20.1 C
תל אביב
16 במאי 2022
ליכודניק
ד"ר גבי אביטל

משפט הנאורים

מלא כל הארץ משפט או מלא כל הארץ עיוות ?

ממלכת המשפט הישראלית רשמה השבוע הישג נוסף במאבק נגד נתיניה האזרחים של מדינת חסותה. התובעת במשפטם של שני לוחמי ‘גבעתי’, עו”ד דורית תובל, התעטפה באריג הומאני, בלבוש מלאכי שרת, בנשק טהור, וכך אמרה: “המסר של בית הדין צריך להדהד בין שורות הצבא, לפיו צה”ל שומר תמיד על ערכים אלו (‘כבוד האדם וטוהר הנשק’ ג.א.) גם בשדה הקרב, הנאשמים לקחו ילד בכפייה ושמו אותו באופן כפוי בסיכון. הקורבן היה קטין חסר ישע שנלקח מאמו. העובדה שהילד הרטיב במכנסיו מלמדת עד כמה האירוע היה קשה עבורו”.

 

    טרם נתקררה דעתה, ובטח לא נשקה הטהור, ושוב הוא מופנה אל סגן הרמטכ”ל לשעבר, האלוף במיל. עוזי דיין. הלה, בתמימותו כי רבה, לא הבחין כי במערכה העקובה ממשפט צדק, נשק טהור יכול להיות רק מצד אחד, ומשום כך פתח פיו ואמר: “אנו כאן כדי לתת גיבוי ללוחמים שלנו. הם לא פושעים אלא לוחמים. אנו כאן כדי לשים קץ למשפטיזציה. יותר מ-600 לוחמים נחקרו במצ”ח מאז סיום מבצע עופרת יצוקה. ככה לא בונים צבא ערכי, צריך לחזור לזמנים שמצ”ח לא חוקר פעולות לחימה. אין לו את הסמכות המוסרית לזה”. למקלחת הקרה לה זכה תוך שניות ספורות, האלוף דיין לא התכונן. איך מעז איש האפוד והקרב לזעזע את ממלכת המשפט? אנא אנו באים, מי ישמור וינצור מעלה מעלה את ממלכת המשפטנים, קדושים וטהורים עד מאוד? אמרה לעצמה התובעת הנרגנת. מאסר ורישום פלילי הם לחם בוקר ובטח במשפטם של מי שלא חס על חיי אחרים רק על חיי עצמו. “גישה זו מסוכנת ומבטיחה כי אירועים שכאלה ישובו על עצמם בעתיד ויפגעו בצה”ל”, אמרה ולא יספה.

   

“מלא כל הארץ משפט”, אמר הכהן הגדול של ממלכת המשפט, פרופ’ אהרן ברק. אכן כך. בהתייחסו להתנגשות הצפויה בין ערכי הדמוקרטיה לבין ערכי היהדות, אמר ברק, כי ההכרעה תיעשה על-פי ‘תחושת הצדק וההגינות של הציבור הנאור בישראל’. הנה-כי-כן, פעלה התובעת במשפט הלוחמים בדיוק לפי הנחייתו של אהרן ברק. אכן, כבוד האדם וחירותו נשמרים בקפדנות כידוע מצד אחד, כמובן. הציבור הנאור וההגינות, מתברר, נמצאים אף הם הוא בצד ההוא.

   

האם התובעת הנכבדה, בוחנת לב וכליות, לא מסירה את ראשה מעל דפי הפרוטוקול הרשמיים? שמא לא תיקח אוויר לנשימה ותשאל את אמותיהם של הלוחמים מה היה עולה בגורלם אילו פעלו אחרת? שמא מוראות הממלכה מתגברים על תחושת הקיום הבסיסית, ואולי מישהו מנסה להפוך סדרי בראשית ולהעמיד רוצח ונרצח באותו מישור? שמא נשתבשה דעתם של תובעים ופרקליטים אשר הונחה בפניהם משימה כבירה למדי, העמדה לדין של לוחמים תוך כדי קרב? מוטב לתובעת לשבת שבעה נקיים בטרם תחרוץ גורלם של לוחמים שאכן חרפו נפשם למען ממלכת המשפטיזציה של החיים. לוחמים הם ולא פושעי מלחמה, גיבורים הם ולא מי אפסיים וחשוכים.אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

קיר הברזל של יולי תמיר/ ד”ר גבי אביטל

אריק זיו ויזר

גל”ץ – הרדיו של מרץ/ ד”ר גבי אביטל

אריק זיו ויזר

מי צריך מעבורות חלל?

אריק זיו ויזר

אילנה דיין וכיפת הברזל

אריק זיו ויזר

הנבואה האמיתית של 1984

אלי חזן

אמרתי לכם / ד”ר גבי אביטל

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן