20.1 C
תל אביב
25 בפברואר 2024
ליכודניק
יחיאל לייטר

מדיניות ההחלשה של ציפי לבני / מאת יחיאל לייטר

ראיון עם אבו מאזן שהתפרסם באל-ערביה ביום שישי האחרון חשף טפחיים על מה שקורה מאחורי הקלעים במו"מ בין ישראל לרש"פ. ידיעה חשובה זו חלפה מבעד ל"רדאר" של התקשורת הישראלית למרות חשיבותה הרבה. בריאיון מגלה אבו מאזן כי בביקורה האחרון, הציעה רייס לצדדים פיתרון חדש שכולל וויתורים משמעותיים נוספים מצד ישראל בכל הנוגע לסוגיית המעבר הבטוח בין עזה ליהודה ושומרון, השליטה במקורות המים וקביעת הגבולות בצורה גורפת על פי קווי 67 –גם בירושלים. מצ"ב קטעים מרכזיים מתוך הריאיון:

אבו מאזן: "כעת לאחר השיחה (הפגישה עם רייס ברמאללה), המחלוקות כמעט יושבו.. האדמה שנכבשה ב-1967 היא הגדה המערבית כולה, עזה כולה ויהיה פרוזדור שיחבר ביניהם. הוסיפו לזה את ירושלים כחלק מהגדה המערבית, את ים המלח כחלק מהגדה המערבית, את נהר הירדן כחלק מהגדה המערבית. הזכרתי את שלוש הנקודות האלה משום שישראל התכחשה אליהם או סירבה להתייחס אליהם".
מראיין: העניין הוכרע כבר במו"מ?
אבו מאזן: לא. זה מה שקונדוליזה רייס אמרה לשני הצדדים והישראלים לא הביעו התנגדות."

אבו מאזן: "…מדינה פלסטינית כפי שאמרה קונדוליזה רייס: מאוחדת. לא דרך מנהרות או גשרים, משום שכעת המדינה הפלסטינית בגבולות 67 היא מחולקת וזו נקודה חשובה. נקודה נוספת היא שהמדינה תשלוט במקורותיה וזה גם חשוב כי כעת מקורות המים נשלטים על ידי ההתנחלויות. "

ארה"ב לא הכחישה את הדברים וזה מהווה נסיגה נוספת מעמדתה המסורתית של ארה"ב לטובת העמדה הפלסטינית ונסיגה ממכתב בוש לאריאל שרון ב-2004 שהבטיחה גבולות בני הגנה לישראל, אי-חזרה לקווי 1967 והכרה בשינויים הדמוגרפיים שקרו מאז. ההסכמה של מדינת ישראל מהווה התקפלות טוטאלית מהעמדות המסורתיות של כמעט כל ממשלות ישראל.

אנקדוטה קצרה מתמצתת את מקור הקריסה: שר חוץ אירופאי מוכר שנפגש עם שרת החוץ ציפי לבני, ישב לארוחת צהריים, זמן קצר לאחר אותה פגישה, עם ידיד ישראלי המוכר בקהילה הדיפלומטית והאקדמית בישראל. אותו שר חוץ, הידוע בעמדותיו המתונות דווקא, הביע באוזניי ידידו את תדהמתו מהדברים ששמע משרת החוץ הישראלית. הוא סיפר שהגברת לבני הבהירה לו בצורה חד משמעית שהיא לא מתכוונת להיאבק על שום נושא פרט לזכות השיבה. לדבריו, היא הודיע שהיא מוכנה להחליף את קווי 67 במלואם, כולל חלוקת ירושלים והרס כל ההתיישבות היהודית ביו"ש תמורת וויתור טוטאלי של הפלסטינים על זכות השיבה. אותו שר חוץ התקשה להבין כיצד שרת החוץ הישראלית מוכנה להודיע מראש על וויתורים כל כך מרחיקי לכת המחלישות את עמדת ישראל במו"מ.

אין זה מפליא אם כך שקונדוליזה רייס, עמיתתה של לבני אימצה את עמדותיה של שרת החוץ הנתפסות כעמדותיה הרשמיות של מדינת ישראל. לבני מציגה את עצמה כממשיכת דרכו של אריאל שרון, אבל אריק עמד על כך שיקבל את מכתבו של בוש לפני שביצע את הנסיגה מעזה. מתברר שלבני איננה ממשיכת דרכו של שרון אלא של השמאל הקיצוני ביותר. הכישלון הנוכחי מול הפלסטינים מחוויר אפילו ליד כשלונה בניסוח החלטה 1701 בתום מלחמת לבנון השנייה.
דבריו של אבו מאזן צריכים להיות רלבנטיים מאוד לא רק לקהל הקוראים הערבי, אלא למתפקדי קדימה ערב הפריימריס.

פורסם ב עיתון "ישראל היום"אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

פירוק ‍כללי: כתב אישום אידיאולוגי / מאת : יחיאל לייטר

אריק זיו ויזר

"כשמדובר באכיפת החוק- בדואי שווה יותר מיהודי "/מאת: יחיאל לייטר:

אריק זיו ויזר

על מצורעים, פחדנים ושלמות ירושלים/ מאת : יחיאל לייטר

אריק זיו ויזר

800 מטרים של הסברה/מאת:יחיאל לייטר

אריק זיו ויזר

נפרדים מאולמרט: מנהיג ללא שאר רוח /מאת : יחיאל לייטר "ישראל היום"

אריק זיו ויזר

שוויון בפני החוק – סוגיית מגרון והפזורה הבדואית בנגב /מאת : יחיאל לייטר |

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן