22.3 C
תל אביב
15 ביולי 2020
ליכודניק
ממשלה

שר האוצר על דוכן הכנסת פתיחת דיון על תקציב המדינה 2009-2010

עיקרי הנאום:

אתמול חזרנו והתבשרנו כי המשבר עדיין בעיצומו: הנתונים שפורסמו ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מספרים לנו על המשך עליית שיעור האבטלה ועל צמיחה שלילית של 3.9% ברבעון הראשון.

אדוני היו"ר, חוסנם של המשק והחברה עומדים בימים אלו בפני משבר גדול. המשבר העולמי מאיים להגדיל את שיעורי האבטלה; הוא מאיים לפגוע בכושר התחרות של ישראל בעולם; והוא מאיים לפגוע בהישגי הכלכלה בהם חזינו בשנים האחרונות".

חברי הבית, מימין ומשמאל, אופוזיציה וקואליציה, חייבים להפנים ולהבין יחד עם אזרחי ישראל שאנחנו עומדים מול משבר חמור. משבר עולמי שלא נחזה כמותו בדורות האחרונים, עם השלכות חמורות על שוק העבודה ועל התעשיות בישראל. אנו חייבים למתן את השפעות המשבר, לבלום את הגידול באבטלה וליצור אדני זינוק לעתיד.

מהיום הקמת הממשלה ביצענו שלושה צעדים חריגים ויוצאי דופן:

1.גיבוש התוכנית הכלכלית "בלימה ותנופה" והתחלת ביצועה.
2.השלמת עסקת החבילה עם נציגי העובדים והמעסיקים בימים האחרונים – גישרתי על הפערים והמשברים שנוצרו. אני מודעה לחבריי עופר עייני ושרגא ברוש
3.גיבוש תקציב דו שנתי וחוק התייעלות כלכלית חסר תקדים שמיישם חלקים ממרכיבי התוכנית הכלכלית.

התוכנית הכלכלית, נועדה לבלום את גל הפיטורים, להדוף את עליית האבטלה ולרכך את ההשפעות הקשות שישי לירידת הביקושים בעולם על תעשיות הייצוא של ישראל.
בנוסף, עלינו לשאול את עצמנו כבר עתה "מהן הדרכים שיזניקו את המשק הישראלי לצמיחה בת קיימא בשנים שלאחר המשבר?
מהן התשתיות ההכרחיות להתפתחות מחודשת של צמיחה? מהם החסמים שעלולים לעכב אותם וכיצד ניתן להסירם? מהם יתרונותינו היחסיים שניתן להמשיך ולפתח? כיצד ניתן לפתח ולתמוך בענפים שיהוו מנועים לתעשייה? האם נזהה בזמן את שווקי היעד החדשים שיקלטו את הייצוא הישראלי העתידי?
בתוכנית הכלכלית, בתקציב ובחוק ההתייעלות הכלכלית יש שורה של צעדים כלכליים וחברתיים שיסיעו לחלץ את המשק מהמשבר. אנו מגדילים את התקציב השנה עם תוספת מיוחדת (1.35%) לטובת התוכנית הכלכלית.
1.עידוד תעסוקה והכשרת עובדים; מלחמה בעובדים הזרים
2.הגדלת קצבאות הזקנה והילדים ב1.5 מיליארד ₪.
3.אספקת קווי אשראי לעסקים ולתעשיות ייצוא – ערבויות בהיקף של 26 מיליארד ₪.
4.שחרור חסמים כלכליים (הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל והשקעה בתשתיות)
5.כמיליארד ₪ למדען הראשי לעידוד השקעות הון.
6.תמריצי מס להגדלת הרווחה המשקית כמו גם הרפורמה במיסוי הירוק.

אני רוצה להודות לראש הממשלה ולחברי בממשלה ששיתפו פעולה, ולהודות לסגן שר האוצר ולאנשי משרד האוצר שעבדו לילות כימים להשלמת התקציב בזמן שיא.
הממשלה, הקואליציה והאופוזיציה, נשלב ידיים ונשים את המחלוקות בצד להתמודד עם המשבר ונוכל לו.

אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

Related posts

מקל על הפריפריה

אלי חזן

אדלשטייון מביע סלידה מהבחישות של קדימה

אריק זיו ויזר

חנכו פארק כושר ציבורי

אריק זיו ויזר

בוגי על טורקיה : המשט היה פרובוקציה

אריק זיו ויזר

סער ריגש את משפחת שילנסקי

אריק זיו ויזר

געגועי לבגין

אריק זיו ויזר

השאר תגובה

דילוג לתוכן