30 C
תל אביב
18 בספטמבר 2020
ליכודניק
דעות

מיהו חרדי?

יחזקאל ד עם אחד המאמרים החשובים ביותר שעלו בליכודניק בשנים האחרונות 


לאחרונה, נכנסו לשאלה מיהו חרדי שני כתבים בכירים : עיתונאי ״ידיעות אחרונות״ עקיבא נוביק ופרשן החרדים ב״ערוץ 10״ אבישי בן חיים. לטענתם, אחוז החרדים ה״אמיתיים״ שמתגייסים לצה״ל במגמת ירידה ואחוז הכיפות הסרוגות, שממילא מתגייסים ומעדיפים את מסלולי החרדים, עולה. עוד עולה מכתבותיהם שצה"ל אינו מגייס חרדים ״הארד-קור״ אלא נערים בלי כיפות שאין קשר בינם לבין בחורי הישיבות. צה"ל מצידו טוען כי הקריטריון לקבלה למסלול הינו לימודים בישיבה המוכרת כישיבה חרדית ע״י משרד הביטחון וצהל.


המכנה המשותף של שני הצדדים הוא אי הבנה פשוטה ברחוב החרדי.

ראשית, נחלק בין שני המסלולים בצה"ל לשילוב החרדים: מסלול השח״ר בו משרתים חיילים חרדים נשואים ברובם המכריע מעל גיל 22. במסלול זה צה"ל נותן התמקצעות לצורך השירות עם קרדיטציה לאזרחות במטרה מובהקת לשלבם בשוק התעסוקה. רובם המוחלט של חיילי השח"ר חרדים במובהק עם כיפות שחורות, פאות וציציות ובאו לצהל על מנת לעבור את תנאי השירות הצבאי טרם יציאתם לעבודה באזרחות.


המסלול השני הינו מסלול נצח יהודה (נחל חרדי בפי העם) בו משרתים נערים מגיל 18 בשירות קרבי מובהק בתנאים שמרניים-חרדיים ומשלימים בשנה השלישית בגרות או תעודה מקצועית. אכן, חלק מהבחורים בגדוד לא נראים חיצונית כחרדים מהסיבה הפשוטה : הם נערים צעירים בגיל ההתבגרות שבחרו בצבא עקב אי יכולתם להסתדר עם המסגרת החרדית הנוקשה בה לומדים למודי קודש בלבד. שימו עצמכם במקום הנער החרדי. בחור שמדינתו בחרה בהסכמים קואליציוניים שערורייתיים לתקצב את חינוכו ללא התערבות מה הוא לומד (רק למודי קודש), מי מלמד (אנשים ללא הכשרה חינוכית. חלקם בנים של.., חלקם ״מלמדים״ בשל אי התאמה למערכת ה״כוללים״ החרדית- תחשבו שהמורה לפיזיקה של הבן שלכם הוא בחור שעזב את הלימודים באוניברסיטה עקב אי התאמה למקצוע הפיזיקה…)? החינוך החרדי לא מותיר שום אפשרות לנער בן שמונה עשרה שלא מסוגל לשבת יום שלם על תלמודו. מישהו מכם מסוגל להעיד כי הוא לא היה בועט במסגרת כזאת?


ואז בא צה״ל – אפשרות המילוט היחידה של נער חרדי שלא מתאים ללמודי המיינסטרים החרדי. צה"ל ניצב כאב, כאם, כמחנך וכמורה לחיים ונותן לנערים אלו אפשרות לצאת ממעגל העוני. לצאת ממעגל הבורות. לצאת אל החברה הישראלית. האם עולה בדעתכם כי צה"ל ישלח את אותו הנער לרחוב להמשיך להצהיר כי תורתו אומנותו ובפועל להסתובב יום ולילה ברחובה של עיר ללא מעש?

מי אתם שתמתחו ביקורת על הנוער החרדי כששנים שתקתם כשהזניחו אותו?

מישהו מכם מתאר לעצמו מה סיכוייו של הבחור החרדי חסר ההשכלה לצאת לשוק התעסוקה?

ממשלת ישראל שתקה לאורך שנים כשהנער החרדי קופח (ואין זה משנה באשמת מי. התוצאה היא שמגזר שלם לא מקבל שום השכלה טכנית ליציאה לשוק התעסוקה ואין לו את האפשרות לשבור את תקרת הזכוכית שהוא חי תחתיה).

בהיגיון החרדי המופיע חדשות לבקרים בכל העיתונים אכן כל חרדי שהתגייס לצה"ל כבר איננו חרדי. אבל אם נמשיך לעמוד מאחורי הגיון מעוות זה, לעולם לא יהיה גיוס חרדים ושוויון בנטל ועסקני החברה החרדית יחככו ידיהם בהנאה בידיעה כי מלאכתם נעשית על ידי אחרים.

השורה התחתונה היא, שישנם חיילים שיצאו מהחינוך החרדי והעולם החרדי מתכחש להם ולעיתים אף מחרים אותם. ובחברה הכללית לועגים להם שהם מקבלים הטבות חינם והם אינם ״חרדים אמיתיים״.


כותבים יקרים, קחו לתשומת לבכם.

אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

לירות בכל התותחים

אלי חזן

ניסיון לייצר הסברה מזן אחר- הקוסם מארץ ישראל

אלי חזן

מישאל עם – לא ולא

אלי חזן

השאה וחומיני – יד ביד ברחובות טהראן

אריק זיו ויזר

בידי מי הר הבית

אלי חזן

הפאנל באונ' ת"א: כישלון או הצלחה?

Gilad Trugbild
דילוג לתוכן