28.6 C
תל אביב
19 בספטמבר 2020
ליכודניק
דעות

ליכוד במלכוד

נתניהו ואלקין מודעים לסיכון שלקחו בהקדמת הבחירות, דיווחים על ניסיונות מצדו של נתניהו להקדמת הפריימריז, האם גדעון סער יתמודד על ראשות התנועה מול נתניהו? מתי ייערכו הפריימריז לראשות התנועה ולהרכבה? השבוע הראשון למסע הבחירות לכנסת ה- 20 מותיר אותנו על לא מעט שאלות פתוחות

 

קמפיין הבחירות לשנת 2015 יצא השבוע לדרך ביום ג' כאשר ראש הממשלה כינס מסיבת עיתונאים בה הצהיר כי אינו יכול לנהל מדינה כאשר לפיד, לבני וחבריהם חותרים תחתיו ללא הרף. נכון, הבחירות הן עדיין לא עובדה מוגמרת מאחר ועדיין קיים סיכוי להקמת קואליציה חלופית, אך נראה כי הסיכויים לכך  אפסיים.

היה ואכן יתקיימו בחירות ב- 17 לחודש מארס 2015  ונתניהו לא זומם מזימת מופז סטייל מודעים בליכוד  לכך שהניצחון בבחירות הקרבות לא " מונח בכיס". גם ראש הממשלה וגם יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, התבטאו השבוע בנושא ואמרו כי הם מודעים לסכנה  שכרוכה לשלטון הליכוד  בכך שראש הממשלה החליט להקדים את הבחירות.

רבים טענו השבוע בכלי התקשורת כי מצבו של הליכוד בתחילתה של מערכת הבחירות בעייתי משהו מאחר והמפלגה זוכה ל- 22- 23 מנדטים, מספר שבעיני הפרשנים לא יספיק  שכן הסקרים הראשוניים בכל מערכת בחירות מחמיאים יתר על המידה ולרוב ישנה ירידה. ייתכן שבניגוד לסברה הרווחת   הדבר דווקא  יטיב עם הליכוד. בניגוד למערכת הבחירות של שנת 2013 בה נראה היה כי שלטון הליכוד מובטח ולכן רבים הרשו לעצמם לשים את הפתק של בנט או לפיד בקלפי. כעת שנראה כי צפויה לנו מערכת בחירות מאוד צמודה בה הפערים בין המפלגות יהיו מזעריים יהיו חייבים  בעלי דעות ימניות להיות מודעים לעובדה כי במידה וישימו את הפתק של כחלון או בנט בקלפי הם יקבלו בסופו של דבר את בוז'י כראש ממשלה. על כך יהיו חייבים לשים בליכוד דגש משמעותי דבר שלא הצליחו לעשות במערכת הבחירות האחרונה ולהוציא את הימין מהאופוריה בה הם שרויים.

השבוע יוחלט ככל הנראה על תאריך לפריימריז להרכבת רשימת הליכוד וגם על יו"ר מטה הבחירות של המפלגה. באשר לבחירות להרכבת רשימת המפלגה לבחירות לכנסת גם תיפול ההחלטה על השיטה בה ייבחרו חברי הרשימה לפי מחוזות שריונים וחברי כנסת מכהנים באשר לכל קבוצה יקבע על ידי מי ייבחרו, מרכז או מתפקדים. מעניין יהיה לראות האם הבחירות לראשות התנועה ולרשימה שתרוץ ייערכו באותו יום בשישי לחודש ינואר. במידה ולא הדבר יהיה כרוך בהוצאה כספית כבדה ביותר שמוערכת בכשישה מיליון שקלים.

נראה שמי שייבחר השבוע לעמוד בתור יו"ר מטה הבחירות של הליכוד יהיה שר התחבורה, ישראל כץ המנוסה, לו צפויה עבודה רבה.  ספק אם הייתה מערכת בחירות בה חברו יחדיו מספר כה רב של ראשי מפלגות שנקראו למטרה משותפת אחת והיא להדיח את ראש הממשלה מתפקידו. בין ראשי המפלגות ניתן למנות את לפיד, הרצוג, לבני, מופז, גלאון  ולרשימה זו ניתן להוסיף גם את כחלון  שלא יזיל דמעה במידה ויקום מחליף לנתניהו מאחר ואין דבר שימנע ממנו לשבת גם בממשלת שמאל. נראה כי ניצבת בפני הליכוד ונתניהו בראש התנועה במידה ואכן ייבחר בתחילת החודש הבא משוכה גבוהה ביותר שיהיה קשה לחלוף על פניה בדמותן של כל מפלגות השמאל והמרכז.

סער יעשה טעות אם ירוץ

בסוף השבוע עלו דיווחים לפיהם שוקל שר הפנים היוצא, גדעון סער, להתמודד מול נתניהו בפריימריז לראשות התנועה. והיה ואכן יחליט להתמודד מול נתניהו יראה הדבר תמוה ביותר.  לשם מה פרש לפני חודשיים? על מועד הבחירות לראשות התנועה היה ידוע כבר ביום בו סער פרש אם כי לא התאריך המדויק. מכאן עולה השאלה,  מה מביא את סער לרצות להתמודד? מצבו של הליכוד לא מזהיר וגם במידה וינצח את נתניהו בהתמודדות מה שכלל לא בטוח הרי שהוא מקבל את הליכוד  במצב לא אידיאלי כלל מה שמגביר את הסיכוי להחמיץ את ההזדמנות שניתנה לו לעמוד בראש הליכוד ולהיבחר לראשות הממשלה. מאידך, שיקול נוסף שצריך להביא בחשבון מבחינתו של סער הוא שאולי דווקא הוא יהיה זה שיביא לשיפור במצבו של הליכוד כי התחושה שמנסים ליצור בתקשורת היא תחושת מיאוס משלטון הליכוד בראשותו של נתניהו, אך סער לא יכול לבנות על כך. מכל אלה נראה כי הסיכויים שסער אכן יתמודד מול נתניהו נמוכים בטח ובטח לאור העובדה כי שעון הזמן פועל לרעתו לאור ניסיונותיו של נתניהו להקדים את הפריימריז לראשות התנועה  לסוף חודש דצמבר.

בהמשך השבוע יהיה מעניין לראות מה יחליט גדעון סער, אם להתמודד מול נתניהו או לא ויותר מכך יהיה מעניין לראות האם פייגלין או דנון שסיכוייהם לגבור על נתניהו לא גבוהים אכן יתמודדו מולו או יוותרו ברגע האחרון למען שלום הבית בתנועה.

אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

אובאמה כמשל

אריק זיו ויזר

להפוך את הנגב לאריזונה של מדינת ישראל

אלי חזן

38 שנים ב"שלטון"

אריאל אילוז

עדיין שואלים למה נתניהו?

מנדי ספדי

מחיר הקוטג' מוביל למדינה פלשתינאית

אריק זיו ויזר

הפסקת מימון המחרימים – צעד לגיטימי מול מחאה בלתי לגיטימית

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן