29 C
תל אביב
19 בספטמבר 2021
ליכודניק
דעות

שוליים בהרחבה

פרשן חדש בליכודניק : נתן מור. והשבוע : על מציאת גופות הנערים והשלכותיה

 

בתום שמונה עשר ימים שנעו בין תקווה לייאוש  נודע ביום שני האחרון  על דבר מציאת גופותיהם של שלושת החטופים נפתלי פרנקל, אייל יפרח וגל- עד שאער זכרם לברכה. לא כך רצתה לראות מדינה שלמה את  סופו של אירוע החטיפה הזה שליכד אומה שלמה סביב שלוש משפחות אצילות שהפגינו תעצומות נפש שאין לתאר במילים. נראה היה כי מי שבא לבית המשפחות לחזק יצא מחוזק. “אל תשכחו אלוהים לא עובד אצלנו. יהיה אשר יהיה תהיו חזקים” אמרה חלי פרנקל, אמו של נפתלי, לילדים שבאו לעודד את רוחה  בעת ביקורה בכותל המערבי בירושלים.

 

נראה כי מה שנודע לציבור באשר לגורלם של החטופים ביום שני בערב היה ידוע למערכת הביטחון עוד בתחילתו של המבצע להשבת הנערים לאור הקלטת שפורסמה ביום שלישי בה ניתן לשמוע את שיחת הטלפון שניהל אייל יפרח עם נציג משטרת ישראל.  במערכת הביטחון חזרו והדגישו כל אותה עת בה תרו אחר החטופים כי הנחת העבודה שמנחה את הכוחות העוסקים במלאכת החיפוש היא כי החטופים חיים. בדיעבד התברר כי פני הדברים היו אחרת. היו מי שידעו כי הסיכוי למצוא את החטופים בעודם בחיים נמוך עד לא קיים. ספק גדול אם היה צריך להוציא לפרסום את תוכן הקלטת לציבור. בעיני לא כל  או ידיעה צריך לפרסם  בטוענה של זכות הציבור לדעת, יש מקרים בהם יש לשמור על צנעת הפרט ולכבד את כבוד המשפחות במיוחד לנוכח תוכן הקלטת הקשה לשמיעה והידיעה מה עלה בגורלם של החטופים.

 

רק יממה לפני ההודעה על מציאת הגופות התקבצו רבבות בכיכר רבין לעצרת הזדהות עם המשפחות. אותה עצרת  סימנה תחילתו  שבוע עמוס באירועים, ביום שלישי בערב התקבץ בירושלים המון זועם שדרש נקמה וקרא קריאות שנשאו אופי גזעני כמו “מוות לערבים”. אותו המון גורם נזק בלתי רגיל למדינה. אותן קריאות באירועים מסוג זה איבדו מזמן את האופי הלאומי והפכו לבעלות אופי לאומני. יש בי חשש כבד שמא זו קבוצה שולית שהולכת ומתרחבת ואם כך הדבר יש סיבה לדאגה בשני הצדדים, הישראלי והפלסטיני גם יחד.

 

בצד הפלסטיני זכינו לראות את הצד הקיצוני השבוע לאחר מותו של הנער מוחמד אבו חדיר בן ה- 16 משועפט שבצפון ירושלים. המפגינים הזועמים קבעו כי הרצח בוצע על רקע לאומני והפגינו בחמת זעם וגרמו לנזקים הנאמדים במיליוני שקלים לרכבת הקלה. אגב, אותה רכבת שגם הם משתמשים בשירותיה לא פחות. רבות דובר אודות ההחלטה שהרכבת תעבור בשועפט והיו לא מעטים שחששו מעימותים מסוג זה כפי שקרו השבוע ואכן אומתו החששות ההמון השחית את תחנות הרכבת הקלה וגרם נזק עצום. שועפט הייתה נראית השבוע כשטח צבאי סגור שניתן היה לחוש  בחוסר ביטחון ניכר באזור כפי שזמן רב לא הורגש בירושלים.

 

עבור אבו מאזן וח”כים הערביים  נוספים היה הרצח ממש כמו בהזמנה, בתזמון מושלם שהביא אותם לקבוע עד מהרה כי הרקע לרצח לאומני דבר שישכיח במעט מרצח החטופים ובכך יסיט את האש מהצד הפלסטיני. כל זאת בטרם העלתה חקירת המשטרה ממצאים ברורים באשר לרצח.

אם לא די בהתחממות בגזרת ירושלים והמשולש הרי שירי הרקטות לעבר ישובי הדרום גבר ביתר שאת בימים האחרונים. ירי בלתי פוסק שמגיע מעזה פוגע בבתיהם של תושבי הדרום ומשבש את אורח חייהם. מציאות בלתי נסבלת שנענית באיפוק מהצד הישראלי.

 

בישיבות הקבינט הביטחוני שנערכו השבוע נדונו דרכי הפעולה האפשריות כתגובה לאירוע החטיפה ולירי  הרקטות לדרום. היו מי שדרשו תגובה חריפה בדמות מבצע צבאי רחב בעזה כמו ליברמן בנט וארדן והיו מי שסברו כי יש לפעול מהראש ולא מהבטן- לנהוג באחראיות. נרשמו מספר עימותים בשל המחלוקות כמו זה שהיה בין בנט ליעלון, אך נכון לרגע כתיבת שורות אלה נראה כי ההחלטה היא לא להחליט. אין תגובה.

 

המצב הנוכחי רגיש ביותר, ממש על סף רתיחה. כל אירוע ולו הקטן ביותר נראה כי יש בכוחו להצית את השטח ולהביא לאינתיפאדה השלישית. כל הסימנים מעידים על כך: אנו מצויים בקיפאון מדיני, הטרור מראה סימני חיים ואנו מצויים בתחילתו של חודש הרמאדן שממילא מועד לפורענות. כל התנאים בשלים לאינתיפאדה שאין איש רוצה בה. על כן, מחובתו של נתניהו להלך בין הטיפות, השקט הביטחוני הוא אחד ההישגים הבולטים שלו בקדנציה הנוכחית ובזו שחלפה והוא ממש לא מעוניין בהתלקחות.

 

נתניהו מנסה למצוא את התגובה שתקנה לו מצד אחד שקט בטחוני  ומאידך תשיב לישראל כושר ההרתעה וזאת מבלי להיגרר לעימות ממושך כפי שקרה במלחמת לבנון השנייה. מבצע צבאי רחב בעזה במטרה למוטט את שלטון החמאס כפי שדורשים ליברמן ובנט חייב לכלול תכנון מדויק המגדיר מטרות ברורות לשם השגתו בצורה הראויה ובנוסף מצריך הכנה יסודית של כוחות הביטחון. לא נראה כי נתניהו מעוניין להיגרר למערכה צבאית ברצועה, אך יחד עם זאת מדיניות ההבלגה בה הוא נוקט כעת לא יכולה להימשך זמן רב לאור חוסר השקט ממנו סובלים תושבי הדרום.

התקופה הקרובה תהיה מכרעת לעתידה של ממשלת נתניהו. בקואליציה שממילא אינה יציבה שמשמיעה קולות ואיומים רבים על הפלת הממשלה גם אם נראה כי אין איש שמתכוון לכך. בתחילת  השנה האזרחית  הבאה יהיה על הכנסת לאשר את התקציב לשנת 2015  ובנוסף בוקעים קולות בליכוד לפיהם נתניהו שוקל להקדים את הבחירות לראשות הליכוד. נושא הבחירות לראשות הליכוד עולה פעם אחר פעם במיוחד לאור התנהלותו של שר הפנים מאז הבחירות לנשיאות. יש בליכוד מי שמפרשים ותולים את  צעדיו של סער לאחרונה כהכנת הקרקע לנטילת הנהגת הליכוד. כך גם פירשו השבוע אותם אנשים את החלטתו לסגור את המרכולים בסופי השבוע בתל אביב כקריצה לחרדים שלתמיכתם יהיה זקוק בעתיד.

 

מכל אלה נראה כי הדבר האחרון שנתניהו מעוניין בו יהיה ללכת למבצע רחב היקף ברצועה, לכן יש לצפות כי המדיניות המאופקת אותה  מפגין ראש הממשלה  יחד עם שר הביטחון, יעלון, תלך ותימשך. לנו לא נותר  אלא לקוות שמדיניות זו  תישא פרי ותביא לשקט בטחוני באזורי הארץ מצפון ועד דרום.

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

הדלפה מדו”ח סאאב”א -“אירן התקינה מאות צנטריפוגות”.

אלי חזן

איך פספס הליכוד את ההסתדרות ?

ד"ר אפרים אבן

בהיכלי המשפט יש צדק?

אלי כהן

עסקת החליפין הרעיונית הקשורה בברזל

אלי חזן

יועצי אובמה – מקור לדאגה – יורם אטינגר

אריק זיו ויזר

מישהו חייב להגיד את האמת

מנדי ספדי
דילוג לתוכן