19.2 C
תל אביב
4 בדצמבר 2021
ליכודניק
פריימריז 2012

סילבן שלום – ליכודניק אמיתי

סילבן שלום, המשנה לראש הממשלה – השר לפיתוח אזורי והשר לפיתוח הנגב והגליל, בראיון לליכודניק, לקראת הפריימריז 

 

השר סילבן שלום עסוק מאד בימים אלו. מבצע “עמוד ענן” תופס את עיקר פעילות המשרדים עליהם הוא ממונה, פיתוח הנגב והגליל ושת”פ אזורי. את שארית הזמן הוא מקדיש לישיבות הקבינט הביטחוני – מדיני (התשיעייה). המציאות בשטח הפכפכה. התקשורת כהרגלה מוצפת בידיעות סותרות על התקדמות במגעים בין ישראל לחמאס על הפסקת אש לצד דיווחים על כישלונם. ומי צפה ששעה קלה לאחר סיום הראיון רחובות תל אביב ירעדו מהדף של מטען נפץ באוטובוס.

“עלינו להחזיר את השקט לדרום”. מצהיר שלום בקול בוטח. “נכון להיום השגנו שני יעדים. הסיכול הממוקד במפקדי החמאס גרם לאחרים לחשוש לחייהם. כרגע הם מסתתרים במרתפים ובמחילות, מתחת למסגדים, גני ילדים ובית החולים שיפא. גם מבחינת פגיעה בתשתיות הטרור השגנו את היעד. ורק כדי לסבר את האוזן, כל מבצע “עופרת יצוקה” שארה למעלה משלושה שבועות היו  פגיעות 150 במאגרי נשק. במבצע הנוכחי תוך שבוע עשינו פי עשרה, 1500 פגיעות מדויקות”.

ומה עמדתך לגבי כניסה קרקעית?

“השלב השלישי בתכנון הוא כניסת קרקעית, אבל המציאות בשטח תקבע. אתמול נהרג החייל יוסי פרטוק, בן של חבר ילדות של אחי. ועובד משהב”ט אליאן סאלם אל נאברי. זהו מחיר כבד שיש לשקול לפני כנסה קרקעית. אבל יחד עם זאת יש שלוש אופציות. כניסה חלקית לרצועה, כניסה ויציאה, כניסה והשארות. ואנו לא מפחדים מביצוען. עלינו להגיע למצב שלאחר מבצע חומת מגן. כשם שמהגדה לא יורים כך גם לא ירו מעזה”.

האם ההרתעה שוקמה?

“הרתעה שוקמה, כולם בעזה מבינים שסיבוב נוסף ייגבה מחיר כבד מאד.  אבל כל הסכם הפסקת אש יהיה מעוגן על יסודות אמיתיים. הווה אומר שיימנע את ההתארגנות מחדש של החמאס והתחמשותו. גם מצרים הוכיחה בהתנהלותה שהסכם השלום חזק ויציב. ושיש להם אפשרות לטפל בסניף עזה של האחים המוסלמים. ועם זאת אני מדגיש לא אתן את ידי להסכם לא אחראי יש לנו מחויבות לתושבי הדרום, אני בן הדרום, אמי גרה בבאר שבע אני שומע את האנשים, ולכן אני אתמוך רק בהסכם רציני שיביא שקט אמיתי ולא מדומה”.

*

במידה רבה סילבן שלום הוא התגלמות ההצלחה הישראלית. האיש שנולד בעיר גאבס שבתוניס ועלה עם משפחתו לבאר שבע, השלים ארבעה תארים אקדמיים ועמם הסמכה כרואה חשבון ועורך דין, היה פעיל באגודת הסטודנטים הארצית, עבד כעיתונאי עד שנכנס לחיים הפוליטיים לפני עשרים שנים בדיוק, במהלכן צבר ניסיון מיניסטריאלי מרשים. בין היתר כיהן שלום כשר המדע, שר האוצר ושר החוץ ומזה ארבע שנים, לצד היותו המשנה לרוה”מ, הוא ממונה על המשרד לפיתוח הנגב והגליל והמשרד לשת”פ אזורי.

“אל המשרד לפיתוח הנגב והגליל לא הגעתי מתוך בחירה. למעשה הובטח לי לקבל תיק בכיר דוגמת משרד החוץ. וכאשר הגעתי לכאן עמדו בפני  שתי אופציות. האחת  לשקוע למרה שחורה ואכזבה, בייחוד אחרי העשייה בתפקידים הבכירים בהם שכיהנתי. האפשרות השנייה הייתה לחשוב שזה המשרד החשוב ביותר. וכך עשיתי מתוך הבנה שהאדם עושה את התפקיד. ואכן בשנים הללו הוכחתי שאפשר לחולל מהפכה. בצפון פתחנו בית ספר לרפואה בצפת.שמלבד הגשמת החלום של 300 הסטודנטים גם ייצר 5000 מקומות עבודה. בימים אלו אנו משקיעים 400 מיליון ₪ בשדרוג מערכת הבריאות בצפון. ויחד עם שר התחבורה גם את מהפכת הניידות עם בניית קו רכבת מכרמיאל לעכו שיגיע גם לצפת ולקריית שמונה. והארכת כביש שש עד צומת כברי. וכך אנו מקרבים את הפריפריה למרכז ולא פחות חשוב את המרכז לפריפריה.

ובדרום?

“הדרום היום מציע שורה ארוכה של דברים למתגוררים בו. מקומות עבודה, תשתיות, תרבות פנאי חינוך. מחירי דיור סבירים. כך למשל את פיתוח התעשייה. מחלבת טרה עברה לאזור תעשייה נועם שליד נתיבות. פירוש הדבר 700  מקומות עבודה נוספים למתחם שמכיל 4000 מקומות עבודה. חברת ‘סודה-סטרים’ עברה לאזור התעשייה רהט – להבים. בפועל פירושו 1100 מקומות עבודה שיחד עם מפעל ‘קרגל’ שהביא 700 מקומות עבודה הפ תורמים לתנופה אדירה באזור שכבר מאכלס 4000 מקומות. בבאר שבע פתחנו פארק הייטק צמוד לאוניברסיטה, עוד 900 מקומות משרות בתחום הייטק. וכל זה עוד לפני שהזכרנו את עיר הבה”דים שתייצר עשרות אלפי מקומות עבודה.

וכך גם בחינוך, כאשר פתחנו אלף כיתות חכמות רק בנגב ובגליל. אין יותר גיר ולוח שחור אלא מסכים צבעוניים שיחד עם פרויקט ‘סיסמא לכל תלמיד’. חיברנו את התלמידים למערכי השיעור בכל דקה מדקות היממה.

לאחרונה הושלמה המסילה הכפולה מב”ש לת”א. יזמתי זאת עוד כשר אוצר ועתה זמן הנסיעה לתל אביב מתקשר ל- 55 דקות כיום, כולל עצירה בקריית גת. כביש שש שממשיך עד ב”ש. עוד החלטה שלי מ- 2002,  הקטע היחיד שהוא בחינם משום שמימנתי זאת מאוצר המדינה לרווחת תושבי הדרום.

ותרבות, אנו מקימים פאר גולף בעומר, פארק מוטורי בחצרים, וממשיכים לתמוך בתיאטרון ב”ש, תיאטרון דימונה, סימפונטה בב”ש, פסטיבלי תרבות קולנוע. הנגב והגליל אטרקטיביים היום יותר מתמיד”.

מהיכן אם כן הדימוי של הליכוד כמפלגה לא חברתית?

“הליכוד בראשות בנימין נתניהו עשה מהפכות גדולות לרווחת תושבי ישראל. חוק חינוך חינם מגיל שלוש שחוסך 800 ₪ על כל ילד למשפחה, מס הכנסה שלילי שיזמתי בימי כשר אוצר, מהפכת המחירים במחירי הסלולר. לדימוי הזה אין יסוד, הליכוד היא מפלגה קפיטליסטית אבל לא חזירי, היא חברתית ומחוברת לעם לא פחות מהמפלגות שמתיימרות לעשות זאת”.

השיחה עם השר שלום נעימה וקולחת. הוא רהוט וממוקד מטרה. הניסיון מדבר מגרונו, ועם זאת הוא שומר כל העת על ארשת ובבית ובעיקר אופטימית. גם כאשר אנו מדברים על הפוליטיקה היומיומית.

“אני מאמין שאצא באחד המקומות הראשונים”, הוא משיב על השאלה היכן לדעתו ידורג בפריימריז, “צריך לעבוד קשה והציבור מאמין בדרך שלי. הוא מרגיש הזדהות עם הערכים שאני מייצג, שמירה על הבית, על מורשת ישראל, שמירה על ארץ ישראל וכמובן עם המוטיבים החברתיים שאני מביא. כל הדברים הללו מייצגים את האידיאולוגיה של הליכוד. מנחם בגין תמיד הניף שני דגלים הדגל המדיני ביטחוני והחברתי כלכלי , ושניהם בראש התורן. חוסן לאומי פירושו חוסן בטחוני גם חוסן חברתי. ואני פועל ליישם את התורה הזו. איני מאמין בקיצורי דרך. מי שטורח בערב שבת אוכל בשבת. ולכן הציבור מרגיש שאני מייצג את עמדותיו, ואמונותיו והשקפותיו נאמנה. ואני שמח לעשות את זה. עשרים שנה אני עם אותו מספר טלפון. אני נגיש לכל אחד. קשוב לכל מצוקה. אמר לי פעם  אסטרטג ידוע, אתה הכי מתאים להיות רוה”מ, אבל צריך לשנות אצלך דבר אחד, אתה יותר מדי עממי, מדבר יותר מדי בגבוה העיניים. כל הפעילים היו אצלך בבית, תראה לי עוד פוליטיקאי בכיר שמתנהל כך. הם לא מתנשקים איתם ולא מתחברים אליהם. השבתי לו שאני חושב שהוא טועה, וגם אם לא, אין סיכוי  שאשתנה”.

 

 

 

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

ד”ר לאה נס – 140

אלי חזן

דברי בוגי הבוקר בכנס “רוסיה וישראל במזרח התיכון המשתנה”

אלי חזן

ועידת הליכוד: פריימריז ב- 25/11

אלי חזן

סקר ליכודניק בפייסבוק : משה בן זקן מנצח במשבצת הצעירים

אלי חזן

הסתיים עוד סיבוב במלחמה הישראלית נגד הפולש הפלשתי(נאי)

אריק זיו ויזר

“כשקטי עלתה על הבמה הרגשתי שבא לי לבכות”

אלי חזן
דילוג לתוכן