24.1 C
תל אביב
19 באפריל 2024
ליכודניק
צחי דבוש

10 מיליארד לחיילי המילואים – המתווה של צחי דבוש:

צחי דבוש (29) הוא אחד מאנשי התקשורת המזוהים ביותר עם המאבק לשיפור תנאי חיילי הסדיר והמילואים בצה״ל לרבות תנאי המחייה בבסיסי צה״ל השונים.

שלשום (יום ב׳) הניח מתווה פיצוי לטובת חיילי המילואים במסגרת ציוץ ברשת ״X”, לפיו יש לאשר תקציב מיוחד של כ- 10 מיליארד ש״ח כהכרת תודה לחיילי המילואים ולצורך עידוד הגיוס לאור המחסור בכוח אדם.

סכום זה לפי ההצעה יוקצה לטובת מענק מיוחד של כ-100 אלף ש״ח בשנה לכ-100 אלף מילואימניקים שנלחמו בעזה לתקופה של לא פחות מ- 21 יום. אופן התשלום לפי המתווה יבוצע בשלוש פעימות למשך שלוש שנים. לצורך המהלך המוערך בעלות של כ-3.5 מיליארד ש״ל בשנה מתקציב המדינה, המהווים ממנו פחות מאחוז אחד.

יש לציין שאותם חיילי מילואים גויסו לעיתים לתקופות ארוכות והשאירו מאחוריהם משפחות, קריירות ועסקים. לא מן הנמנע שתהיה לתקופה זו שבה היו במילואים השלכות כלכליות. גם מבחינת סטודנטים וחיילים משוחררים אשר עוצרים את הפיתוח האישי שלהם לתקופת המילואים, בעוד סטודנטים שאינם מתגייסים למילואים צוברים בזמן זה ניסיון וידע שמקנים להם יתרון עליהם בשוק העבודה.

בהתאם לכך מחייב את המדינה לנקוט בצעדים על מנת לצמצם את הפערים שנוצרו לרעת חיילי המילואים. גם בהיבט המוסרי והחברתי שמסגרתו לא נרצה לא לקפח את האנשים שמסכנים עבורנו את חייהם בעזה. לא למותר לציין שזה המעט שנוכל לעשות עבורם כחברה.

בנוסף, לא ניתן להקל ראש בהשלכות של המחסור החמור בכוח האדם בצה״ל ביחס לצורך למציאת פתרונות שונים. בהמשך ציוצו דבוש התייחס לכך שכתב כי ״בהינתן המחסור בכוח אדם זו ההשקעה הכי טובה שהמדינה יכולה לעשות״.

ב-7 לפברואר משרד הביטחון פרסם את התיקונים לחוק הערכת הגיוס מחדש לתקופה של שלוש שנים וכמו כן את תקופת המילואים לגיל 45. לכן נראה שגם שם החלו לפעול על מנת לעבות את השורות לנוכח האתגרים הביטחוניים לאור המלחמה בעזה ובגזרות השונות.

גם במערכת הפוליטית לא נותרו אדישים למחסור החמור בכוח אדם וגורמים שונים מתוך הימין החלו לקרוא באמצעי התקשורת ובפלטפורמות השונות להגיע להסכמה רוחבית בעידוד השווין בנטל ביחס לתכלית של שילוב חרדים בצה״ל.

בציוץ אחר שלו העריך דבוש את פערי כוח האדם בצה״ל בשתי אוגדות. מה שלכאורה מציב כרגע אתגר למערכת הביטחון ולדרג המדיני במציאת פתרונות יצירתיים שיעשו לצד התיקונים שכבר נעשו בחוק גיוס חובה בהארכת השירות לתקופה של כ-3 שנים ובהארכת גיל המילואים לגיל 45 שיתכן שלא יספיקו למלא את הפער.

בעברו עיתונאי בידיעות אחרונות. במסגרת תפקידו בין האירועים הבולטים שסיקר היו פרשת אלאור אזריה ופרשת אום-חיראן. בין היתר ב-2017 מונה צחי דבוש לכתב הצבאי של תחנת הרדיו גלי צה״ל. מבין הישגיו הבולטים בתקופה זו היה פרסומו בדבר הפיצוץ שהיה בין רה״מ נתניהו ושר הביטחון דאז אביגדור ליברמן ביחס למינוי הרמטכ״ל. כמו כן, פרסום בדבר התעמרות של סוהרים באסירים בכלא 4 וההחלטה של הדרג הצבאי שלא לאפשר שירות נשים בחיל השריון. 

כיום דבוש הוא ראש המערך האסטרטגי והדובר של שר הכלכלה ניר ברקת כבר משנת 2021. לאחרונה הותקף על ידי עיתונאי ״הארץ״ חיים לוינסון בכתבה שפרסם בדומה לדמויות נוספות אשר מזוהות עם הימין. במסגרתה הטיל ספק במחויבותם של דבוש ושל השר ברקת כלפי חיילי צה״ל, בהם טען שעושים ״שימוש ציני״ בחיילים.

יש לציין שמאז הצטרף דבוש לשורותיו של השר ניר ברקת הוא לא נטש את פעילותו הענפה למען החיילים. מאז הוא פעיל באופן יום יומי ומעלה תכנים ברשתות השונות הנוגעים לתנאי המחייה של החיילים. בין היתר עוסק בתחומים שונים ביחס להתנהלותו של צה״ל בחשיפת מחדלים ובהלאת המודעות למקרים של אטימות מערכתית והתעמרות בחיילים מצד מפקדים. 

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

דילוג לתוכן