26 C
תל אביב
18 ביוני 2024
ליכודניק
יומן פוליטי

תהיו כחלונים

מחיר השלום בחלב, במבה כדוגמא,גל”צ המחאה,נתניהו רוצה עוד כחלונים בממשלה,ועידת הנשיא, בקדימה לא מבינים את ליבני, מי יהייה מנכ”ל משרד ראש הממשלה.

מחאת הקוטג’
בתוך כל האירועים סביב מחאת הקוטג’ מתברר כי יש כאלה הנהנים ממחירי מוצרי החלב הגבוהים. למשל את הקיבוצניקים. השבוע פגשתי את שי חרמש, ח”כ יקר וציוני אמיתי, אך חרמש הוא נציג הקיבוצים ושם בקיבוצים יש את מאגר הרפתות הגדול במדינה. הם הרפתנים, אם לומר זאת בהכללה,  נמצאים בכלוב של זהב. מבחינה אחת הם חייבים לעבוד מול תנובה ומצד שני הם נהנים ממחיר גבוה לליטר חלב. שי אמר : “מה, מטורפים שם אצלכם בליכוד? הרי אם יתאפשר לייבא חלב, מי שירוויח היא מדינת ירדן. שהרי יוקמו שם רפתות וייבאו את החלב משם וכך התעשייה כאן תלך לכל הרוחות”.  
מוכרחים להודות, יש צדק בדבריו של שי חרמש. אך עליו להידרש לשאלה היכן הוא היה כאשר מפעלי הטקסטיל נדדו לאירביד ? היכן היה כאשר חברות כמו דלתא עברו להעסיק עובדים בשכר רעב בירדן ? אז כזכור הציגו לנו את המהלך כמחיר השלום. אז את מחיר השלום שילמו ערביי ישראל, הדרוזים ועיירות הפיתוח. ואולם, כאשר זה מגיע לקיבוצניקים שוחרי השלום את המחיר הם לא מוכנים לשלם. אם באמת נוכל לקנות את מוצרי החלב בחצי מהמחיר האם לא שווה הדבר? גם מוצרים בזול וגם התחזקות השלום. אכן, כמאמר אמרתו של נשיא המדינה – “מזרח תיכון חדש”. אני עוד אחזור לאיש החזון בהמשך היומן.  

ועכשיו ברצינות. הפיתרון למחירי המזון הגבוהים הוא יצירת תחרות אמיתית. הממונה על ההגבלים העסקיים חייב ליצור פיצול במפלצות תאגידי המזון. וכן, יש להקים עוד מחלבות שיקנו ישירות את החלב מרפתנים.

במבה כדוגמא
מחיר חבילה של במבה 80 גרם עולה כחמישה ₪. עלות חומר הגלם עולה כעשרים אגורות, ייצור ואריזה עולה כחצי שקל. החברה מוכרת במחיר מופקע כאשר היא שולטת על המדפים ורשתות השיווק.

גל”צ
בשבועות האחרונים מסתמן מאבק ציבורי על התכנים של גל”צ. מאז ומעולם גל”צ היוותה חממה לגידול עיתונאים בישראל. תחנה זאת הממוקמת במדינת תל אביב ומוגדרת כתחנה צבאית שמשדרת אקטואליה מוכיחה כי זו משימה לא פשוטה בכלל. לא פשוטה, אך אפשרית. ולא רק שזו משימה אפשרית, אפילו לא חייבים לפגוע בחיילי צה”ל בשביל לבצע אותה. פעם קראנו לחיילים שלנו פשוט “כוחותינו”, היום הם רק “חיילי צה”ל”. פעם פעיל חמאס היה “האויב”, היום הוא עוד מרואיין. פעם זו הייתה תחנה של לוחמים, היום זו תחנה שלוחמת בלוחמים.
איך נתנו לזה לקרות? איך אפשרנו לקבוצה של אליטיסטים מנותקים מהעם להשתלט לנו על התדרים המרכזיים ולהעלות מחבלים לראיון בזמן שחיילינו נהרגים מאש אותו ארגון? מה פתאום אנחנו מאפשרים לשדר שירים של להקות שמפרסמות באינטרנט סרטונים שמראים חיילי צה”ל רוצחים חפים מפשע? איך קרה ש”פרשנות” הפכה למילה נרדפת לשמאלניות?
את השינוי במצב הזה אפשר להביא כבר מחר בבוקר. על שר הביטחון למנות לתפקיד המפקד אדם ערכי, ראוי, שיעשה סדר אזרחי בתחנה הצבאית – ייבא מגישים ציוניים לאומיים, יורה להעניק מקום לא מבוטל גם לפריפריה, למסורת ו…לצבא ההגנה לישראל.
במקביל, ולא פחות חשוב: בשבוע הבא תדון ועדת הכלכלה של הכנסת בהארכת היתר החסויות בשידורי גל”צ – לא מעט כסף נכנס לקופת גלי צה”ל מההיתר הזה – וטוב יעשו חברינו ונציגינו מהליכוד בוועדה זו – היו”ר כרמל שאמה הכהן, אופיר אקוניס ודני דנון, אם ינהיגו בעוז רוחם את המהפכה הלאומית בגלי צה”ל ויסרבו להאריך את ההיתר, כל עוד היא לא חוזרת לשרת את הלוחמים שלנו, במקום את חמאס.
ביום ראשון הקרוב, יממה לפני ישיבת ועדת הכלכלה, יפגינו עשרות ואולי מאות מילואימניקים מול גלי צה”ל וההתנהלות הבלתי מאוזנת שלה. חבריי בליכודניק – אתם כמובן מוזמנים להצטרף.

מתחת לחגורה
לפני שנתיים בעת החלפת שרים במשרד התקשורת עמד שר צעיר מול קודמו שבתפקיד, אריאל אטיאס מש”ס. אטיאס הציג מצב שכאילו הוא ביצע את כל הרפורמות, אך בפועל כחלון לקח את משרד התקשורת וניער אותו. אין צורך לפרט, הכל ידוע. בעקבות ההצלחה שלו קיבל גם את תיק הרווחה. נתניהו בישיבת הממשלה הציג מושג חדש וחסר תקדים בפוליטיקה הישראלית : הוא אמר לשרים “תהיו כחלונים”. תמצאו פיתרון לקוטג’. כלומר, למוצרי החלב והמזון היקרים. המושג “תהיו כחלונים” פגע בלא מעט מהשרים שכן כחלון נהנה מתמיכה ציבורית רחבה, פך להיות אחד השרים המשמעתיים לקראת הבחירות הבאות. פרשן עיתון הארץ יוסי ורטר מסמן את היעד הבא שלו : שר אוצר חברתי. מהלך מעניין. מאוד מעניין האם יתבצע ומה יקבל שטייניץ בתמורה.

ועידת הנשיא
השבוע התקיימה בקול תרועה ועידת הנשיא. היה משהו פגום השנה בה. קודם כל, כאשר הבינו המארגנים כי מנהיגי העולם הגדול לא מגיעים כפי שהגיעו בשנים קודמות, החל מסע של האשמות. ומי הקורבן? כמה מפתיע –  בנימין נתניהו. כאילו שבגללו לא באו ראשי מדינות. בדיחה לא נורמאלית. שינסה להשיב לנו מדוע בשנים הקודמות כאשר הגיעו מנהיגים וראשי מדינה נתנו קרדיט לפרס? אז לכל הבכיינים אני רוצה לומר : להצלחה יש הרבה אבות, הכישלון יתום.

תהליך השלום
לצמד המילים  תהליך השלום יש משמעות אחת : זריית חול בעיני העם. מתברר כי ליבני מתהדרת בשני מושגים : תהליך השלום ופוליטיקה נקייה. בשני המושגים אנו רואים כי ליבני רק משתמשת בהם כ – Make up- איפור כבד. אפילו במפלגתה כבר לא מבינים אותה. מצד אחד רבים במפלגה רואים כי לליבני יש התנהגות כמו של ראש משפחת פשע. את זה אמר השבוע אחד מהמבקרים של ליבני, מי שכיהן כשר בכיר בממשלות ישראל, אשר טען כי כל ההתנהלות של ליבני במפלגה היא ללא שקיפות ואנשי ליבני משתמשים באיומים נגד המתנגדים אליה.
מנגד, חברי כנסת מקדימה אינם מבינים למה ליבני לא מרימה את כפפת תהליך השלום. לטענתם, ליבני הייתה צריכה מזמן כבר לומר לנתניהו : “אני שמה בצד את המחלוקות, אנו בקדימה נתמוך בך”. אך בפועל ליבני אינה מוכנה והאגו שלה גובר על הדרך. בכירה מאוד בקדימה אמרה כי לא מן הנמנע שבחודשים הקרובים נהייה עדים לעוד מפצון במערכת הפוליטית. כנראה שבקדימה מחכים לראות מה יקרה בבחירות בעבודה, ומנגד מה יקרה בספטמבר.

מנכ”ל משרד רוה”מ
גבאי הולך בסוף החודש. הבא השאלה היא מי יחליף אותו? בבורסת השמות עולים כל הזמן שמות מועמדים לתפקיד החשוב של מנכ”ל המדינה. כך עלה שמו של בנצי ליברמן ושמו של מנכ”ל האוצר חיים שני. ומנגד החלו לצוץ שמות של מועמדים מהעבר כמו : הכלכלן שמוליק סלבין, המקורב לנתניהו כבר הרבה שנים, ושל אלי כהן, שכיהן כיועצו של נתניהו  במשרד אוצר, לאחר מכן מונה למנכ”ל משרד התיירות וכן היה ממונה על  השכר באוצר. עוד שם שעלה שמו הוא אבי בלשניקוב. בלשניקוב ידוע כמקורב למשפחת נתניהו.
לאלי כהן ולשמוליק סלבין יש יתרון בהכרת הליכוד מבפנים. שניהם מקצוענים, בחירה בהם תיתן הרגשה של חיבור חזרה לשטח של הליכוד ואילו בחירה של בנצי ליברמן עלולה להיות עוד נתק מהליכוד, עוד כיפה סרוגה.
חיים שני, פרט לניסיון שלו כמנכ”ל האוצר זהו מינוי של עוד אחד המנותק מהעם.
בלשניקוב הוא מועמד עם הרבה מטענים, הוא אינו ליכודניק. אבי היה לאורך שנים איש הביצוע של דליה איציק, אין ספק כי הוכיח יכולות גבוהות, אך בפועל אינו בא מבית הספר שלנו.אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

סוגיות במבחן התוצאה : יומן פוליטי – אריק זיו

אריק זיו ויזר

ההירש ישראל על מינוייך חלל

אריק זיו ויזר

ארדן וסער תהיו כחלונים

אריק זיו ויזר

שלי בחסות השטאטל החרדי

אריק זיו ויזר

האוזר ממשיך אין מחליף

אריק זיו ויזר

כלוב הזכוכית של נערי האוצר

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן