28 C
תל אביב
19 ביולי 2024
ליכודניק
דעות

תרגיל בגיור

הגיע במייל.

 

בס”ד    ‏ח’ אב תש”ע

                                                                   תרגיל  לשיקום האגו / יוסי שחר

1. מהפכת הגיור הוירטואלית גרסת חבר הכנסת רותם .                                            

חוק הגיור החדש  תוצרת ישראל ביתנו לא רק שאיננו תורם לפתרון בעיית מאות אלפי  העולים הזקוקים לגיור אלא פרדוכסלית עשוי להקשות על גיורם. הניסיון למצוא את הפתרון בהגדלת מספרם של נותני אישורי הגיור על ידי הסמכת הרבנות הראשית בלעדית ורבני הערים היא לא רק טעות אופטית המסתמכת על הגדלת מספר המגיירים אלא טעות עקרונית ערכית  בלתי נתפסת . בעיית הגיור איננה רק ובעיקר מספרם של המגיירים אלא גישתם ההלכתית והחברתית. הרבנות הראשית ורבני הערים נבחרים זה שנים לפי שיוכם וקרבתם הפוליטית למפלגות  החרדיות. הן ממליכות רבנים ראשיים ורבני ערים זה שנים, וזאת בגין היותם גם ממליכי ראשי ממשלה. גישתם ההלכתית המחמירה בכל עניין וכמובן בנושא הגיור איננה זקוקה להוכחה. אינני חושד בתמימותו של חבר הכנסת רותם, חבריו וחברותיו לסיעה שהעברת הגיורים לרבנות הראשית ולשלוחיה רבני הערים תשנה את היחס אל מבקשי הגיור ואל בעייתם האנושית הזהותית, וההשלכות הנובעות מכך בחברה הישראלית. הגדרת החוק כמהפכה היא הגדרה פופוליסטית חסרת שחר, נסיון נואל   להשלות מגזר   שעל גביו ישראל ביתנו גזרה לא מעט קופונים פוליטיים. אין ספק שבשלב זה או אחר ש”ס ויהדות התורה יצרפו את תמיכתם במהלך עם תיקון קוסמטי כל שהוא, כי אין ספק: המהפכה-הלא-מהפכה  הזו היא לשיטתם, בגדול.

לשיטתם את עגלת הגיור מושך סוס טרויאני. זה לא מתאים עכשיו להתחבר ממש? שימשוך, שיתאמץ. אפשר לסמוך עליהם. הם, הפוליטרוקים החרדים, ימצאו את הרגע ואת המקום הנכון. הם אלופים במציאת  המומנטום. הרי חליפת הגיור החדשה תפורה למידתם. כמה תיקונים שוליים וכמה סממנים מזהים, מגבעת ועניבה תואמת וזה מושלם.   על האגף הפוליטי של  הציונות הדתית כבר   שנים איני שואל שאלות .

 

2. המהפכה האמיתית מבית מדרשו של הרב בני לאו .

מכאן-אמירות מראיון שנערך עם הרב בני לאו, ראיון שפורסם השבת בעיתון מעריב שבחלקו עוסק בנושא הגיור. האמירות לוקטו והן לא רציפות אך מדוייקות ולדעתי מלמדות על גישתו של הרב.   המראיין אראל סגל.

“אנחנו מברכים על היוזמה לקדם את הגיור כדי להקל על מאות אלפי אזרחים ישראלים  הזקוקים לגיור אבל אנו קוראים לעצור את תהליך החקיקה בכנסת בעניין… יש לחזור לשולחן הדיונים שמשתף את כל חלקי העם היהודי ומביא להסכמה הרחבה ביותר של העם היהודי … בית מדרש תלמודי צריך לבשר לעולם שהיהדות שלנו היא טבעית … אנחנו לא אלטרנטיבה. היהדות החרדית היא אלטרנטיבה, היא מוטציה , היא לא היהדות….החרדים מציגים יהדות של תיבת נח ולא של אברהם אבינו. כלומר, בחוץ יש מבול וצריך להציל את מה שיש להציל” .   המראיין: ואיך תיבת נח קשורה לגיור?

  “300 אלף אזרחים ישראלים שעלו בתוקף חוק השבות אינם זכאים למעמד אישי בבתי הדין. הסיפור מאד פשוט:  98 אחוז מתוך אותה קבוצה גדולה עלו לישראל כי אבא שלהם או סבא  שלהם היה יהודי. אם אבא שלהם או סבא שלהם היה יהודי , מבחינתי הם שייכים לעם ישראל. זו אמירה ערכית. אתה לא יכול להתייחס  לאדם שבא ממשפחה שהייתה לפני 70 שנה יהודית קלאסית ובמהלך שנות הקומוניזם התבוללה לגמרי. אתה לא יכול לומר להם לעבור גיור של מי שבא מעולם של אין לעולם של יש. מתוקף חוק השבות אתם מוגדרים כשותפים, על אחת כמה וכמה שהם כורכים את גורלם עם גורל העם היהודי, צבא, מילואים, חיים כאן .”

המראיין: אז החרדים יפתחו ספרי שושלות, העם היהודי יחולק למי שבפנים ולמי שבחוץ.

“יש לי הפתעה בשבילך, הספרים האלו כבר קיימים. אף יהודי בבני ברק לא יתחתן עם מישהו חיצוני בלי לבדוק ארבעה דורות לאחור. אז שלא יאיימו עם הספרים שלהם.

אני רוצה לדעת שאם יש  יהודי שסבו היה יהודי,נוכל לומר לו אנחנו אחראים ורוצים לעזור לך. לא נחייב אותך להתגייר, אבל אם תרצה נעשה כל מאמץ לסייע לך לעבור גיור יהודי אורתודוקסי אמיתי. אתה תלמד מסורת, היסטוריה, שבת, כשרות את כל קוד ההתנהגות. תרצה להיכנס פנימה לתוך ההוויה היהודית ישראלית- תמצא את עצמך בפני בית דין כשר למהדרין ותעבור את הגיור. הטענה שלנו היא שההלכה מאשרת את זה.

ברגע שאדם קשר את גורלו עם גורל העם היהודי , ובשפה של רות המואבייה אמר ‘עמך עמי’, אנחנו עוברים איתו לשלב השני אלוהייך אלוהיי. אנחנו צריכים לחפש אותם,לא לחפש בתוכם. יש לנו מאות תשובות הלכתיות ממאות שנים המתארות שכך התנהל הגיור” .אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

באיחור קצת, אבל כנגד כל הסיכויים : אני רואה תעודת בגרות באופק

דביר זיו

בדרך שלנו נביא השלום ביחד נהיה הגשמת החלום

חיים פוזן

מרידור ועמידרור מרימים ידיים

אלי חזן

אובאמה כמשל

אריק זיו ויזר

בזכות ולא בחסד

מורן שמואלוף

שתי מדינות לשתי עמים

דילוג לתוכן