9.1 C
תל אביב
29 בינואר 2022
ליכודניק
דעות

38 שנים ב”שלטון”

החודש לפני 38 שנים הושבע בגין – על המחטף שבוצע טרם ההשבעה

 

על ציר הזמן כל אזרח יזכור את שנת 1977 כשנת המהפך. מעטים מכירים את המהלכים שביצע השמאל כדי ליצור את המהפך האמיתי: ההשתלטות על החינוך, האקדמיה והתרבות בישראל.

בגין הושבע לראשות הממשלה ב-20 ביוני 1977. כמעט חודש אחרי התאריך בו נבחר.
ב-17 בחודש מאי 1977 חל יום הבחירות. חיים יבין בישר לצופים ולמאזינים: “מהפך”. באותם ימים השמאל הוותיק שהורגל לשלטון לא ידע כיצד להמשיך את המסורת. איך העזו הימנים האלה לקחת את הגה השלטון? התגובה: חינוך (מחדש). נכון שהעם קבע אבל בינתיים – לפי לשון החוק, עד להשבעת מנחם בגין לתפקיד ראש הממשלה החדש, ממשיך לכהן יצחק רבין כראש הממשלה. ופה, בדיוק בתפר החשוב הזה שבין יום הבחירות לבין השבעת ראש הממשלה שזה עתה נבחר, טמון המהפך האמיתי. לא רבים זוכרים אבל היֹה היה בישראל באותה תקופה שופר תקשורתי בשם “דבר”, גם לו תפקיד משנה במחטף שביצע השמאל.
DAVAR77 

ידיעה קטנה בעיתון “דבר” בעמוד הראשון בתאריך ה-6.6.1977 תפסה את עיניי וזו לשון הכותרת: “פרופסורים ומרצים מצטרפים למפלגת “העבודה” וקוראים לאחרים ללכת אחריהם”. עכשיו שאלו את עצמכם מה יכול לגרום לפרופסורים בכירים ומצליחים לשים על “hold” את מחקריהם ומקום עבודתם ולקרוא להצטרף למפלגה שזה עתה התרסקה ואיבדה את השלטון? ומה גורם לעיתון לפרסם ידיעה שכזאת בעמוד הראשון כאילו מדובר בידיעה ראויה לעמוד הכותרת ומה פשר התאריך? בדקתי עמוד-עמוד, גיליון-גיליון חודש אחורה וחודש קדימה ונאדה, שום רמז ושום ידיעה קודמת או ידיעת המשך. כלום.
DAVAR77LARGE 

היה משהו מוזר בידיעה הקטנה הזו ולצורך הפיענוח הצלבתי מידע עם ארכיוני אקדמיות ועיתונים נוספים. לבסוף הגעתי לארכיון הכנסת ומשם לארכיב הממשלתי. הגעתי לתאריך ולמסמך המיוחל: החלטת הממשלה (הזמנית) מתאריך ה-5.6.1977 .  ביום זה התקבלה החלטת ממשלה – ממשלת מעבר בראשותו של רבין והמערך – על הקמת הות”ת. מהו הות”ת? בדקתי כיצד הות”ת בעצמו מגדיר את עצמו: “ועדה לתכנון ותקצוב. הרעיון המרכזי בהקמת הות”ת היה שתשמש כגוף בלתי תלוי, שיעמוד בין הממשלה מצד אחד לבין המוסדות להשכלה גבוהה מצד שני, בכל ענייני ההקצבות למערכת ההשכלה הגבוהה ותרכז את הטיפול הכולל בנושא”  עד כאן הגדרת הות”ת את עצמם. במילים פחות מכובסות: הקמת פילטר כלכלי בנוסף לגוף שקיים כבר משנות ה-50 שנקרא המל”ג – המועצה להשכלה גבוהה. אז אם נפשט את סדר הדברים עד כה: נכון לשנת ההחלטה -1977, קיים בישראל משרד חינוך וקיימת מועצה להשכלה גבוהה ושניהם ביחד דואגים לתקצוב האקדמיות אך עתה, מקימים גוף חדש שיהיה “גוף בלתי תלוי שיעמוד בין הממשלה מצד אחד לבין המוסדות להשכלה גבוהה מצד שני”. אז במילים פשוטות: ממשלת השמאל שימיה ספורים עד השבעת הממשלה שזה עתה נבחרה, ביצעה מחטף שאין כדוגמתו כדי ליצור גוף חיצוני לממשלה שישמש כעושה דברם של הקומיסרים החדשים-ישנים, גוף שיפעל כעצמאי עם או בלי תמיכת הממשלה.

כסף הוא החמצן העיקרי למחקרים ולאקדמיות בכלל. באקדמיות נוצרת חברה. באקדמיות יוכשרו עורכי דין שיהפכו לשופטים, באקדמיות יוסמכו הפילוסופים וההוגים, היוצרים והאמנים ושם, שם תיבנה ישראל החדשה. אך מי יאייש ומי יעזור לייסד את הרך הנולד? ובכן זוכרים את המודעה ההיא שבמקרה התפרסמה יום אחרי החלטת הממשלה? אתם לא מתבלבלים, זו הייתה מודעת “דרושים” בשפה דיפלומטית מגוהצת שהוסוותה כידיעה עיתונאית. מודעה שאיכשהו קיפצה לה מהעמוד האחרון לעמוד הראשון. טעות פרודיאנית או לא אבל בסמוך לגוף המודעה יש פרסום בולט ומושחר המזמין את הקוראים להציץ בלוח הדרושים והמודעות הרשמי. ד”א על החלטת הממשלה להקים את הות”ת לא התפרסמה שום ידיעה. המערך הבין כי מאורע היסטורי התרחש ומושכות השלטון נלקחות ממנו ולכן רצה להבטיח את המשך שליטתו במדינה ע”י שליטה אבסולוטית במוקדי ההשפעה העיקריים: אקדמיות, תרבות ומערכת המשפט ובראשה בג”צ.

כך נתקענו עם מהפך שהפך למפח (נפש) ואנו עדים היום לאקדמיות שהפכו לכלי להנדסת המחשבה בו עובר הסטודנט מסלול על פס הייצור ובסופו הוא יסיים נאור יותר, ליברל יותר ומצביע מרצ יותר. נכון שמפלגות הימין זכו לתמיכה אדירה בקלפיות אבל העיקר שבמדגם האוניברסיטאות שהיווה את הסקר הכי גדול בישראל עם מספר נשאלים עצום של כ-15,000 סטודנטים, “מרצ” היא המפלגה השניה בגודלה בישראל עם 19 מנדטים ולפניה ה”מחנה הציוני” עם לא פחות מ-41 מנדטים. בבועת האקדמיות, “הליכוד” זכה ל-10 מנדטים. אז מי פה המנותק? אבל תודו שמעניין להסתכל איך החבורה המנומסת הזאת שהתרגלה כבר 40 שנים לעובדה שאף אחד לא נוגע לה בשקל מהתקציב, משתגעת כששֹר כזה או אחר פתאום מחליט לחלק בצורה שונה את העוגה. אפשר לכתוב על זה תזה: “מהפך ומפח”.

קשה לשכוח איזו התנגדות עזה הייתה להכרה באוניברסיטת אריאל שהייתה בעבר מרכז אוניברסיטאי.
באיזו חברה שפויה קיימת התנגדות לפיתוח תחום האקדמיה והחינוך?  38 שנים אחרי המהפך נדרש מהפך נוסף: בתחום החינוך. 
ISRAELHAYOMJULY 

תזכורת:
CALCALISTJULY2012 

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

התנגדות למסתננים איננה גזענות

אלי חזן

פניית תושבי מגרון “לא להריסה”

אריק זיו ויזר

על בחירות, טריפת קלפים ומנהיג לאומי אחד

אלי חזן

רשימת המכולת של המחאה החברתית: כוחה ומפלתה

אלי חזן

תוביל ביבי תוביל

אריק זיו ויזר

פרשת שמיני –מאכלים אסורים מטמטמים את רוח האדם

אלי כהן
דילוג לתוכן