28 C
תל אביב
11 באוגוסט 2022
ליכודניק
יומן פוליטי

לפיד מנהיג !

מי יהייה יו”ר הסיעה באופוזיציה, מתי פריימריז על הראשות הליכוד,  הטעויות של נתניהו, האקזיט של בנט, 

זה היום עשה השם לא נגילה ונשמחה בו אלא נתעצב בו אך זה היום בו עשה השם מנהיג. מנהיג לשמאל בישראל. אינני מסכים איתו כמעט על כלום אבל צריך לומר ביושר : יאיר לפיד הוא מנהיג משכמו ומעלה. האיש ויתר וויתר וויתר וויתר ובסוף עשה “טאצ’דאון” ואם לא יחול דבר בלתי צפוי הרי שהוא ישלח את הליכוד לאופוזיציה. במערכת הבחירות בחר לא להיאבק על המנדטים של עצמו אלא דאג שכל מי שבאמת איתו יעבור את אחוז החסימה. מיד לאחר הבחירות הציע לפיד לבנט הצעה שלא יוכל לסרב לה : ראש הממשלה ברוטציה. אץ סער וליברמן ריפד בתפקידים ואילו למחנה הפוליטי שלו ולמפלגתו השאיר פירורים שהותירו אותו כמנצח הגדול. אגב, בדיוק כך עשה נתניהו בעבר ולפיד מחקה אותו בהצטיינות. אלא שזה בא עם ערך מוסף : לפיד הוא הגורם הדומיננטי ביותר בממשלה הזאת.

הטעויות של נתניהו
מנגד, ראש הממשלה נתניהו התנהל לתוך מערכת בחירות רביעית כאשר הוא עושה את כל הטעויות הבסיסיות.
קודם כל ההחלטה ללכת לבחירות כאשר אתה יכול להמשיך לשלוט. אמנם עם גנץ אבל להישאר ולהשפיע. אם כבר החליט ללכת לבחירות נתניהו היה צריך לקחת את מי שהובילו והפעילו את השטח : ישראל כץ שהיה יו”ר המטה, דוד ביטן וכן מירי רגב.

מנגד הוא החליט להשתמש שוב בתוכנת האלקטור שנכשלה במערכת הקודמת. זאת הייתה אולי הטעות הכי גדולה כאשר מנגד יש לניר ברקת מערכת ממוחשבת של הנעת תומכים לקלפי.

כאשר נתניהו הסתמך על קרעי את מיקי זוהר וקיש התוצאה הייתה איבוד של יותר משני מנדטים. בפועל זה מה שהיה חסר כדי להמשיך את השלטון.

בנט
משפט ישראלי ידוע הוא : “נותנים לך תיקח – מרביצים לך תברח”. בנט יישם אותו לעילא ולעילא.
מרגע שהיה ברור שאין לנתניהו 61 להקמת ממשלת ימין, היה ברור כי בנט בדרך להיות ראש ממשלה. זה לא מעניין 6 או 7 מנדטים. נותנים לו להיות ראש ממשלה הוא לא יוותר.
לכן כאשר היינו בתוך לחימה ובנט שחרר הודעה כי ממשלת השינוי לא על הפרק, כבר אז טענתי שהוא משקר.
לא מן הנמנע כי גורמי שמאל ישראלים דחקו בממשל האמריקאי ללחוץ על ישראל להסכים להפסקת אש כדי שיהיה אפשר להקים ממשלה בלי נתניהו.

הליכוד באופוזיציה
אין ספק כי לליכוד יש מסורת של עמידה איתנה באופוזיציה אך הליכוד צריך לבחור יו”ר סיעה בעל יכולות ניהול של סיעה. אסור שמיקי זוהר יהיה יו”ר סיעה. מיקי זוהר רק ימנע את ניהול האופוזיציה כמו שנכשל בניהול הקואליציה. סיעת הליכוד חייבת להוציא מתוכה יו”ר סיעה שיודע לנהל סיעה ולא טירון ותגרן.

פריימריז לראשות הליכוד

האם צריכים בחירות לראשות הליכוד או שזה מהלך מיותר?
אז יש לנו מספר תרחישים .
המהלך הרגיל והבטוח של נתניהו : הולכים לפריימריז כבר באזור חודש אוגוסט, מהלך מהיר שמכתיב נתניהו והוא נשאר מנהיג הליכוד ללא ערעור. זה נכון בתרחיש אך לא בטוח במאה אחוז כי במידה ויהיה ריבוי מתמודדים הדבר מכרסם בתמיכה בו. מה שעוד לא רואים בסקרים עלול להיות קרב מעניין האם התמיכה בנתניהו שנמצאה בשבוע האחרון בין 50 ל – 60 אחוז תישחק ותרד מתחת לחמישים אחוז?

ההערכה היא שנתניהו לא יקח סיכון ללכת לבחירות בתוך הליכוד כל זמן שאין התייצבות בתמיכה בו כי כאשר הוא יימצא באזור שבין הארבעים אחוז עד החמישים אחוז הוא יכול בקלות באווירה שלא מגיעים לקלפי באחוזים גבוהים ליפול לתוך אזור הארבעים אחוז ומשם הסכנה לסיבוב שני ובסיבוב שני המועמד המוביל בדרך כלל מפסיד. לכן, ההערכה שלי שנתניהו לא ילך לבחירות בתוך הליכוד כאשר המצב לא ברור.

בתרחיש כזה נתניהו יכול להוביל את הליכוד עד לבחירות ואז תהייה התמודדות על מי יוביל את הליכוד בבחירות כלליות זמן קצר לפני שהן יחולו.

רק אם הממשלה מחזיקה יותר משלוש שנים אז המועמדים ישתנו : אם יש התמודדות בתקופה הקרובה אז השחקנים בנוסף לנתניהו הם ישראל כץ ,יולי אדלשטיין, ניר ברקת, מירי רגב ואבי דיכטר.
במידה ועברו שלוש שנים אל הזירה נכנס יוסי כהן וללא ספק יוסי כהן משנה מצב.

בכל מקרה מתוך השטח של הליכוד יש כרגע 2 שחקנים שפועלים כבר : ניר ברקת שמעולם לא הפסיק ושר הבריאות היוצא שהחל במסע של פגישות עם פעילים וחברי ליכוד. לפי מה שאני מבין גם שר האוצר היוצא מתכנן לפעול בקרב הפעילים בימים שלאחר הקמת ממשלה וגם הוכן צוות של מי שיוביל איתו באופוזיציה.אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

מרדכי הגלותי והרצל הציוני

אריק זיו ויזר

מול V15 יוסי חביב

אריק זיו ויזר

קדימה מלחמה, ליברמן מרוויח – יומן פוליטי – אריק זיו

אריק זיו ויזר

סולימני מי ?

אריק זיו ויזר

כחלון אלטרנטיבה חברתית

אריק זיו ויזר

בנט אתרוג שהפך לצנון !

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן