23 C
תל אביב
5 ביוני 2020
ליכודניק
דעות

קריאת השכמה

"מה שלא משודר משמע  איננו קיים" כך השיב בעבר מוטי קירשנבאום, עורך החדשות  של מהדורת החדשות בערוץ 1, לשאלה שנשאל על ההתלבטות שלו כעורך חדשות באשר לתכנים שישודרו ובאשר לאלה שלא

 

ובכן, לא כך הם פני הדברים. תושבי מזרח וצפון ירושלים סובלים מתחושת חוסר ביטחון שהגיעה לשיאה בחודשים האחרונים על רקע גל אירועים ביטחוניים שזוכים אם בכלל  לסקירה תקשורתית צולעת ולא משקפת. התופעה גברה בחודשים האחרונים ביתר שאת, אך יחטא למציאות מי שיחשוב שזו החלה רק לאחר חטיפת שלושת הנערים בחודש יוני האחרון כפי שרבים מנסים לתאר זאת.

רצח הנער מוחמד אבו ח'דיר משכונת שועפט מצפון לירושלים שבא כנקמה על הירצחם של שלושת הנערים החטופים אכן הביא להתחממות בגזרה, אך בהחלט לא היה זה שהביא לתחילתם. החשש הביטחוני בקרבם של תושבי העיר היה קיים עוד הרבה קודם. האירועים האחרונים באו  לידי ביטוי בידוי אבנים מתמיד לעבר הרכבת הקלה שעוברת בשכונת מגוריו של הנער  ומאוחר יותר הגיעו פעולות נוספת מצידם של תושבי שועפט כגון הצתת רכבים בשכונת פסגת זאב הסמוכה, הבערת צמיגים וחסימת כבישים ואם לא די בכך הפורעים הסבו נזק שנאמד במיליוני שקלים לרכבת הקלה שגם הם נמנים על הנוסעים בה.

כמו כן נרשמו אירועים ביטחוניים נוספים לאחרונה כדוגמת האירוע בו ניווט רכב ישראלי בשוגג אל תוך שכונת ואדי ג'וז וכתגובה על כך נרגם הרכב באבנים והנוסעים בו ניצלו באורח נס. בנוסף, נרשמו מספר אירועי ירי לעבר בתים בשכונת פסגת זאב מכפרים ערביים סמוכים שצופים אל אותם בתים בשכונה.

אלא שלתושבי שכונת הגבעה הצרפתית שממוקמת בצפון עיר הבירה  המציאות המוזכרת לעיל מוכרת היטב מספר שנים. שכונה שמרבית מתושביה ממעמד סוציו אקונומי גבוה ידעה גל עזיבה ניכר של תושביה החילונים  בשנים האחרונות על רקע הגעתם של תושבים ערבים רבים לשכונה. בד בבד גברו האירועים הביטחוניים לאורך השנים שלמרביתם גורמים תושבי הכפר הסמוך, עיסאוויה. אירועים כמו זריקת בקבוקי תבערה, פריצות לבתים, אירועי שוד, והטרדת בחורות מצדם של הערבים בשכונה הפכו לדבר שבשגרה. המציאות משפיעה באופן ניכר גם על הסטודנטים בקמפוס הר הצופים הסמוך. המצב  חמור כל כך עד כדי כך שישנו  חשש בקרב הסטודנטים לצעוד בגפם ברחובות השכונה עם רדת הליל.

עם פרוץ האירועים האחרונים נדרש השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', לסוגיה וזה הודה שהוא מכיר בחומרת המצב. אך הכרה בבעיה אינה פותרת אותה. הנוכחות המשטרתית בשכונות אינה מספקת וישנה תחושה כי אין ביכולתה של המשטרה לענות לצרכי התושבים ולספק להם שקט. יש לשוב ולהדגיש, הבעיה קיימת כבר שנים. היא לא נולדה אתמול. היא בגדר פצצה מתקתקת שיש בכוחה להביא להתלקחות בכל רגע נתון.

ואם לחזור לראשית הדברים, ישנה מציאות בלתי נסבלת שאמנם לא זוכה לחשיפה התקשורתית המתבקשת, אך היא בהחלט דורשת מענה וישנם תושבים רבים בירושלים שסובלים ממנה. אם בתחילה הסבירו כי אירועי מבצע "צוק איתן" היו אלה שמנעו מסיקור האירועים הרי שחוסר הביטחון בשכונות ירושלים  קיים גם קיים  והאירועים נמשכים בזה אחר זה  ועדיין לא זוכים לסיקור הראוי. האם מציאות בה תושבי ירושלים חוששים לצאת ולצעוד ברחובות בשעות הערב לבדם היא דבר מקובל? האם יעלה על הדעת שתושבי העיר בוחרים שלא לנסוע ברכבת מחשש שירגמו אותם  באבנים? כדאי שמישהו  יתעורר ויפה שעה אחת קודם אחרת, יהיה מאוחר מדי.

 

אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

Related posts

סוריה סברה ושתילה

אריק זיו ויזר

לקח קטן ממהפכה עקובה מדם

זהר טל

שורפים ת'מועדון?

אלי חזן

ההיגיון הפנימי של עמירה הס

אלי חזן

חמש נקודות לשבת : גדעון סער חוזר

אריק זיו ויזר

זקן השבט או חוסך שבטו?

אלי חזן

השאר תגובה

דילוג לתוכן