28.2 C
תל אביב
16 במאי 2021
ליכודניק
בליכוד

מסכת אבות

מתפקדים המוניים חדשים לליכוד : אבות. תמר הר פז פותחת צהר לתופעה 

 

 

 

הליכוד כבר ראה במהלך שנות קיומו כל מיני קבוצות וארגונים מתפקדים אליו במטרה להשפיע ולקדם אג’נדות , או אינטרסים. כנראה שהאופי הוורסטילי של הליכוד והסובלנות שיש בו, הביאו להתפקדויות של קבוצות שונות אליו, כמו התעשייה האווירית, האופנוענים, המטה החרדי ועוד. חלק מהקבוצות האלה השתלבו היטב ומהוות היום בשר מבשרו של הליכוד וחלק לא נקלטו (הליכודניקים החדשים) ונפלטו החוצה.

 

מגמת התפקדות חדשה ומסקרנת, שהחלה לאחרונה בליכוד היא של פעילים במה שמכונה “תנועת האבות”, או “מאבק האבות”. קצת חומר רקע , מדובר בתנועה שהביאה להקמת שתי הועדות “ועדת שניט” ו”ועדת שיפמן”. הראשונה הוקמה לבחינת דיני המשמורת בישראל והמליצה בסופו של דבר על ביטול חזקת הגיל הרך ועל החלת משמורת משותפת לשני ההורים במצב של פרידה והשנייה הוקמה לבחינת דיני המזונות בישראל והמליצה אף היא על יישום נוסחאות לחישוב דמי מזונות באופן שיקטין את החיכוך בין ההורים במהלך הגרושים.

 

בגדול הקבוצה הזו טוענת לחיזוק ערכי המשפחה, עם דגש על השוואת מעמדו של האב לאם. לטענתם, ישנה אפלייה מובנית בהתייחסות של הרשויות ובתי המשפט, הנוטים להעדיף בעת הגירושים את טובת האמהות על פני טובת האבות. האג’נדה שלהם כוללת שורה של רפורמות שהם חותרים להן, כגון שיפור הגישה בשרותי הרווחה כלפי משפחות במצוקה, מיגור התופעה של תלונות שווא במסגרת הגירושים, ומסירת אינפורמציה על הילדים על ידי גורמים ממלכתיים גם לאב, כאשר ההורים פרודים.

 

יאיר תיבון מגדרה, מראשי תנועת הקשב”ה (התנועה לקידום שיוויון בהורות) שהתפקד לליכוד לפני מספר חודשים, מגדיר את המתפקדים מהתנועה, פעילים חברתיים שפועלים לקידום שוויון זכויות וחובות של הורים בנפרד ולקידום יישום הזכויות של ילדי הגירושים בהתאם לאמנת הילדים (אמנת האג) כפי שמדינת ישראל התחייבה ועדיין לא מקיימת.

 

אני מבינה שאתה מתכוון לחלק באמנה הבינ”ל שמחייב להחיל את המשמורת המשותפת במקום השיטה הישנה של מסירת הילד אוטומטית לידי האם.

“נכון, זה באמת חלק מרכזי מהאמנה הזו, שגם ישראל חתומה עליה ואכן רוב המדינות בעולם המערבי עברו כבר לשיטה הזו. ישראל היא אחת הארצות האחרונות שעדיין מוסרים בה ילדים לאם.”

 

ומדוע דווקא הליכוד? “בחרנו בליכוד בגלל שאנחנו מאמינים שערכי המשפחה הם נר לרגליו של הליכוד ומתוך אמונה ותקווה שהליכוד יפעל להגשים ערכים אלה.”

 

מה אתה חושב שאתם יכולים לתרום למפלגה? “תנועת האבות תוכל לחזק את החיבור של הליכוד לערכי השוויון המגדרי בשילוב עם ערכי המשפחה לטובת ילדי הגירושים והחברה הישראלית בכלל.”

אמיר שיפרמן מפתח תקווה, יו”ר הארגון , א’ זה אבא, מגדיר את מטרות תנועת האבות , כמאבק נגד אפלייה מגדרית אותה יצרו בישראל לאורך שנים. “מלכתחילה” מסביר שיפרמן, “חוקקו חוקים מתוך מקום טוב , של רצון להגן על נשים שבאמת סבלו מאלימות מצד בני זוגן. במהלך השנים החל ניצול ציני של עורכי דין שעודדו נשים להגיש תלונות שווא על אלימות במשפחה כדי לקדם את עצמן בתוך מאבק הגירושים, או של ארגוני נשים שנבנו בעצמן ברמה של תקציבים וכו’ מניפוח היקף הבעיה של אלימות במשפחה. מי שנפגע בסופו של דבר היו גברים שסבלו מתלונות שווא, או נשים שבאמת נפלו קורבן לאלימות, אבל כשבאו להתלונן נתקלו בחוסר אמון מצד שוטרים ששמעו יותר מדי תלונות כזב.

אין הגנה, או זכויות גם למי שמתלוננים עליו, ואנו באנו לענות על החלל הקיים. מעבר לזה באופן כללי מההיבט של ההורות, אבות זוכים לפחות הכרה מאמהות, כך למשל כל הפרסומות בנושא ילדים פונות רק לאמהות וברגע שמתגרשים זה מתחדד, כל הזכויות הולכות לאם ובתי המשפט לענייני משפחה מוטים תמיד לטובתה. גם שיטת המזונות בישראל מוטה. הדין העברי הוא הדין היחיד שמטיל חובת מזונות רק על האב.”

אייך החלה ההתארגנות שלכם? “ב-  2013 אנחנו נמצאים במקום שאיפה שלא תזרוק אבן תפגע במישהו שנפגע מבתי המשפט, ממערכת הרווחה, מישהו שמצוי בגרושים קשים ואוכל קש. המאבק שלנו הוא כבר ותיק” אומר שיפרמן  “אבל הוא זכה לתנופה בזכות הרשתות החברתיות השונות, מה שעוזר לו להתרומם. היום קל יותר למצוא מתנדבים לפעילויות השונות שלנו”

איזה פעילויות למשל? “תמיכה מורלית באבות שמורחקים מילדיהם על ידי נשותיהם לשעבר, משמרות מחאה, הפגנות מול גורמי רווחה, פניות לחברי כנסת, כנסים בהם אנחנו מדריכים כיצד להתנהל מול הרשויות השונות, לוביזם”

יש גם נשים שפעילות אצלכם? “בטח” מתלהב שיפרמן “בנות זוג של אבות גרושים, ילדות להורים גרושים, אחיות ואמהות של אבות גרושים, שסובלות כשהבנים והאחים שלהן מורחקים מהילדים שלהם, כי אז גם הן לא רואות את הנכדים והאחיינים שלהן ובנוסף נשים שגם הן קורבנות של מערכת הרווחה, שהילדים שלהן הורחקו מהבית ונלקחו למוסדות.”

למה בחרתם להתפקד דווקא לליכוד? “הליכוד הוא מפלגה שצמחה מהעם. יש בה אנשים מכל שכבות החברה וקל להזדהות איתה. אלמנט חשוב נוסף בליכוד הוא האיזון. הליכוד שואף לשיוויון בין המינים, אבל אין בו פמיניזם מיליטנטי ושונא גברים מהסוג למשל שקיים במר”ץ.

מה גם שהרוב המכריע של הפעילים בתנועה שלנו נוטים גם ככה לימין, תביני, מדובר באנשים ששרתו את המדינה בצבא, ופתאום מצאו את עצמם בעקבות הגרושים כמי שלא נותנים להם לשמור אפילו על הילדים שלהם.”

למה אתם מקווים מהליכוד? “אנחנו מקווים שחברי הליכוד יראו שאנחנו נלחמים על דור העתיד, על הילדים של כולנו. מערכות הרווחה לא קשובות ודיני המשפחה במדינה שלנו מיושנים. כל אחד עשוי למצוא עצמו פתאום במקום הזה. גם אם יש לו נישואים מושלמים, תמיד יכול להיות איזה אח, חבר, או קרוב משפחה שנפגע מהמערכת הזו. מהבלבול הזה, מירידת ערכה של המשפחה, נפגעים קודם כל הילדים, שהם החוליה הכי רגישה, זה עלול לגדל לנו דור פגוע וחו”ח עלולה גם המדינה להפגע.”

גיל רונן מהישוב חריש בצפון, יו”ר ארגון “הפמיליסטים” התפקד לפני כבר יותר משנה לליכוד והספיק כבר לעשות כנס בכנסת עם משה פייגלין בנושא שיבה לערכי המשפחה. “בליכוד יש רוח של מסורת ומשפחה זה חלק מהמסורת.” הוא אומר ורואה הקבלה בין המתקפה שקיימת היום על האחדות הלאומית על ידי ארגוני שמאל שונים לבין המתקפה שמנהלים ארגוני פמיניסטיות מיליטנטיים, שממומנים על ידי הקרן החדשה על מוסד המשפחה. המשפחה היא היחידה הבסיסית של הלאום, על מנת לפורר את הלאום צריך להתחיל במשפחה.

 

במקרה של ארגוני נשים מהסוג הזה, נראה שהן פועלות להפוך את המגדר כמקור להזדהות במקום הלאום. יש להם אפילו אירועים שנופחו והפכו ממש ל”חגים”, כמו “יום האשה” שכיום נמשך על פני מספר ימים בחודש מרץ והכל בשביל לגרום לנשים לחשוב על עצמן קודם כל כחלק מהמין הנשי ורק אחר כך כחלק מלאום כלשהו, מה שכמובן יזרים אליהן כארגוני נשים כוח רב.

חגי נדב מחולון אחד הפעילים והפוקדים העיקריים של התנועה. מספר אייך הוא פוקד. “אני  הולך להפגנות ולמשמרות מחאה לוקח טפסים ומבקש מהפעילים למלא. בכלל מאז הגרושים שלי לא הפסקתי להיתקל בעוד ועוד אנשים שסיפרו לי שעברו גרושים קשים, שנפלו קורבן לתלונות שווא, שהילדים שלהם הורחקו מהם, שהם לא מצליחים לעמוד בתשלומי המזונות. מאז שהתחלנו לפקוד אני ניגש לכל אחד כזה במכולת , לירקן, לכל גרוש שנפגע מהיחס לכל אחד כזה יש גם קרובי משפחה, שנפגעו גם ממה שעובר עליו, הורים שהבנים שלהם חזרו לגור בבית כי הם לא מצליחים לעמוד בתשלומי המזונות, אחים וקרובים שברגע שהוא הורחק מהילדים שלו התהפך עליהם העולם. את כל אלה אנחנו יכולים לפקוד.  לכל אלה אני אומר אתם רוצים לשנות, אתם פגועים, הכנסת זה המקום שאפשר לשנות.אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

ברקו בצמתי זיכרון : מנס ציונה ועד זכרון החיילים החרדים

אריק זיו ויזר

המאבק על האמת

אלי חזן

משה פסל הוא יו”ר צעירי הליכוד החדש

אריק זיו

לאחר נתניהו : האם בוגי ינהיג את הליכוד ואת הימין ?

אלי חזן

ח”כ דנון בטקס יום תל-חי: “בנט בוא הביתה”

אלי חזן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר בדלית אל-כרמל לרגל חג יתרו של הדרוזים

אלי חזן
דילוג לתוכן