10.1 C
תל אביב
21 בפברואר 2024
ליכודניק
סניפי הליכוד

להציל את פולארד מאת: אפי להב

בהיסטוריה של מדינת ישראל רשומים לא מעט אנשים ששילמו מחיר כבד לאחר שהתנדבו ופעלו במסירות נפש למען שלומה ובטחון אזרחיה. אין ספק שמקום מכובד מאוד ברשימה הזו שמור ליהונתן פולארד, שהתנדב לפעול להצלת ישראל , ועל כך הוא נמק בכלא 24 שנה! אלא שלהבדיל מרבים אחרים – את חייו של יהונתן עדיין ניתן להציל. בשנת 84, עת שירת בחיל המודיעין של הצי האמריקני, נחשף פולארד למידע מודיעיני המצביע על סכנות חמורות לביטחונה של ישראל, בכללן סכנות טרור ונשק להשמדה המונית. כשפנה פולארד לממונים עליו, התברר לו כי המידע נמנע מישראל בניגוד להסכמי העברת המידע, שנחתמו בין ארה"ב למדינת ישראל ב-83. כאזרח נאמן לארה"ב נקרע פולארד בין חובת נאמנותו למפעיליו, ובין מצפונו שלא איפשר לו להשלים עם הידיעה כי בידו נמצא מידע, שאי מסירתו עשויה לעלות בחייהם של רבבות אזרחים חפים מפשע בישראל. 

ההמשך כבר ידוע. פולארד גויס ללק"ם, גוף שפעל אז תחת משרד הביטחון, והעביר למדינת ישראל מידע בטחוני קריטי שסייע לה במלחמתה בטרור (כמו הפצצת מפקדות אש"ף בטוניס, פעולה שהתאפשרה הודות לצילומים מדויקים שהעביר), בהתגוננות מפני נשק אב"כ ובתחומי בטחון קריטיים נוספים. לאחר שנה וחצי כאשר יהונתן נחשף, הוא הגיע כפי שתודרך מראש, אל שערי השגרירות הישראלית בוושינגטון. בתחילה התקבל פולארד בשגרירות בזרועות פתוחות, אולם לאחר מכן הושלך החוצה,לפי הוראה שהגיעה מירושלים, היישר לידיהם של אנשי ה-FBI שחיכו לו מסביב לשגרירות. לצערנו, מאז ועד היום כשלנו במילוי חובתנו להשבתו של יהונתן הביתה. בשנת 98 הוכר פולארד רשמית על ידי ממשלת ישראל כסוכן ישראלי שעבד מטעמה : "יונתן פולארד היה סוכן ישראלי שטופל על ידי בעלי תפקידים בכירים ברשות ישראלית מוסמכת [ל.ק.מ.] , לאור עובדה זו מכירה מדינת ישראל במחויבותה כלפיו, ומוכנה לשאת באחריות המלאה הנובעת מכך." 

למרבה הפלא – יחסה הבסיסי של ממשלות ישראל נשאר – התעלמות גמורה מפולארד. מסמך ההכרה הרשמי אפילו לא הוגש לארה"ב, ופולארד מוחזק שם עד היום כאסיר פלילי ולא כסוכן ישראלי. עוד רבות היה יכול להיעשות במהלך השנים לשחרור פולארד, אולם לא נעשה. מרגלים חמורים שפעלו נגד ארה"ב והעבירו מידע לסין, צפון קוריאה ואף לרוסיה, שוחררו לאחר תקופות מאסר קצרות בהרבה – ואילו יהונתן ממשיך להנמק בכלא גם אחרי 24 שנות סבל וייסורין כשמצבו הבריאותי בכי-רע. בממשל ובמערכת המודיעין האמריקני ישנם גורמים רבים ומרכזיים המודים בכך שעונשו של יהונתן כבר עבר כל גבול. מדובר בגורמים בכירים ביותר, כראש ה-CIA לשעבר ג'יימס וולסי,וכמו עוזרו הבכיר של אובמה דניס רוס, שאמרו שעונשו של פולארד איננו מתאים למי שפעל עבור ידידה של ארה"ב. אפילו סגן הנשיא ג'ו בידן, אמר בראיון כי הוא מכיר בלגיטימיות של הדרישה לשחרורו של פולארד. אגב, בעת ביקורו של בוש בארץ נערכה ארוחת ערב בהשתתפות שרי הממשלה. עוד בטרם הפגישה נשאלו האמריקנים האם השתתפותו של השר רפי איתן, שכידוע היה מפעילו של פולארד, עלולה לגרום למבוכה. האמריקנים השיבו כי אין בכך כל בעיה. ואכן, במהלך הפגישה זכה איתן ללחיצת יד ולחיבוק ידידותי מהנשיא האמריקני . האין בכך כדי להסיק שהזמנים השתנו, ולאחר החיבוק לאיתן הגיע הזמן ללחוץ גם את ידו של פיקודו ולשחררו לחופשי? מצבו של יהונתן כיום קשה ביותר, כפי שכתב מהכלא: "אחי ורעי, מזה 24 שנה אני מ ד מ ם ב א י ט י ו ת עד מוות לנגד עיניכם! … ואיפה העם? אני זועק מקירות ליבי: הוי, ציון! הלא תשאלי לשלום אסיריך?! אם ציון איננה שואלת לשלום אסיריה, זוהי איננה רק בעייתם הפרטית של האסירים. זוהי בעייתה של ציון כולה, על כל העם היושב בה! …. א י נ נ י י ו ד ע כ מ ה ז מ ן ע ו ד נ ו ת ר. אני רק מקווה ומתפלל בכל כוחי שלמען עם ישראל, כולנו נתעורר עכשיו… לפני שיהיה מאוחר מדי!". 

ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, התייחס בהרחבה לעניין שחרורו של יהונתן בראיון וידאו שפרסם בבלוג שלו לפני כשנתיים. במהלך הדברים התייחס נתניהו בחריפות להפקרתו של פולארד, וסיפר כי הבטיח לעצמו שבמידה וישוב לכהן כראש ממשלה הוא יימצא את הדרך להשיבו הביתה. הציבור הישראלי כולו, עומד מאוחד בתקווה שראש הממשלה ושריו יעמדו בכבוד בהבטחה זו, ויביאו אל קיצה את אחת הפרשות הכואבות בתולדותיה של מדינת ישראל. עד היום, עדיין לא פעלה ממשלת ישראל בנחרצות למען שחרור יהונתן פולארד, ועדיין לא הוגשה בקשה רשמית למען שחרורו. לקראת יום הולדתו ה-55 של פולארד(בח' אב תשס"ט),ועל רקע מצבו הקשה,

כולנו נקראים: 1. לכתוב ליהונתן לכלא: http://www.freepollard.net/pollardRoot/inside/help/writePollard.asp 2. להתנדב לפעולות נוספות למען שחרורו: www.freepollard.net/inside/NewsInside.asp?itemId=805 כמעט 25 שנה כבר עברו! יהונתן פולארד נתון בסכנת חיים. עלינו להזדרז ולפעול לשחררו, כדי שלא נחמיץ חלילה את המועד. אנו חייבים זאת ליהונתן פולארד מתוקף היותו יהודי, אזרח וסוכן ישראלי, ומי שפעל רבות וסיכן את עצמו למען הצלת מדינת ישראל. לפרטים נוספים: www.freepollard.net הכותב משמש כיו"ר אגודת האקדמאים למדעי החברה והרוח במחוז י-ם ולשעבר רל"ש שר המשפטיםאתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

רק פריימריז הדרך הנכונה/מתפקד אלמוני

בישורת האחרונה, אלקין מאבד את הראש.

אריק זיו ויזר

ארדן אצל גלעדי

אריק זיו ויזר

אנריקו מסיאס

אריק זיו ויזר

כנס ענק של פעילי שטח מרכזיים בליכוד במושב זיתן ביוזמת יואב דבוש

אריק זיו ויזר

אוקנין מתל אביב

איציק דדוש
דילוג לתוכן