11.7 C
תל אביב
23 בינואר 2020
ליכודניק
דעות

הצניחה וההתרסקות

איש ימין? להזכירכם: בגין הרויזיוניסט התנגד למלחמת אחים ולא ליבה אותה

 

 את השבוע האחרון נשיא מדינת ישראל היה מעדיף למחוק מדפי ההיסטוריה. לפני שנה התמודדה מדינת ישראל עם טרגדיה נוראה בה נחטפו שלושה נערים ומתוך האימה והעצב נולדו ימי אחדות, סולידריות ועצרות זיכרון שנתנו גב ללוחמים בחזית. איחוי יכול להגיע רק לאחר קרע. בשבוע האחרון הייתה הזדמנות נוספת להפוך אירוע מתועב לאירוע מאחד אך במקום להוביל את תהליך האיחוי, ניצל נשיא המדינה את הבמות השונות להתנגחויות אישיות ולפופוליזם מיותר וכשהפוקוס לא ממוקד במהות ערכית, הדרך קצרה לאמירות תמוהות.

נשיא המדינה בישראל לא מופקד על נושאים כלכליים, גם לא על בטחוניים ולא על נושאים פוליטיים. נשיא המדינה בישראל הוא סמל ממלכתי בעיקרו אך נראה כי לנשיא הנוכחי יש הסתייגות מהגדרת תפקידו.
ריבלין שוכח שאף אזרח בישראל לא שם פתק עם שמו בקלפי, הציבור בחר בנתניהו ונתניהו מתוך יושרה שלא אפשרה לתמוך בפואד המושחת או במאיר שטרית, נאלץ לתמוך בריבלין. במילים קצת פחות מכובסות: את המירוץ לנשיאות ריבלין לא ניצח, הוא פשוט לא הפסיד. הוא לא היה האיש הנכון אלא פשוט הפחות מושחת.

אבל אז משהו קרה. ריבלין הבין שהוא לא זקוק יותר לגב הליכודניקי – הוא פשוט לא יהיה יותר בזירה הפוליטית ולכן כל תמיכה הפכה ללא רלונטית והוא הבין מהר מאוד באיזה צד מרוחה החמאה.
אך בניגוד לנשיאים קודמים שהשכילו להתערב פחות בנושאים הבוערים ואם כבר התערבו עשו זאת עם טאקט, לריבלין אין מיליגרם של אחריות לאומית. לשונו אינה מפסיקה לפלוט אמירות תמוהות ובשבוע האחרון נחצה הגבול גם עבור תומכיו בימין.

לפני שנתיים, בחודש ספטמבר של שנת 2013 פתח אהרון אלכסיס באש תופת בתוך בסיס חיל הים האמריקאי ורצח 12 חיילים עד שנוטרל ונהרג. בדומה לרוצח שליסל גם אלכסיס, בחור אפרו-אמריקאי מטקסס נעצר שלוש שנים קודם לכן. אם יש משהו שהוא כמעט קדוש עבור האומה האמריקאית אלו הם חייליה. עכשיו דמיינו מה היה קורה אילו היה הנשיא אובמה מתבטא כמו שהתבטא ריבלין. דמיינו כיצד היו מגיבים אזרחי ארצות הברית או אפילו כיצד היו מגיבים אזרחיה השחורים אילו נשיאם היה מכליל את עצמו, אותם ואת הרוצח תחת הכינוי "טרוריסטים". זה לא היה עובר בשתיקה, רק נזכיר שבעקבות לחץ ציבורי ומשפטי בפרשת ווטרגייט התפטר הנשיא ניקסון ב-1974.

Washingtron-Navy-Base-Shooter2

חשוב לציין שאובמה כמו גם שאר אזרחי ארצות הברית וכלי התקשורת, אף פעם לא מיהרו לקרוא לרוצח – שפל ככל שיהיה – בכינוי "טרוריסט". את הכינוי הזה הם שומרים לאויבים מבחוץ. יום לאחר הטבח זעקו כותרות העיתונים מילים חריפות יותר וחריפות פחות, "שחיטה", "יריות", ואפילו Rampage שמשמעותה – השתוללות. בשום מקום לא הופיעה המילה "טרוריסט" או "מתקפת טרור". בזמנו לא הבנתי מדוע אך תודות לדבריו של ריבלין השבוע אני מבין. הגדרת אזרח המדינה כטרוריסט עלולה ליצור הכללה מסוכנת ומתן לגיטימציה לאויב להכשיר את רצונו בהשמדתנו. אפשר כבר לדמיין את דרשת יום השישי במסגדים "הנה, אפילו הנשיא שלהם אומר שהם כאלה.." , אפשר כבר לדמיין את ראשי ה-BDS משכנעים את העולם שאם יש משהו גרוע יותר ממדינת אפרטהייד זו מדינת אפרטהייד טרוריסטית.

headlins2

האזרחים לא ציפו מריבלין ליותר מדיי. כשנכנס לתפקידו האיש חביב בעל חוש ההומור, אף אחד לא תיאר לעצמו שנמצא בבית הנשיא דמות כל כך לא ייצוגית. לא צריך להיות גאון כדי להבין שאי אפשר לקרוא מעל כל במה לדו-קיום ולהתנגד להכללת המגזר הערבי אך בו בזמן להכליל את המגזר היהודי כולו. קרוב ל-60 אחוזים מהציבור הביעו בשבוע האחרון את סלידתם מדברי ריבלין ומה עשה ריבלין במקום להתנצל או לתקן את דבריו? הופיע בבליץ תקשורתי שרק גרם לנו להבין שנתניהו כנראה ידע יותר מכולם מדוע כדאי שריבלין ישאר יו"ר כנסת. 
השיח סביב נחיצותו של מוסד הנשיאות מעולם לא היה רלונטי יותר. 

rubi_likudnik2

 

Related posts

נוהרים לקלפיות גרסת מחמוד עבאס

אריק זיו ויזר

ארנס:הכול נובע מאי השלמת המלאכה במבצע עופרת יצוקה

אריק זיו ויזר

המאזן של נתניהו : ירושה מול התמודדות

אריק זיו ויזר

סילופי הליבה

אריק זיו ויזר

העשור של שמיר

אלי חזן

יחסי הציבור של שיינקמן

אריק זיו ויזר

השאר תגובה

דילוג לתוכן