23.1 C
תל אביב
30 במאי 2024
ליכודניק
דעות

עידן ההפתעות

אי הודאות וחוסר היכולת להעריך מה הולך לקרות הם המאפיינים הבולטים של “עידן ההפתעות”

בתקופה האחרונה אנחנו והעולם כולו חווה רצף של התרחשויות שכול אחד מהם אפשר להגדירו כ”בלתי יאומן!” , היכולת לנחש שעידן מוברק יסתיים באופן בו הסתיים הוא פשוט בלתי ניתן. ,או היכולת לדעת שעומד להתרחש משבר כלכלי גלובאלי. לא היה ניתן לצפייה ברמה ברורה, היכולת לצפות שצונאמי ענק יתקוף מדינה כמו יפן יחד אם רעידות אדמה חזקות והאפקט על הכורים הגרעינים שם .מכול זה ניתן להבין באיזה עידן אנחנו נמצאים,  עידן ההפתעות !.

אי הודאות וחוסר היכולת להעריך מה הולך לקרות הם המאפיינים הבולטים של “עידן ההפתעות” , רובנו למעשה תולים את מלוא יהוונו על מערכת המודיעין ועל הקברניטים שלנו שידעו להיערך ולהחליט את ההחלטות בזמן . לפעמים אנחנו משווים שלמערכות המודיעין והביטחון שלנו היו כוחות של “סופרמן” .

אבל לא באמת ניתן לצפות שריפה כמו שהייתה לנו בכרמל בשנה האחרונה .גם לא ניתן לדעת מתי בדיוק יחליטו לירות אלינו רקטות מרצועת עזה. מציאות זאת דורשת חשיבה מחודשת על הפרדיגמות שלנו על המתרחש. השאלה שעומדת על הפרק היא: האם יש ביכולתנו להרתיע את האיומים הניצבים בפנינו? . כיצד אלינו להתמודד כפרטים וכאומה מול נעלמים שאינם בני דיגום? (הגדרה מעולם הפיזיקה) כיצד ניתן לעצב את המדיניות שלנו בעידן ההפתעות?.

בדרך כלל אנחנו בונים את בסיס הנתונים שלנו ,את מערך קבלת ההחלטות שלנו על פי תצפיות,,תיעוד,לקחים הסטורים,ניסיון העבר ,מחזור מודלים קיימים. כך אנחנו למעשה פועלים ללא יוצא מהכלל כדי להבטיח לעצמנו יציבות  באופן קבוע ומסורתי. הדבר נכון גם בהקשרים רבים בכול נושא ,לדוגמה הדת  ואופן שימורה . כך למעשה מתפתחים להם קווי קיצון רדיקאלים,אידיאולוגיות מסורתיות,מורשת,סגירות חברתית וצורך מתמיד לשרוד .

לא קל לצאת מקיבעון מחשבתי , הצורך בוודאות, להיות אותו קיפוד קטן המשמר את אותם הרגלים טבוע כחלק מאותו מנגנון שמור ב-DNA שלנו. בעידן ההפתעות אין מקום לקיפודים דרושה חשיבה של שועלים (הגדרה הלקוחה מהפילוסוף היהודי-בריטי   ישעיהו ברלין) .

שועלים הם אלה שמבינים כיצד לפעול מול מערכות מורכבות ,הם מבינים ש”עלינו להפסיק לראות את הדברים  כפי שהם”, המסלול של מדיניות מקובעת, או הדרך של המנהיגים שלנו לבוא ולומר לנו דברים פשטנים :”אין פרטנר” ,”פיתרון של שתי עמים”,”אנחנו נעשה הסדר קבע”. כול אלה הם מדיניות מהסוג הישן של קיפודים המשמרים את עצמם באותה נקודת אחיזה של שימור והישרדות . הרגלים ישנים של שימור המחלה .

מעניין יהיה עבור כול אחד מאיתנו לצאת מאותה קופסה בה אנחנו רגילים לקיים את עצמנו וממנה להסתכל על הדברים . ולהתחיל לחפש זוויות ראיה אחרות מאלו שהשתמשנו בהם קודם . מהפשטנות לנוע לכיוון העמקה וחדשנות . “הציונות” לא יכלה לקום ללא העמקה וחדשנות.

ארגונים כמו פת”ח וחמאס לא היו שורדים ללא אותם מנגנונים של הסתגלות בתוך מערכות מורכבות ,למעשה אחד המאפיינים של אותם כוחות הוא היכולת של להסתגל למצבים חדשים במציאות של אי ודאות . כך גם החזבאללה הארגון אשר יותר מכולם מוכיח את היכולת שלו להסתגל מול שינויים ולבנות טקטיקות חזקות של הסתגלות.

הדרך הטובה ביותר להתמודד בעידן של הפתעות ואי ודאות או מול אויבים בעלי יכולת הסתגלות, היא היכולת שלנו לטפח יכולות של גמישות רב מערכתית וחשיבה של גמישות. התוצאה של מערכות בלתי מסתגלות הוא שהן שוקעות כיוון שלא היה בהן היכולת לטפח בתוכן מערכות של גמישות. גורל זה נגזר אליהן משום שאינן יכולות להשתנות או להסתגל במהירות גדולה די הצורך לנוכח הפתעה.

כך עלול לקרות גם למדיניות כזאת או אחרת. אם המדיניות מבוססת על מידע חסר או פגום , על רעיונות ישנים, היא עלולה להישבר בעימות עם עולם המציאות. מצב זה נקרא “נעילה” . מצב בו אנחנו למעשה מכניסים את עצמנו למעין כלא.

חשוב להבין שמעבר לתפיסה של הסתגלות לא באה להגיד לך לוותר על מי שאתה על הזהות שלך או על הדת שלך או לוותר על הקווים האדומים שלך . אבל היא מבקשת ממכה להמציא דרכים חדשות על מנות להתמודד על מול איומים בלתי צפויים . כך בעבר עשו רבותינו כאשר עמדו מול מציאות רדיקאלית שביקשה להפשיט אותם מזהותם ודרשה מהם להתייוון. אז נדרשנו להמציא כללים נוקשים יותר בעיקר כשהמציאות הגיאו פוליטית נעה לרעתנו. התוצאה היא התורה שבעל פה כמובן בין אם זה נעשה במודע או שלא. כך כפי שכתבתי קודם “הציונות” נולדה מתוך הגמישות למציאות החדשה. ללא הציונות לא יכולנו לקיים כאן מדינה יהודית בא נאספים יחדיו יהודים מזרמים שונים ,וכן יהודים דתיים וחילונים. את זה עשתה ועושה הציונות !.

 

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

חטא היהירות ועונשו

אריק זיו ויזר

פתרון מיידי למצוקת הבועה התל-אביבית.

אריק זיו ויזר

השבוע : פרשת נשוא

אלי כהן

אבו מאזן – לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה?

אלי חזן

המחאה החברתית – בזווית אחרת

אלי חזן

פרשת בשלח : המיצר שבמצרים, הביטחון שבהרגל

אלי כהן
דילוג לתוכן