30.2 C
תל אביב
22 במאי 2024
ליכודניק
באנר ראשי דעות

“הסחר הסודי”

עסקאות ענק למכירת הנפט בין משטר אסד ודאע”ש  ולכן שני הצדדים תמכו אחד בשני

משטרו של בשאר אל-אסד מסתמך במידה רבה על “המדינה האסלאמית” להבטחת הנפט ונגזרותיו לטובת האזורים שעדיין בשליטתו, בעיקר משום שאבד את השליטה על מספר רב של בארות הנפט שהפסיד בקרבות לאורך חמש שנות המהפכה, במיוחד הבארות הגדולים שהפסיד בדיר אלזור והבולטים בהם בארות טים, תנכ, ואלעומר, בנוסף לחברת הגז, “קוניקו” הממוקמת ממזרח לעיר קלח (אחטאביה).

סחר הנפט פעיל בין שני הצדדים במיוחד בפריפריה המזרחית של חאמה והפריפריה הצפונית של חומס, וזאת כי לשני אזורים אלה חשיבות גיאוגרפית, בהיותן צומת דרכים בין האזורים של דאע”ש במזרח ובצפון-מזרח סוריה, ואזורי שליטת כוחות המשטר של בשאר אסד ממערב ומרכז המדינה.

לפי המידע שהתקבל, הברוקרים משחקים תפקיד מרכזי ביישום של עסקאות הנפט בין דאע”ש לבין המשטר, וסחר הנפט ביניהם מחולקת לשתי דרכים, שונות זו מזו בהתאם לשיטת המסירה והתשלום, הדרך הראשונה מבוססת על הובלת נפט במכליות, והשנייה הובלה מבארות הנפט לבתי הזיקוק ישירות בצינורות.

הנפט מועבר בדרך הראשונה דרך מכליות באמצעות סוחרים וברוקרים משני הצדדים, ומוערך שווי עסקאות אלה במאה מכליות שמגיעות מתוך אזורי השליטה של דאע”ש לאזורי השליטה של המשטר.

בפריפריה המזרחית של חאמה לדוגמה, משחקת תחנות הביטחון תפקיד מפתח בהשלמת עסקות הנפט עם דאע”ש, שנותן למשטר פחת במחיר חבית הנפט של עד 15%.

לפי המידע, המשא ומתן בין אנשי המשטר וגורמים מדאע”ש התנהל בביתו של אחמד דרוויש, חבר פרלמנט לשעבר מכפר אלכאוין במזרח חאמה, שכיום הוא מפקד מיליציה “הביטחון הלאומי” בסלמייה, וכאשר העסקה מושלמת, הכסף נמסר לידי אנשי דאע”ש בשקיות ניילון, והם חוזרים לרקה ואנשי המשטר חוזרים לסלמייה .

שיטת העברת הנפט

לאחר השלמת העסקה בין המשטר לבין הארגון, מתחיל שלב חדש של התהליך, שהוא איך להעביר את הנפט אל אזורי המשטר, וכאן בולט תפקידם המשמעותי של המיליציות החמושות המקומיות מתומכי המשטר .

הם מובלים במכליות מאזורי דאע”ש דרך מחסומי האבטחה המפוזרים על הכביש, ובכל מחסום משלמים שוחד בתמורת ומאפשרים גישת המכליות לאזורי המשטר בחומס וחאמה.

כאמור הדרך מחולקת במחסומים שנשלטים ע”י המודיעין של חיל האוויר, ואחרים נשלטים ע”י המודיעין הצבאי, ואף אחד מהצדדים אינו מתערב במחסומי הצד השני על מנת למנוע התנגשות, בדומה לאזורי השליטה של המאפיה, ופרנסתם אינה מוגבלת בהקלות על מעבר הנפט עם דאע”ש אם כי מהברחות תרופות, נשק, מבלי לדקדק מאיפה הגיעה הסחורה ולאן מועדות פניה, מה שחשוב להם זה סכום הכסף שמקבלים על כל סחורה שעוברת.

רווחים ופחדים

המשטר מרוויח מהמליציות החמושות שמקלות על העברת הסחורות מאזורי השליטה של דאע”ש לאזורי השליטה של המשטר, אך בעת ובעונה אחת מפחד מהם במיוחד מאחר והם צוברים מספר גדול של לוחמים כדי להגן על עצמם, מה שגרם למשטר לנצל כל הזדמנות אפשרית לסנן את הדמויות הבולטות שעלולות להוות סכנה אפשרית, כך עשה בקאדרי ג’דוע משבט אנעים בפריפריה הדרומית של חאמה, שהיה איש הקשר הישיר עם דאע”ש, ומרד נגד המשטר כאשר העדיף למכור את הסחורה המיועדת לאזורי המשטר לכפרי האופוזיציה, מאחר ובשל העובדה כי שטחי האופוזיציה נתונים במצור מחירי הדלק גבוהים יותר. ”

מצד השני, על פי המידע גורמי דאע”ש שמבצעים עסקאות הנפט עם המשטר, מקיפים את עצמם בחשאיות מוחלטת, כאשר הם משתמשים בשמות בדויים, והם מגיעים למשא ומתן כאשר הם רעולי פנים כמו “אבו אלבראא אלמוהאג’ר, ואבו חיאן אל-אנסארי” ורובם אמירים באזורים השייכים לדאע”ש וכפרים המפוזרים באזור שבין ארקה  וסלמיה.

אדם נוסף שרקם עסקאות נפט שנערכו בין המשטר לבין דאע”ש מכונה “אבו ג’לאביב אלאנסארי,” הוא קצין שערק מכוחות המשטר ומאוחר יותר הצטרף לדאע”ש, ועם נסיגת מהפריפריה הצפונית של חומס, הוא ערק מדאע”ש ונשאר באזור הכפרי.

אל-אלאנסארי היה אחד הספקים החשובים ביותר של הנפט מדאע”ש, ולדבריו לפני שהוא התחיל לסחור בנפט בזמן היותו עם דאע”ש משימתו הייתה לחימתית צבאית, שתמיד שאל למה לא יוזמים קרב על דרך סלמיה למרות נוכחותם של לוחמיו בסביבה, שאלה זו נותרה קיימת עד שהבין כי דרך זו נועדה להעברת סחורות הנפט בין המשטר ודאע”ש.

הוא ציין כי הוא התחיל במסחר בנפט ושמש כמתווך בין המשטר לבין דאע”ש, ומשימתו הייתה לקלוט את משלוח הנפט בפריפריה המזרחית של חאמה מהשליח של דאע”ש אבו חיאן מאליה ולהעבירה לאזורי המשטר בחומס העיר, דרך הכביש הלאומי חומס-סלמיה מבלי שתעוכב במחסומים .

המקורות מציינים שישנה דרך נוספת להעברת הנפט והיא נעשית באמצעות צינורות להובלת נפט מהשדות ישירות לבתי זיקוק, אך הפרטים אינם ידועים במדויק, בגלל החשאיות והקושי בחדירה למידע זה.

ידוע כי משטרו של בשאר אל-אסד סובל מהיעדר מקורות אנרגיה באזורי שליטתו, והדבר גורם לשרשרת תקלות הבולטת בהם הפסקות חשמל מתמשכות לשעות ארוכות, ולעיתים מגיעה הפסקת החשמל ל 18 שעות ביממה, כמו כן עלייה חדה במחירי הדלק שהגיעו לרמות חסרות תקדים.אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

היידה שרה

אריק זיו ויזר

שורפים ת’מועדון?

אלי חזן

“ורטיגו בהארץ”?

אלי חזן

מזל טוב ליניב בן שושן לרגל ברית בנו

ליכודניק

חלק מהסיעה חולה

עינר אביב

שלום עכשיו – תתביישו

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן