק את הקשר עם המשפחה. הפניות הללו, אגב, כנראה עזרו: בעירייה כבר יצרו קשר עם אם המשפחה. גם יועצו של השר מיכאל איתן שלח אימייל עם המלצה ליצור עימו קשר טלפוני בנושא, ואילו אנשיו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמרו שהנושא אינו בתחום אחריותם, אבל הוסיפו כי ינסו להעיר את תשומת לבו של משרד הרווחה לטיפול במשפחה.

אלא שבמשרד הרווחה כבר הקדישו תשומת לב לנושא: שר הרווחה, יצחק הרצוג, שלח למשפחה תשובה מפורטת לאחר שביקש מגורמי המקצוע במשרד לבדוק את מצבה

של המשפחה. "מבירור שנעשה עם הגורמים המקצועיים במשרד עולה שמדובר במשפחה מוכרת, המטופלת על ידי שירותי הרווחה בעירם", נמסר מלשכתו של הרצוג. "משרד הרווחה ולשכת הרווחה המקומית מסייעים למשפחה במידת האפשר גם בתמיכה כספית. רק בימים האחרונים המשפחה קיבלה סיוע בגובה אלפי שקלים לרכישת ביגוד ומוצרים נחוצים נוספים. השר הנחה לעשות מאמץ לסייע למשפחה ככל שניתן, ואנו נמשיך לעמוד מקורב על צורכי המשפחה והילדים בפרט".

זהו. תשע תגובות בלבד. למען ההגינות צריך להזכיר, ובלי ציניות, שהשרים הם אנשים עסוקים, בעלי לו"ז צפוף. אבל עדיין היה ניתן לצפות מהם שיתייחסו לפחות במכתב תגובה או בשיחת טלפון של אחד מעוזריהם אל הפנייה שנעשתה אליהם. בכל זאת, לכל אחד מהשרים יש צוות אישי או סוללה של מזכירות, יועצים ועוזרים. כרגע הם עסוקים מדי כנראה, אז אולי כדאי שא' תנסה שוב אחרי החגים.

"השרים לא משחקים"
"זה לא הוגן לבוא בטענות לשרים על שלא טיפלו במשהו שהוא לא בתחום סמכותם", אמר אתמול אחד מיועצי השרים שלא ענו למכתב. "הילדה תקבל בסופו של דבר תשובה כי כל מכתב מקבל מענה, אבל זה לוקח לפעמים יותר זמן. רוב השרים לא מטפלים בנושאי רווחה או בריאות, ולכן התשובה מתעכבת. השרים לא משחקים כל היום או רואים טלוויזיה. הם עובדים בתחומי המשרד שלהם, והפנייה הזו אמנם מרגשת, אבל לשר שלא עוסק בזה לא פשוט לתת מענה מיידי". לכאורה זה נכון. אלא שבמבחן התוצאה תשעה משרי הממשלה, שכמעט אף אחד מהם לא עוסק בתחומים החברתיים, דווקא כן ענו במהירות ואף הצליחו לעזור למשפחה שפנתה אליהם מתוך מצוקה לקראת ראש השנה.

"לא היו לי ציפיות גבוהות שנקבל הרבה תגובות", אומרת אמה של א'. "אבל זה בכל זאת לא רע שתוך זמן קצר תשעה אנשים כל כך חשובים החליטו להתקשר או לשלוח מכתב. חלק מהם ממש עזרו לי, ואני רק חושבת מה היה קורה אם כל השלושים היו מתקשרים. אולי כדאי לי להמשיך לחכות. הרי המכתב שלנו מונח להם על השולחן, בסופו של דבר אולי הם יחליטו ליצור קשר".

המעוניינים ליצור קשר עם משפחתה של א' כדי לתרום, מוזמנים להתקשר לטלפון 052-4767760.
ארגון לתת שואף לגייס 200 אלף ארוחות חג לנזקקים לקראת החג (שיחולקו באמצעות עמותות ברחבי הארץ). להצטרפות לארוחת חג וירטואלית לחצו כאן. בנוסף ניתן לתרום ארוחה באמצעות שליחת המילה 'לתת' בהודעת אס.אם.אס למספר 2255. 

למקור הכתבהאתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

המים כמחיר אשליית השלום /מאת:פואה מיכאל

אריק זיו ויזר

כץ ואדלשטיין הרימו כוסית לחג עם הליכודניקים בעמוקה

אלי חזן

ליכודניק משתתף בצערו הכבד של אלעד מרון על מות אביו

אריק זיו ויזר

סיור בירושלים לחברי מרכז הליכוד

אריק זיו ויזר

מאיר חלבי : "במקום מימון לפריימריס – תנו מימון לסניפים"

אריק זיו ויזר

תוכנית ירושלים-רבתי בכנס בית"ר / מאת: תומר זילבר

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן