8 C
תל אביב
22 בינואר 2022
ליכודניק
יומן פוליטי

המפץ של גבעת האולפנה

אנטומיה של פלגנות בימין ובליכוד, הגולן מול הכאוס בסוריה, בעיית המסתננים , נתניהו מפנה את גבעת האולפנא, היעד 200 אלף מתפקדים בליכוד.

גבעת האולפנא
חוק ההסדרה היה מיועד להיות הפיתרון לבעיית גבעת האולפנה. עכשיו, כל הכוחות של המתיישבים ביו”ש מופנה למאבק הזה. בפרסום בישראל היום שהופיע בסוף השבוע נראה תמונה של מופז מזגזג, ברק כנזק, ובהמשך  שרי הליכוד אשר הודיעו כי יתמכו בחוק ההסדרה. בסוף השבוע הזה לקראת ההצבעה של השרים ביום א’ יש לחץ חזק כאשר המובילים של הליכוד שלי לוחצים על שרי הליכוד שלא יחזרו בהם מתמיכה בחוק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי הוא מאמץ את החלטת בג”ץ הבתים יעותקו, ובנוסף יוקמו בתים חדשים, כלומר מי שרצה לראות את גרוש המתישבים יקבל עוד התישבות.


 

מי קפץ למפץ

דומה כי בשלושים השנים האחרונות היה אינטרס להנהגת התנועה לנווט את מוסדות הליכוד כפלסטלינה. היו תקופות שבהם המחנאות הייתה דרך וגם היא הגיעה בשלב מסויים לסוף דרכה. תזכורת : את סוף המחנאות קיבלנו בשנות ה – 90 כאשר מחנות מסורתיים החלו להתמסמס במבנה התנועה. הדבר נעשה כאשר ראו חברי הליכוד כי פעם אחר פעם הם יוצאים חבולים ומוכים עד כדי פילוגים בתנועה. הפילוגים לא החלו עם ההקמה של קדימה. הם החלו הרבה לפני : בהקמת גשר. הפילוג של מחנה לוי.

 


מחנה דוד לוי היה מחנה שנשא בחובו היסטוריה של מחנה מגובש שנלחם על מקומו בתנועה ובארץ. לא מעט חברי כנסת חייבים לדוד לוי והמחנה שלו את המקום שלהם בכנסת. ב – 93, לאחר שמחנה לוי הפסיד בועידת הליכוד החל תהליך של פילוג שנגמר בהקמת גשר על ידי לוי עצמו. מפלגת גשר נוסדה כמפלגה עדתית חברתית בשלהי הכנסת ה-13.  לוי באותם ימים פרש מהליכוד עם דוד מגן. לקראת הבחירות לכנסת ה-14 התאחדה עם הליכוד וצומת במסגרת רשימת הליכוד-גשר-צומת. לאחר מכן פרשה מהממשלה ומן האיחוד.

 בבחירות לכנסת בשנת 1999 התאחדה עם מפלגת העבודה ומפלגת מימד במסגרת ישראל אחת. לאחר מכן פרשה גם ממנה ויצרה סיעה בת שלושה מנדטים.
 לוי הצטרף לממשלת אריאל שרון אך פרש ממנה. לקראת הבחירות לכנסת ה-16, התפרקה גשר ונטמעה בליכוד ודוד לוי נבחר לכהן בכנסת. שרון, בעת הקמת הממשלה לא נתן ללוי תיק ,ובכך נסתיים עידן לוי בפוליטיקה.

 וכך גם נהגו נסיכי הליכוד שלא יכלו לקבל את המנהיגות של נתניהו. כך הוקמה מפלגת המרכז. מייסדה היה רוני מילוא, שהקים מפלגת מדף בשם עתיד. אליו הצטרפו דן מרידור, אמנון שחק ואיציק מרדכי וכך הוקמה מפלגת המרכז. בסיסה הרעיוני היה הפלת נתניהו. נקודה. בעת ההתפלגות מהליכוד הם הסתמנו בסקרים כאלטרנטיבה לנתניהו אך בפועל מסקרים של 20-26 מנדטים התוצאה הייתה 6 מנדטים. ובכל זאת, ההצלחה של מפלגת המרכז הייתה הפלת ממשלת נתניהו ב -99.
 ואולם, המפלגה לא שרדה את הקדנציה. איציק מרדכי גמר את הקרירה הפוליטית כאשר הסתבך בפרשת הטרדה המינית [ כאשר רואים מה קיבל קצב איציק יצא בזול]. וכך, שאר המובילים פרשו או נטמעו בגופים הפוליטים הקיימים.


קדימה
 הקדנציה של ממשלת שרון הייתה רוויה של התפרצות יצרים שלא ידעה התנועה. סביבת שרון יצרה אנטגוניזם כנגד נתניהו כאשר למשל רוני בר און שבא ממחנה נתניהו הפך את עורו והיה הבולדוג של שרון כנגד נתניהו. במקביל, בעקבות תוכנית ההתנתקות החלה לקום אופוזיציה לשרון. אין ספק כי הקדנציה הזאת הייתה שיא של עימות כאשר שרון לא ספר אף אחד ומנגד המורדים עשו לו את המוות. תמונות שרון במרכז הליכוד היו ססגוניות עד אשר היה ברור כי פילוג קרוב בליכוד. קדימה הפכה להיות מפלגת השלטון ואילו הליכוד? הוא  צנח ל – 12 מנדטים. ב – 2009 קדימה עברה לאופוזיציה אחרי נפילת ממשלת אולמרט. ציפי לבני אשר נבחרה, השיגה אומנם 28 מנדטים אך התמוססה באופוזיציה ובבחירות פנימיות הובסה לבני ע”י מופז שלאחר נצחונו הצטרף לנתניהו.

 


 למי טוב המפץ הבא ?

 השחקנים הם אותם שחקנים רק שחלק מהשמות השתנו : הימין האידאולוגי בליכוד, פליטי קדימה, המחנה המרכזי בליכוד, נתניהו, חברי הכנסת המכהנים.
 הימין האידאולוגי בליכוד מורכב ממספר גורמים כאשר האג’נדה שלהם משותפת : שמירה על יהודה ושומרון. זהו ציבור שמונע מאמונה של צדקת הדרך אשר אינו מוכן לשום פשרה ומנסה להגיע בכל עימות לעמדת הכרעה של מנהיגות הליכוד. רוב הנהגת הציבור הזה מובילה לעימותים בלתי פוסקים במוסדות הליכוד כאשר הם למדו את ימי המרכז העליזים של תקופת המחנות ובכל פעם שהם מתכנסים הם מחצינים לשמחת התקשורת את המאבק מול הנהגה. אלו הפועלים שם מחולקים. יש שם את אלה שלא מעניין אותם שום דבר ואומרים שאם נתניהו לא מקבל את דרכם עדיף ממשלת שמאל על ממשלת נתניהו. מאידך, יש את ההנהגה שמורכבת מנבחרי ציבור שהם מבינים כי המשמעות של השפלת נתניהו לא טובה אפילו להם, ועלולה לשלוח את נתניהו לבצע מפץ.
הבעיה האמיתית של הנהגת הימין בליכוד היא שגם הם מובלים ע”י גורמים קיצונים “כמו נוער הגבעות” אשר רואים רק באנרכיה את הניצחון.
פליטי קדימה אשר רוצים לשרוד מובילים רעיונות של מפצים שונים. במשך השבוע האחרון עלו רעיונות מגוונים. ההזוי ביותר היה הטמעת מתפקדי קדימה בתוך מתפקדי הליכוד וריצה משותפת לכנסת הבאה. אולי כן ואולי לא. השבוע אמר אחד מחברי הכנסת של הליכוד : “מה, נהיה שבויים של דבח (הכוונה לאחמד דבח, העסקן מהצפון) כפי שבקדימה היו?

  הרעיון השני מדבר על מפץ כאשר נתניהו מרכיב רשימה ע”י ועדה מסדרת ואז הטענה היא שנתניהו יוכל להרכיב את הרשימה שתהיה מורכבת מחברי הליכוד, קדימה ועצמאות כאשר ההערכה היא כי רשימה כזאת מגיעה לכ – 40 מנדטים. הבעיה ברשימה זאת היא שליטה ונאמנות. הרי שליש מהרשימה לא יבוא מהליכוד וכאשר מעמדו של נתניהו יהייה חלש עלול נתניהו למצוא את עצמו עם גוש גדול של מורדים ללא שליטה. בקדנציה האחרונה הוכח כי נתניהו מקבל תמיכה מהסיעה שלו ללא ערעור על מעמדו. הדבר יוצר יציבות בתוך ממשלתו. הנה כי כן, גם רעיון של ועדה מסדרת עלול להיות חרב פיפיות ליציבות שלטונית.

רעיון נוסף שיכול להיווצר הוא שבקדימה תהיה פרישה של חברי כנסת והם יקימו סיעה עצמאית שתהווה פלטפורמה למפלגה של לבני שתרוץ בבחירות הבאות. השמות המובילים הם יואל חסון, מולה שלמה, נינו, רוברט טבייב, זוארץ, נחמן שי ,רוני בר און,  שיטרית ומג’לי והבה. האחרים ינסו לרוץ בליכוד בבחירות מקדימות כאשר השמות שיובילו בליכוד הם צחי הנגבי, רוחמה אברהם, יעקב אדרי ואריה ביבי.

הפלג שילך להתפלגות אינו בנוי ממקשה אחת. השבוע בשיחה בכנסת ישב בכיר מהעבודה במזנון הכנסת ואמר : “אנחנו צריכים למשוך רק שני חברי כנסת מקדימה למפלגת העבודה” שאלתי את מי אתם רוצים ? הוא ענה : “את רוברט טבייב ונחמן שי. נחמן בשר מבשרנו ורוברט הוכיח כי הוא נאמן לדרך ולא נקנה בנזיד עדשים”.
אז נראה לי שמי שספד את רוברט ימצא אותו בכנסת הבאה בכל מקרה.

מבחינת נתניהו זהו המצב הכי טוב כי נתניהו מאמין גדול בבחירות של מתפקדים ובחירות רחבות ביותר. זכורה ההתנגדות של נתניהו למרכז הליכוד אז סיפר בשיחות סגורות את סיפור החזיר. באנגליה ערכו תחרות. הביאו עשרת אלפים איש לאולם. שמו חזיר וכל אחד היה חייב לנחש את משקלו. כאשר אספו את הפתקים התברר כי אף אחד לא העריך נכונה את משקל החזיר אך כאשר עשו ממוצע של כל ההערכות התברר כי זהו המשקל המדוייק. ולכן, ככל שהגוף הבוחר גדול יותר כך התוצאה טובה יותר.

לכן, ההערכה היא כי נתניהו מעדיף את בחירת חברי הכנסת שלו בגוף גדול וכפי הנראה יעודד נתניהו בחודשים הקרובים התפקדות בליכוד כאשר בהוראת שעה תבוטל תקופת ההכשרה. קרוב לודאי כי ההתפקדות של קוד 99 ועם התפקדות חדשה הליכוד יגיע עם גוף בוחר של למעלה 200 אלף מתפקדים.


המסתננים
הצביעות עולה על גדותיה בנושא זה.  יש את אלה הגזענים מדרום תל אביב ,אשדוד,ערד, אילת ששונאים אותם רק בגל שהם שחורים ויש את אלה הנאורים הגרים בכפר שמריהו,סביון, בבלי,רמת אביב, רחביה ובתנועת הקיבוצים. אז כדי לאזן את מאזן האימה של המסתננים אז בואו ונקים מחנות פליטים בצמוד לכל קיבוץ במדינה, בגנים הציבורים באזורים הנאורים, ואז אני מאמין שימצא פתרון נאור לבעיה. אז ימצא פירוש אחר לגירוש, כי אותם נאורים מוכנים לכל פתרון שמעבר לחצר שלהם.
אין ספק כי אותם מסתננים הם בני אדם והזכות שלהם היא לחרות מלאה, וכן הרצון להגיע לרמה בסיסית של חיים בכבוד. אך האם יכולה מדינת ישראל לקלוט היום מיליון או שניים של פליטים המחפשים פרנסה? המפכ”ל דנינו אמר שצריך לדאוג לאלה אשר פה. קפצו עליו שהוא מעודד את הפליטים אך דנינו מבין מה שכולנו מבינים. צריך למצוא פתרון, הפתרון בנוי על סיום בניית הגדר הדרומית, שתעצור את זרם המסתננים ומציאת פתרונות לאלה הנמצאים בתוכנו. לרבים מהם יהיה קשה מאוד לגרש אותם, אך אולי יהייה עדיף לקח אותם למחנות עבודה כאשר בתום התקופה הכסף שבא משכר העבודה שלהם יהיה הבסיס לגרוש שלהם מהמדינה עם כסף. אפשר לתת להם לבנות את הרכבת מאילת למרכז, כך גם המדינה תרוויח מהמצב כאשר הם מתחייבים לעזוב כאשר נגמרת האשרה.

 


הגולן
 במשך שנים האכילו אותנו כי צריך לבצע הסכם עם סוריה. נאמר לנו כי סוריה יודעת לקיים הסכמים, אז אפשר תמורת הסכם איתם למסור להם את הגולן ובא לציון גואל. עורך עיתון הארץ אלוף בן כתב ב 11 לאוגסט 2006  בעד ונגד החזרת הגולן, מאמר מרתק, אך כאשר אנחנו מסתכלים היום על הניתוח שלו הרי את האמת על סוריה הוא שכח להגדיר כי סוריה היא מדינה שמחולקת לאזורים אתניים ורק שלטון האימים של אסד החזיק אותה.
 אך בסופו של יום העם יקום ויפיל את השלטון. הפלת השלטון לא תבוא במכה אחת לפי גיא בכור , כי נפילה כזאת מהווה חיסול המיעוטים כפי שהעלווים מבצעים בסונים עכשיו. השלב הבא בנפילת השלטון יהיה טבח בעלווים לכן המלחמה של אסד היא ללא רחם. גיא בכור מוסיף כי הפתרון בסוריה יהיה רק חזרה לחלוקה מחדש של סוריה למדינות עצמאיות. לסונים תהייה מדינה באזור של דמשק וחומס, העלווים באזור שלהם, למיעוט התורכי באזור שלו, לדרוזים באזור שלהם ולכורדים באזור שלהם. התהליך של התייצבות בזירה הסורית יקח עוד שנים, איני רוצה לחשוב מה היה קורה אם ממשלה בישראל הייתה מוסרת את הגולן לסורים. עם מי היינו מדברים היום? יתר על כן, מחרידה המחשבה מה היה קורה אם סוריה הייתה כובשת את ישראל? איזה טבח היינו עוברים….אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

מורשת רבין “אתרוג”

אריק זיו ויזר

חיבוק הדוב של אובמה

אריק זיו ויזר

סטלין בחליפה של ארמני

רוני גט א לייף…

הרויזיוניסט

למה השמאל מחבק את גילה

אריק זיו ויזר

רכבת ישראל הפכה להיות רכבת המוות

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן