26.2 C
תל אביב
29 במאי 2024
ליכודניק
זאב בן יוסף

ברית הבריונים

זאב בן-יוסף חושף לראשונה את הניסיונות המכוערים להדיח את יו”ר ברית חיילי האצ”ל ואת תומכיו בניגוד לתקנון הברית ופסק הדין הקטלני נגד שטרית וקורפו

דווקא כאשר נראה שברית חיילי האצ”ל מצליחה לבסס את ייעודה, בניצוחו של היו”ר ד”ר אפרים אבן הנמרץ, כשבאמצעי התקשורת  ובלוחות האירועים תופס  האצ”ל מקום נכבד – דווקא בשעה כזו מאיימת קבוצה בברית להרוס ולערער את עצם קיומה. בעוד שד”ר אבן מפעיל מאמצים אדירים להשיג אמצעים לפעילות ואף נוחל הצלחות מרשימות, מנסים חברים בברית חיילי האצ”ל להרוס הכול עד היסוד וזאת בשיטות המנוגדת להדר הבית”רי, נר לרגליו של כל חייל אצ”ל ושל כל שוחרי שימור המורשת של תנועת ז’בוטינסקי.

 

הכול היה יפה וטוב לפני כשנה, כאשר מי שנחשב עד אז לכול-יכול שכל דבר יישק למוצא פיו, אלי שטרית, חבר הנהלת הברית, הציע לחברי וועידת ברית חיילי האצ”ל לבחור שוב בד”ר אפרים אבן לתקופת כהונה שנייה כיו”ר ההנהלה, והוא נבחר פה אחד. יחד איתו נבחרו גם חברי מרכז הברית, על פי רשימה שאלי שטרית עצמו הציע.

זמן מה לאחר מכן הוברר לאלי שטרית שד”ר אבן מנהל מדיניות שאומנם מניבה הכנסות נאות והדים חיוביים, אבל זה לא היה בדיוק לפי רוחו של שטרית. למרות שהיו”ר מוסמך להחליט בעניינים כאלה, רצה שטרית שהכול ימשיך להיות כרצונו, דבר שאבן לא יכול היה להסכים לו.

שטרית לא היסס, זימן ישיבת הנהלה שבה הציע להדיח את ד”ר אבן, למרות שהדבר מנוגד לתקנון הברית. הוא גם הציע להחליט על כינוס ישיבת מרכז, גם זה בניגוד לתקנון. לאחר שיו”ר המרכז חיים קורפו, חברו של שטרית, הודיע על כינוס המרכז למרות שגם זה היה מנוגד לתקנון, החליטו תומכיו הרבים של ד”ר אבן להגיש עתירה לבית הדין של ברית חיילי האצ”ל, ובית הדין פסק, לאחר שהנתבעים – אלי שטרית וחיים קורפו – לא הופיעו לדיונים בהודיעם כי לבית הדין אין סמכות לדון בעניין, שאין לכנס את המרכז כל עוד לא יועלו בפני בית הדין טענות שני הצדדים.

שטרית וקורפו התעלמו מהוראת בית הדין ושלחו הזמנות לישיבת המרכז. חברי המרכז שהגיעו לישיבה, לאחר שקיבלו הזמנות החתומות ע”י יו”ר המרכז קורפו, נדהמו למצוא בכניסה מאבטחים ששכרו שטרית ואנשיו. המאבטחים מנעו כניסה של רבים מחברי המרכז, ביניהם שופט בית”ר נתן בן-יוסף, וחברי אצ”ל נוספים כמו בנימין אונגר וחבר ההנהלה משה דולגין, שנמחקו שרירותית מהרשימה שהייתה בידי המאבטחים.

לאחר ששטרית וקורפו הצליחו להבטיח שרק אנשיהם יהיו באולם, התקבלה החלטה להדחת היו”ר מבלי שאף ניתנה הזדמנות לאבן להשמיע את טענותיו.

לאחר “ישיבת המרכז” מיהרו שטרית ואנשיו והחליפו את המנעול במשרדי הברית בבית ז’בוטינסקי כדי למנוע את כניסת היו”ר אפרים אבן ללשכתו.

בית הדין של הברית, בראשו עו”ד אלחנן ויניצקי וחבריו – עו”ד איתן ויטלזון ועו”ד עדיה סקולסקי-גלעד, דן בתביעה שהגישו חברי ברית חיילי אצ”ל שהזדעזעו מהמעשים שאינם מתאימים לאִרגון המחנך להדר בית”רי-ז’בוטינסקאי. הדיון נערך במעמד התובעים בלבד, לאחר שהנתבעים, שטרית וקורפו הודיעו שוב שאין בית הדין מוסמך להחליט בעניין.

חומרת פסק הדין הייתה ללא תקדים. ראשית –  בית הדין הוכיח שעל פי התקנון הוא בהחלט מוסמך ודון ולפסוק בתביעה. שנית – בית הדין פסק ש”ישיבות

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ההנהלה” כונסה על ידי אחד מחבריה [שטרית] ללא סמכות, וקבע שלמרכז הברית אין סמכות לדון בהדחת יו”ר הנהלת הברית ולכן כל החלטותיו בטלות.

בית הדין ציין את שורת הכשלים בהתנהלות של שטרית וקורפו, ובראשם -ההזמנה לישיבת ההנהלה הודפסה על ידי שטרית על טופס של הברית דבר שאיננו בסמכותו אלא רק בסמכות יו”ר ההנהלה; באותה הזמנה אין סדר יום ובמיוחד לא סעיף הדחת יו”ר; בהזמנה לישיבת המרכז כתב קורפו שהנושא על סדר היום הוא “יישום החלטות ההנהלה” מבלי שצויין מהן ומבלי לציין שמדובר בהדחת היו”ר;  ההתעלמות של שטרית וקורפו מהוראות השעה של בית הדין.

 

בעקבות כל אלה החליט בית הדין לבטל את כל ההחלטות והפעולות שהתקבלו ובוצעו על ידי ההנהלה והמרכז, לרבות הדחת היו”ר וחברים של הברית.

בית הדין קבע כי “בנסיבות חמורות אלה, על יו”ר הברית ד”ר אפרים אבן לכנס אסיפה כללית שתבחר את יו”ר הנהלת הברית וחברי המרכז. בשולי הדברים ייאמר -“, מוסיפים בחומרה השופטים – “ראוי שהחברים [שטרית וקורפו] ישננו שוב את תורת ראש בית”ר על עיקרי ההדר הבית”רי”.

 

מסתבר שברית חיילי האצ”ל מצוייה היום על פרשת דרכים – להיות או לא להיות. נראה שרק באסיפה הכללית ניתן יהיה להיווכח האם רוב חברי האצ”ל תומכים בשיטות שמשמעותן סוף המורשת המפוארת של הברית, או שהרוב מתנגד לשיטות כאלה ורוצה בהמשך הפעילות המרשימה שהוביל עד כה יו”ר הברית ד”ר אפרים אבן לשימור וטיפוח המורשת של האִרגון הצבאי הלאומי.    

 

 

 

גילוי נאות : הכותב הוא בנו של אחד המעורבים בפרשהאתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

הקפיטליזם הדואג לחלשים

אריק זיו ויזר

אבידר – שגרירנו המתאים באו”ם

אריק זיו ויזר

חֵרות אישית וצדק חברתי

אריק זיו ויזר

יְרוּשָׁלִַיִם – שיר ליום שחרור ירושלים תשע”ג-2013

אלי חזן

צעירים ובוגרים בדרך תרומפלדור

בצרפת נפתחה מלחמת העולם

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן