27 C
תל אביב
24 ביוני 2024
ליכודניק
הזמנות ואירועים

ביום ראשון: אזכרת 64 שנה לגר הצדק לוחם האצ”ל הבית”רי ברוך מזרחי הי”ד

ביום ראשון הזה (ט’ בניסן) בשעה 14:45 תתקיים בחלקה הצבאית של בית העלמין הישן בנתניה אזכרת שנת ה-64 להרצחו של הקדוש ברוך מזרחי הי”ד, ערבי שהתגייר, הצטרף לבית”ר ולאצ”ל ונרצח כשהוא מקפיד על כבודו  כיהודי גאה בג’בע ליד שא-נור.

 

 

ברוך מזרחי, בן למחמוד ופטימה, נולד לפני 85 שנה בשם חמודה אבו אל-עיניין למשפחה מפורסמת מצפת. בילדותו התגורר ליד מעו”ז בית”ר בצפת וכך הושפע מאורח החיים של היהודים, ומהרוח הלאומית ששרתה במעוז בית”ר הסמוך.  

עם הזמן התגייר הערבי ונקרא שמו בישראל אברהם בן אברהם. באופן טבעי הצטרף בן אברהם לאצ”ל והשתתף בפעולותיהם לגירוש השלטון הבריטי הזר מארץ ישראל. במחתרת שינה שמו לברוך מזרחי, וכך נקרא מאז. לאחר מבצע הלקאת סרג’נטים בריטיים בו השתתף, נתפס ברוך מזרחי והוגלה יחד עם עוד מאות מלוחמי האצ”ל והלח”י למחנה מעצר באריתריאה שבאפריקה. השלטון הבריטי “הנאור” הפקיד את השמירה על השבויים מארץ ישראל בידי הילידים הסודנים, אשר לא אחת ידם הייתה קלה על ההדק.

ב-17 בינואר 1946 בשעות הבקר הייתה אחת הפעמים בהם ירו השומרים הסודנים לעבר השבויים היהודים. שאול הגלילי הי”ד, לוחם לח”י, ואליהו עזרא הי”ד, לוחם אצ”ל, נרצחו, ואחרים נפצעו, ביניהם ידידנו ברוך מזרחי אשר נפצע פצעים קשים. הפצועים נלקחו לבית החולים העירוני, שם ניסו לייצב את מצבם. מספר ימים לאחר מכן, בעקבות הסערה שפרצה בארץ ישראל ובעולם, על כך ששבויים נורו במחנה שבויים, הגיע לביקור הרב הראשי לארץ ישראל דאז, הרב הרצוג. בביקורו בבית החולים כשהיה ליד מיטתו של ברוך מזרחי, ביקש מזרחי מהרב שאם ח”ו ימות שיביאוהו לקבר ישראל.

הבריטים, כמחווה נדירה, החזירוהו לארץ להמשך טיפול, ואכן ברוך מזרחי יצא מכלל סכנה והבריא. לכשהבריא, “לא יכלו” הבריטים לשחררו- בכל זאת הרי מדובר ב”טרוריסט”… לכן הטילו עליו פיקוח, צו מינהלי… ע”י כך שיתייצב אחת ליום בתחנת המשטרה בבית ליד כדי לחתום בפני השוטר במקום, וכך היה – אחת לשבוע התייצב ברוך מזרחי בפני השוטר הערבי במשטרת בית ליד וחתם בפניו.

לאחר החלטת האו”ם מכ”ט בנובמבר 1947 על חלוקת א”י הושם דגש בפעולות המחתרות הלוחמות גם על המלחמה באויב הערבי. שתי כנופיות ערביות מרכזיות לחמו נגד היהודים. באזור ירושלים והמרכז בהנהגתו של קאדר עבד אל חוסייני שנהרג בקסטל, ובגליל וצפון הארץ בהנהגתו של פאוזי אל-קעוקג’י והמתנדבים העיראקיים.

במסגרת המלחמה הוטל על האצ”ל להחדיר מכונית תופת לתוך מפקדתו של קעוקג’י בג’נין. המתאים ביותר לביצוע המשימה היה ידידנו ברוך מזרחי, שהיה נראה כערבי, בקי במנהגיהם ובעל מבטא ערבי. הוא עלה לאוטובוס ערבי שיוביל אותו למפגש עם הסייען הערבי, שאמור לתת לו את המשאית ואת חומר הנפץ. הנסיעה הייתה ארוכה, ובמהלכה התיידדו כל הנוסעים שישבו לידו עם ה”ערבי” ברוך מזרחי.

כשהגיע האוטובוס לצומת מגידו, עצר את האוטובוס מחסום של הכנופיות. אחד מחברי הכנופיה היה אותו שוטר ערבי אשר בפניו היה מזרחי חותם במשטרת בית ליד. הערבי זיהה כמובן את מזרחי כאיש אצ”ל ולא כערבי עובר אורח. מזרחי הובא יחד עם הערבים שעימם התיידד במהלך הנסיעה לג’בע, לבית דין שדה של קעוקג’י, נרצח על ידם (יחד עמו הרגו גם את הערבים שעימם התיידד), והשליכו את גופתו במערה בתוך הכפר ג’בע.

תשע עשרה שנה לאחר מכן, פורצת מלחמת ששת הימים ובכ”ח באייר, שעה שמח”ט הצנחנים, מוטה גור, זועק לעבר מכשיר הקשר שלו: “הר הבית בידינו!”, שוטפת חטיבה ממוכנת 45 של השריון את צפון השומרון מיעבד שע”י עמק דותן ועד לדיר שרף, שע”י שבי שומרון, ומשחררת את כל צפון השומרון במינימום אבידות ומשחררת את הכפר ג’בע.

לאחר המלחמה, זכרו חבריו של ברוך מזרחי את בקשתו – צוואתו להביאו לקבר ישראל, והגיעו לג’בע כדי לממשה. בדרך לא דרך, בתוככי הכפר ג’בע הצליחו לאתר את המערה בה הוטמנה גופתו, נטלוה והביאוה לקבר ישראל בטקס צבאי מלא בחלקה הצבאית בבית הקברות בנתניה, בהשתתפות מנחם בגין ולוחמי האצ”ל.

לברוך מזרחי אין משפחה (גר צדק שנפל בהיותו בן 22, לפני שהספיק להתחתן) ואנשי הישוב שא-נור, שנהרס על ידי ממשלת ישראל בגירוש ב-2005, “אימצו” אותו ועשרות אלפי המבקרים שהגיעו לסיורים בצפון השומרון שמעו כחלק מההדרכה את הסיפור המרגש והמחזק של ברוך.

“חשבנו להקים אנדרטה ובית ספר שדה לזכרו, אך לצערנו גורשנו משא-נור”, מספרים מי שגרו בעבר בשא-נור, “מה שנותר לנו הוא לעלות לקברו ביום השנה. בע”ה נזכה בקרוב לחזור בצורה מלאה לחומש בקרוב ובעקבותיה גם לשא-נור ואז נוכל, בין היתר, לקיים את חובו של עם ישראל כלפי לוחם האצ”ל הגיבור ולהנציחו כראוי.

האזכרה תתקיים בהשתתפות נציגי הישוב שא-נור, נציגי תנועת בית”ר ואנשים נוספים שיבואו לקיים חסד של אמת ולחלוק כבוד לזכרו של ברוך מזרחי הי”ד, ביום ראשון הקרוב (ט’ בניסן) בשעה 14:45 בחלקה הצבאית של בית העלמין הישן בנתניה.

לפרטים נוספים ניתן לפנות ליוסי דגן 052-8320971 או לשי ירד 052-7149148.אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן: “לא אאפשר דחייה נוספת – בימים הקרובים אחתום על צו אישי חדש לבתי הזיקוק בחיפה המורה לבצע הפחתה בזיהום אוויר”

אריק זיו ויזר

בוטל הכנס עם לימור לבנת, ציון פיניאן ואופיר אקוניס

אריק זיו ויזר

הזמנה למפגן הזדהות עם השומרון

אריק זיו ויזר

סיור בתוואי גדר ההפרדה באזור עוטף ירושלים למובילי דעת קהל חברי מפלגת הליכוד

אריק זיו ויזר

הרמת כוסית לרגל החג עם ראש הממשלה

אריק זיו ויזר

השר כץ ופורום גליל ועמקים במנחמיה

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן