21 C
תל אביב
16 במאי 2022
ליכודניק
יומן פוליטי

נשיא חברבורות

מה יצחק שמיר היה חושב על ריבלין, ליברמן ידע או לא ידע, סיסי או חזן, עופר שלח על לוטן, סוסן הלך ונשארה ההשפעה.

ההפוך מתפקידו

 

חשבנו שבבסיס תפקיד נשיא המדינה עומד העיקרון שתפקידו בין השאר הוא לקרב לבבות אך מתברר כי ריבלין ניחן כנשיא המוביל פלגנות בעם. בכל דרך.

עכשיו הגיע תורה של מירי רגב ליפול בלשונו של מי שהפך לנשיא מדינת תל אביב. בעת פתיחת אירוע קולנוע לא יכול היה ריבלין לכבד את השרה והלך ושילהב את הקהל כנגד השרה מירי רגב שרק לפני שנה נעמדה לצידו כדי שיבחר. אך ריבלין מעוניין רק לרצות את השבט הלבנבן מצפון תל אביב ולכן יצא הנשיא בכוונת תחילה וחימם את אותו שבט כנגד השרה רגב.

מחיאות הכפיים של השבט הלבן מתעצמות כאשר ריבלין מזכיר באזכרה של יצחק שמיר שהעם מתגעגע למנהיג שלא משנה את דעתו. מה שכן מעניין הוא מה הייתה דעתו של שמיר על ריבלין הזגזגן שמעדיף את חנין זועבי על מירי רגב ?

מה שבטוח הוא ששמיר בטח מתהפך בקברו כאשר הוא רואה מה יצא מריבלין. יצחק שמיר, שטובת מדינת הייתה נר לרגליו, היה מסתכל על נשיא שכל מה שמעניין אותו הוא למצוא חן בעיני השמאל והתקשורת. ריבלין שרוצה להאפיל על קודמו שמעון פרס  יפגע בכל מי שהשבט הלבן שונא רק כדי לקבל לגיטימציה. ריבלין שהגיע מהתנועה הרביזיוניסטית חתך את הקווים והוא כבר יותר קיצוני מציפי לבני. ריבלין היה יכול להיות ראש סיעת מר”צ.


עולם צבוע

 

בין חייל לבין אזרח .

תדע כל אם עברייה כי בנה נמצא בידיים הטובות ביותר בצבא.

כך היה וכך יהיה תמיד וללא ספק מדינת ישראל עוזרת לאזרחיה בצורה שאין לה תקדים בעולם. וברור כי מדינת ישראל דאגה לאזרחיה וכך צריך להיות אך בואו ונשים על השולחן את הדברים ” שני האזרחים שחצו את הגבול אינם שבויים. הם אזרחים שפגועים בנפשם. האם יעלה על הדעת שמדינה שלמה תשלם מחיר של דבר הומוניטרי? היכן הקרן החדשה? מדוע היא וגרורותיה שותקות ? מדוע ארגוני זכויות שעומדים לימין המחבלים לא פונים לשחרור המסכנים?  מה שברור הוא שאנחנו נראה כיצד הקרן לעצמת החמאס תפעיל עכשיו קמפיין של מדינה גזענית שלא דואגת לאזרחייה.

ליברמן

ליברמן ידע או לא ידע? זאת לא שאלה.

נתחיל ונאמר שכבר בשבוע הראשון להעלמות פנה אלי גולש והפנה לתשומת ליבי על הסיפור של אזרח ישראלי שחצה את הגבול. הסיפור הופיע בתקשורת הזרה. מה שמפתיע הוא ששר החוץ של ישראל אביגדור ליברמן טוען שלא ידע על הפרשה.

מערכת התקשוב ומעקב אחר העיתונות העולמית במשרד החוץ מורכבת משתי שכבות : האחת, מערכת שנמצאת בישראל והשנייה מערכות של השגרירויות בעולם. איני רוצה לחשוב שפרשייה כזאת המופיעה בתקשורת העולמית נעלמה מאנשי משרד החוץ ואם כן חייב משרד החוץ לבדוק את עצמו, כאשר פניתי לגורמים מדיניים הסכימו איתי כי זה לא הגיוני וכן משרד החוץ צריך בדיקה. הטענה השנייה הייתה כי כחבר בקבינט היה חייב להיות מעודכן, אך צריך לזכור כי בתקופה הנדונה הרבה מידע הודלף מהקבינט, כדי לנגח את נתניהו. וכפי הנראה היו דברים שלא נאמרו בקבינט.

בכל מקרה אם במשרד החוץ ידעו וליברמן השר לא ידע או שבתקופה הזאת היה בעת הפינטוז שבקומבינה ימליכו אותו לראשות ממשלה.


סיסי או חזן

 

השבוע בישיבת סיעת הליכוד נדהמו ותיקי הסיעה לגלות שיש לפייגלין מחליף וקוראים לו אורן חזן. כן אותו אורן חזן שקיבל תמיכה רק לא פייגלין – שי מלכה, הפך להיות בבואה של פייגלין. הוא בא בדרישה לעלות להר הבית. צריך לזכור שסוגיית הר הבית מורכבת לא רק מדינית. רוב הציבור החרדי והדתי לאומי מתנגד לעלייה להר הבית. רק חלק מהציבור החרד”לי משיחי בעד עלייה להר הבית. המתנגדים רואים באיסור לעליה להר הבית רק מנקודה הלכתית.

אך מדינת ישראל רואה בעליה להר הבית פצצה מתקתקת ולכן מתנהלת פה מדיניות של הבלגה.

ברור כי ממול לחזון הר הבית והקמת בית המקדש מדינת ישראל מתנהלת בתקופה הזאת בחיזוק הציר עם מצרים וסעודיה כנגד האיסלם הרדיקלי ולכן נשאלת השאלה האם יש הגיון לקחת את נושא הר הבית ולהבעיר את האזור או יותר טוב למדינת ישראל לבודד את החמאס והאסלאם הרדיקלי?

אחד מבכירי השרים סינן : “פייגלין חדש נולד”.

נשיא מצרים סיסי הוא המנהיג האמיץ שקם למצרים בעת החדשה והוא נאבק ללא חת מול האסלאם הרצחני. ללא ספק, סיסי הוא התקווה של המתונים בעולם הערבי.

האומה המצרית נאבקת על תדמיתה ומעמדה באזור. רק לפני שנה בעת מבצע צוק איתן הייתה חזית משותפת של מצרים וישראל. נתניהו בחוכמה רבה קיבל את מתווה הפסקת האש כבר בימים הראשונים תחת ביקורת מימין של ליברמן ובנט שהתנהגו כמו אחרוני התגרנים בשוק.

רק מה שהיה בסוף הוא התנאים שנקבעו ע”י המצרים בהצעה הראשונה היו אותם תנאים שהתקבלו בהצעה האחרונה .

היום ברור כי זאת הייתה הדרך. צריך לזכור כי קרי ואובמה לחצו על ישראל שיחליפו את המתווך המצרי עם המתווך הטורקי. נתניהו לא נכנע ללחץ של אובמה והמשיך במתווה המצרי.

אז מה יותר חשוב : אורן חזן והר הבית עכשיו או הברית האזורית?

ואולי עדיף שנשאיר את סוגיית הר הבית לביאת המשיח.


אלקין

 

מכל השרים החדשים אין ספק כי ראויה לציון התנהלותו של אלקין שהקים צוות והוא מתנהל כמו שר ותיק היודע את עבודתו בראש הצוות עומד רוני צוברי מי שהלך עם אלקין בשנים האחרונות והצוות מתפקד מצוין .


שמעון סוסן

 

לפני שחבר רשמית לכחלון היה החוט המקשר בין הליכוד לכחלון. היו בליכוד רבים שרצו לראות את סוסן בחוץ אך בפועל שמעון נמצא בחוץ אך הוא נשאר בעל השפעה בליכוד. השבוע ראינו כיצד רוב חברי הכנסת משחרים לפתחו כאשר ישב במזנון הח”כים. כך נוצר מצב שסוסן נמצא בכולנו וליבו נשאר בליכוד.


ניצב ברכה

 

השבוע נפתח בהתאבדות של ניצב אפרים ברכה.

ללא ספק הוא קורבן של קהילת החסידים השוטים של הרב העבריין פינטו.

צריך לזכור גם ניצב אפרים ברכה היה מחסידי הרב והוא בתור יהודי מאמין הלך שבי אחר דמותו הכריזמטית של הרב אך באומץ רב אפרים ברכה התפכח כאשר הרב ניסה לגרום לו לעבור על החוק אז אפרים ברכה בחר בשמירת החוק ולא שתק.

מיד כאשר הרב פינטו הבין כי אפרים ברכה הפליל אותו הוא שילח את חסידיו השוטים כנגד ברכה וכך נוצרו כל הזמן סיפורי בדים כנגד ברכה עד שלברכה לא עמד כוחו והוא העדיף לקחת את חייו בידיו. ללא ספק הציבור בישראל צריך להקיא את התופעה של מי שנקרא רב ומתנהג כראש משפחת פשע.


 פוסט של עופר שלח

 

“מיהו ליאור לוטן, ואיפה הטעות

ליאור לוטן הוא חבר שלי. מזמן, מהחיים, הכי רחוק מפוליטיקה, כי אין רחוק מפוליטיקה ממנו. הוא איש אמיץ, חכם, תם וישר, ואינו זקוק להגנתי מפני מי שכבר יש להם תובנות מפליגות על אופיו, בלי שפגשו אותו מימיהם. כל מי שפגש בו יודע על מה אני מדבר.

חילוץ שבויים ובני ערובה הוא משימת חייו. חייו במובן המילולי לגמרי כשפרץ ראשון, פצוע בגופו בשלושה מקומות מחילופי האש, לחדר בו הוחזק נחשון וקסמן ז״ל וחיסל את חוטפיו, פעולה שעליה קיבל את צל״ש הרמטכ״ל. חייו במובן המילולי כשהיה האיש ששלף את מוסטפא דיראני ממיטתו בלבנון, בניסיון האמיץ לחלץ ממנו מידע על רון ארד, ובעשרות פעולות נוספות שלא פורסמו. חייו כשהביא, בראש צוות המו״מ המטכ״לי שאותו הקים מחדש במתכונתו הנוכחית, לשחרורו של אליהו גוראל מידי חוטפיו. הרגע הזה, שבו הושיט יד והעלה את גוראל מתוך הבור, הוא תמצית חייו המקצועיים של ליאור.

הוא ניהל מו״מ עם הקשוחים והאכזריים שבאויבים. הוא למד ולימד את התחום הזה, המורכב מאין כמוהו. והוא התנדב, במלוא מובן המילה, לתפקיד מתאם פעולות השבויים והנעדרים, למרות שהכיר היטב את השריטות שחוו אחרים בתפקיד הזה. ביממה האחרונה שאלו רבים איך ליאור היה מדבר לו היה מדובר במשפחה אחרת. את הדברים הבאים אני אומר לא כחבר שלו, אלא כמי שמכיר את המערכת הביטחונית בישראל מבפנים: לו זה היה, חס וחלילה וחס, הבן שלכם, לא הייתם רוצים שום אדם אחר למשימה של השבתו הביתה חוץ מליאור לוטן.

ליאור עשה טעות. היא מתחילה מטעות גדולה יותר, שהייתה קיימת גם לפניו: האיש האחראי על המו״מ אינו יכול להיות גם איש הקשר למשפחות. פניו של הנושא ונותן הן אל האויב, ועליו להיות אכזר וממוקד כמוהו. הוא צריך להיות מנותק מהעול הרגשי הכבד של מי שרואה את פני האם והאב, שהנעדר הוא כל עולמם. בישראל, איש אחד עושה את כל זה, כמעט ללא מטה. זה לא התחיל בליאור לוטן, והביא לסצנות דומות מאוד לזו שאליהן נחשפנו אתמול – רק שאלה לא נחשפו.

כשדיבר אל משפחת מנגיסטו, ליאור ביקש להבהיר להם את עולמו, שבו גם הם תלויים עכשיו. עולם שבו האויב קורא מחאה לגיטימית כחולשה המספקת לו הזדמנות, שבו גם מקבל ההחלטות אינו נקי מלחצים ותחושות. אנחנו מכירים את זה היטב מפרשות קודמות, שלא זה המקום להיכנס לניתוח שלהן. הוא דיבר אליהם בדיוק כפי שהיה מדבר אל משפחת שליט או גולדין, מפני שבשנה האחרונה הוא היחיד שמבחינתו הם בדיוק אותו דבר: הוא פוגש אותם, מלווה אותם, דואג להם. מי שמעמיס עליו דברים שאינם ממין העניין הזה עושה לו עוול.

ודבר אחרון: אין לי טענות לאיש בעניין ההקלטה והפרסום, כל אחד עושה את עבודתו. אבל שיהיה ברור מהן ההשלכות: נציגים רשמיים לא יוכלו עוד לעשות את מה שאנחנו תובעים מהם בצדק לעשות, ולומר למשפחות את האמת כפי שהם רואים אותה, ברגישות אך ללא כחל ושרק. מי שמדבר בהנחה שמקליטים אותו מדבר לפרוטוקול, ובענייני נפשות אין גרוע מזה”.

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

מלוכדים בליכוד

אריק זיו ויזר

בן כספית שכח מה זה להיות עיתונאי !

אריק זיו ויזר

פרס זה הרס עצמי

אריק זיו ויזר

לשלי יצא הציפי

אריק זיו ויזר

עמיר , המשקפת ועד כיפת ברזל

אריק זיו ויזר

מרכיבים קואליציה : זמן שפיות

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן