17.9 C
תל אביב
5 במרץ 2021
ליכודניק
אלי חזן

משגב רדוד

אלי חזן משיב לסטודנטית מאיה גביזון מאוניברסיטת באר שבע בדבר מאמרו של אורי משגב על נזקי כיפת ברזל מעיתון “הארץ” מאיה שלום,


ראשית, אין לך מושג כמה שאני שמח שאת שואלת את השאלה שלך ומבקשת שאפרט לגבי המאמר הזה של אורי משגב (למאמר של משגב לחצי כאן). לפני כן, חשוב מאוד שתקראי את המאמר של תמיר מורג – לחצי כאן. אגב, תמיר הוא איש מפלגת העבודה וקשה להאשים אותו בימניות יתר. בהקשר הזה, יש להניח שעיתון הארץ לא היה נותן לו מקום אלא מצנזר אותו. מזל שיש NRG. מזל שאנו יכולים להבין מיהו בדיוק אורי משגב.


ועכשיו לעניין :


משגב מתחיל את טורו כך : “חברי אלדד יניב נקלע אתמול לחדר המדרגות של בניין מגוריו כשנשמעה האזעקה. “איפה יש בעולם עוד מקום כזה, שיורים על אזרחים”, זעמו השכנים. בעזה, השיב להם, ונענה: “בעזה? הלוואי אמן שימותו שם כל יום עשרה ילדים. ממילא הם יוצאים שם חיות מתוך הרחם. שתלך לעזאזל מדינת תל אביב”. מדובר, אגב, בבניין בצפון תל אביב. באנשים שחווים אזעקה או שתיים ביום, ומיד אחר כך יירוט מוצלח. המשימה הושלמה. הישראלים שוב היטמטמו”.


משגב הרי מתאר מציאות לא אמיתית. הוא מתאר מציאות במנותק מההקשר הרצוי לתיאור. הישראלים הלכו לויתורים מרחיקי  לכת אך בכל פעם שויתרו קיבלו עוד ועוד טרור ודם. שימי לב : הפלשתינים (ברור שלא כולם) מצהירים על כך שהם רוצים להשמיד את ישראל (תקראי למשל את אמנת החמאס בקישור הזה. שימי לב בעיקר לחלק האנטישמי שבו. משגב ככל הנראה חושב שמדובר באמנת זכויות האדם של האו”ם), הם מתכוונים לכך ואף מבצעים זאת. נדמה לי שמי שהיטמטם עוד משנות ה – 90 וימי אוסלו הם משגב וחבריו.


משגב לא מביא אין ספור תיאורים של ישראלים שמסייעים לאנשים המסכנים ברשות הפלשתינית ובעזה. יותר מכך, במקרים אחרים בהם ישויות מדיניות יורות טילים על ישויות אחרות הרי שלאלו האחרונות יש מלוא הלגיטימציה להגן על עצמן. משגב לא רואה שישראל לא נוקטת באמצעים החמורים שיש ברשותה. אנחנו יכולים למחוק את עזה אך לא עושים זאת. אנו יודעים שבצד השני יש חפים מפשע אך למשגב לא מפריע לתאר את ישראל כמדינה חשוכה. אני אבקש להוסיף : במלחמות הבלקן (האו”ם ונאט”ו), באפריקה, במדינות ערב ובמקומות אחרים בעולם (האמריקאים באפגניסטן) צבאות וכוחות מזוינים פגעו ופוגעים באוכלוסיה אזרחית אך נוח למשגב לבקר דווקא את אלו שהם צדיקים בסדום.


הוא ממשיך : “מפתחי כיפת ברזל יצרו פלא טכנולוגי והצילו חיי אדם רבים, אבל ברמה האסטרטגית ההמצאה המזהירה שלהם גורמת גם נזק. היא מאפשרת לישראלים ללכת בלי ולהרגיש עם. גם לנפח את הקורבניות והמסכנות לשיאים חדשים, וגם להמשיך בחייהם בנוחות יחסית. גם להיצמד כמו נרקומנים לרדיו ולטלוויזיה, וגם לפטור את עצמם מכל חשבון נפש או בחינה ביקורתית של מעגל האיבה והאלימות המחזורי והבלתי נגמר”.


לא יודע מה עם משגב אבל אם הוא יוכל להראות לי עוד מקום אחד בעולם שבו תושביו סופגים רקטות למעלה מ – 13 שנים ומגיבים באיפוק הרי שאקח את כל מילותי. יש לו בעיה. הוא לא ימצא מקום שכזה. גם האמרה “לפטור את עצמם מכל חשבון נפש או בחינה ביקורתית של מעגל האיבה והאלימות המחזורי והבלתי נגמר”, היא אמרה מופרכת ושקרית. שיביט על העיתון בו הוא כותב, על ידיעות אחרונות, על יונית לוי, על אמנון אברמוביץ’ ואני יכול לתת לך עוד אין ספור דוגמאות לביקורת עצמית. בכותבו את המשפט הספציפי הזה אורי משגב הוא אחד מהשניים : שקרן או בור. אני לא אתפלא אם הוא שילוב של שניהם.


אמשיך :


“כיפת ברזל היא־היא נשק יום הדין של ממשלות ישראל. הוא מאפשר להן לצאת אחת לשנתיים ל”מבצע מוגבל“, לתדלק כהלכה את מאגרי השנאה והדמוניזציה, ולזכות באמון מחודש של הנתינים הצייתנים שרק תמול־שלשום עוד התחילו להבין שעובדים עליהם בעיניים. במחי יד נעלמו הדיווחים על המיתון, תקציב הביטחון, שכר הבכירים, השחיתות במשטרה, השתוללות הימין, ההסתה. והכל במחיר הנסבל של מבצע מוגבל.”


מוזר. יצאנו להסכמי אוסלו בימים בהם התקשורת הישראלית נתנה ליצחק רבין כארד בלנש ללכת לשלום. מאגרי השנאה לא התמלאו היום. הם התמלאו בלינץ’ ברמאללה, בטבח הילדים בקיבוץ מצר, בטבח משפחת פוגל באיתמר, בהפגזת הדרום בצורה רציפה. אם היינו שונאים כמו שמשגב מתאר היינו משמידים את עזה מהיסוד. אנחנו לא עושים זאת ואף מעבירים סיוע הומינטארי לתושבים שם. משגב ממשיך להתעלם מכל הנתונים הללו. מה שהארץ עושה הוא פרופגנדה זולה בשירות הצד החמאסי.


מלבד זאת, מה אומר לך מאיה? “ראש הממשלה נתניהו יושב ומחכה לפעילי החמאס שיפגיזו את ישראל. כך הוא יוכל להסתיר את הבעיות”. טוב שבהארץ לא צירפו קריקטורה של נתניהו כסטלין. אגב, גם אולמרט נהג בצורה דומה. לא ? את הטקסט הזה של משגב, עם שינוי שמות ומונחים של התקופה, הייתי יכול לקחת מהדר שטירמר. נמאס לי. פשוט נמאס לי שמציגים את נתניהו כסוג של דמון.


הפסקה הבאה : ” איפוק? אני רוצה לראות איך היו הישראלים מתנהגים ומדברים אם פעם אחת היתה יורדת כאן על שכונת מגורים רביעיית אף–16 ומטילה עליה פצצות חכמות במשקל טונה. אחדות? לא רחוק מחדר המדרגות ההוא סירבו דיירי מגדלי יוקרה להכניס למקלטיהם את תושבי גבעת עמל, שהתדפקו על הדלתות האטומות עם ילדיהם”.


מאיה היקרה, משגב הוא תל אביבי מנותק ממה שקורה בארץ. מרחבי הסולידאריות, גם בתל אביב, הם בלתי נגמרים. מזל שיש את ישראל היום שיביא את המציאות כמו שהיא ולא מנותקת מכל הקשר. משגב הביא דוגמא לא מייצגת בעליל אך הוא לא יודע זאת כי הוא לא סיים לאכול את קוראסון הרוקפור שלו. שימי לב גם מי מטיף לנו מוסר : מישהו שמצוקות של יהודים וישראלים מעניינות אותו כשלג דאשתקד.


והפסקה הזאת-היא ממש מלאכת מחשבת : ” רק השנאה עוד מתפקדת כדבק. במבצע המוגבל, הרחום והכירורגי הזה נהרגו כבר עשרות רבות של פלסטינים ומאות נפצעו. עיר שלמה, הצפופה בעולם, נכתשת. הרי עורך “ישראל היום” תבע “להחזיר את עזה לתקופת האבן”. המספרים ילכו ויאמירו. אבל הישראלים ימשיכו להתבוסס בעצמם ובמסכנותם הבלעדית. זה לא מופיע במפרט הטכני, אבל כיפת ברזל לא רק מיירטת טילים. מתברר שהיא מיירטת גם מחשבה חופשית. גוזרת על משתמשיה עיוורון, חירשות, דמנציה. מישהו שואל את עצמו איך ולמה התחיל “סבב ההסלמה” הנוכחי? מי הסלים אותו? את מה ומי הוא משרת? למה בעצם נופלים פתאום טילים מהשמים”?


השנאה מתפקדת כדבק ? שייסע ויראה כיצד בבית החולים ברזילי באשקלון, אותו בית חולים שמטווח על ידי החמאס, מטופלים חולים מעזה. שיבקר בירושלים בבתי החולים ויראה כיצד תושבי מזרח העיר מקבלים טיפול כאחד החולים. כיצד יהודים וערבים ממשיכים לחיות כאן על אף המצב.  הוא רוצה שנאה אמיתית ? שיראה כיצד בבלקן וברואנדה טבחו האחד בשני. אני גאה להיות חלק מעם שלמרות שהוא מותקף על ידי טרוריסטים נפשעים הוא שומר על איפוק ומחפש את הדו קיום.


הוא הדין המנותק והמסולף של משגב לגבי המאמר של עורך ישראל היום עמוס רגב. רגב תבע להחזיר את עזה לתקופת האבן מבחינת אי היכולת של של העזתים להחזיק כלי נשק אלא אבנים. קראי את המאמר כמו שהוא בקישור הזה. לא נגעתי אבל משגב שוב סילף.


דר שטירמר אמרתי?


אקנח בזה : ” לזכותה של הממשלה ייאמר שהיא הבהירה לנתיניה מיד אחרי חטיפת הנערים, שהיא יוצאת למלחמת חורמה בחמאס ובאחדות הפלסטינית. במצוותה ולרווחתה, ממשיכים למרות זאת הישראלים לדקלם בצייתנות שהמלחמה נועדה “להחזיר את השקט לתושבי הדרום”. זה שקר. אי אפשר להחזיר משהו שלא קיים. תושבי הדרום חיים תחת אש כבר 14 שנה. גם תושבי עזה הנצורים. אם באמת רוצים לדאוג להם לשקט, צריך לחתור באומץ וביצירתיות לפתרון מערכתי. לפרוש מעל כולנו כיפת ברזל מדינית. אבל את זה כנראה לא משתלם לייצר.”


אסכם ואומר : ניסינו להביא שלום (החברים של משגב ניסו) – קיבלנו טרור. כיפת ברזל מדינית ? עם מי בדיוק ?


משגב הוא בור שלא מבין שהקונפליקט שלנו עם הפלשתינים הוא לא על גבולות 1948 אלא 1947. מבחינתם הסכסוך עם הישראלים יסתיים ברגע שהישראלים יהפכו להיות ד’מי (בני חסות). יותר מכך, ניסינו לשנות מציאות אין ספור פעמים וקיבלנו מציאות גרועה יותר מהמציאות הקודמת.


משגב ועיתון הארץ הם הגרסה הישראלית של 1984 וה”שיחדש”. יש להם בעיה קטנטנה : הם מהווים מיעוט שבמיעוט. אני באופן אישי חושב שמוכרחים לשמר אותם. מדוע ? משום שאנו באמת דמוקרטיה למופת ובדמוקרטיה שכזאת יש מקום לכל קול. שנית, משום שאני כל כך נהנה לראות אותם מתייפחים בקיא האינטלקטואלי של עצמם.

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

מיכאל שלי

אלי חזן

האם ירושלים תימכר לחרדים ?

אלי חזן

כ”ט בנובמבר והפליטוּת היהודית

אלי חזן

האם ירושלים תימכר לחרדים ?

אלי חזן

כתבי ז’בוטינסקי המחודשים

אלי חזן

הסהר ומגן הדוד תחת צלב הקרס

אלי חזן
דילוג לתוכן