20.6 C
תל אביב
18 באוקטובר 2021
ליכודניק
דעות

לית דין ולית דין

אולי הבחירות לא נראות באופק, אך בעיות בקואליציה ממש לא חסר כפי שניתן היה לראות השבוע בפתיחת מושב החורף של הכנסת. המתיחות עם הבית הלבן לאור ההתבטאויות משני הצדדים. ה”אני מאשים” של בוז’י וגם השבוע המתיחות בירושלים ובמרכזה ניסיון ההתנקשות ביהודה גליק

 

עם פתיחתו של מושב החורף ביום שני השבוע לבשה הכנסת חג. רבים מגדירים את המושב הקרוב כמושב שצפוי להיות סוער מהרגיל. כמה חם הוא צפוי להיות נוכחנו לגלות כבר בתחילתו של היום הראשון למושב החורף בדיוני ועדת חוקה ומשפט שדנה בחוק הגיור. האולם היה מלא עד אפס מקום. הח”כים, מי מהם שהצביע בעד החוק ( “ישראל ביתנו”, “התנועה”, “יש עתיד” ו”העבודה”) ומי מהם שמתנגד לו (“ליכוד”, “ש”ס” ו”יהדות התורה”) נשאו נאומים חוצבי להבות. יו”ר הוועדה, דודו רותם, מ”ישראל ביתנו”  הכריז  על הפסקה לאחר שעה וחצי של דיון והודיע כי לאחריה תתכנס הוועדה בשנית במטרה להצביע על החוק ומיד נעו אמות הסיפים  בקרב הח”כים החרדים. משה גפני ואורי מקלב הטיחו ברותם האשמות קשות וטענו כי שיקר להם  שאמר כי לא יביא את החוק להצבעה ביום שני. מיד עם החזרה מההפסקה צצה לה   שרת המשפטים, ציפי לבני, שבאה לפקח כי העניינים  מתנהלים  כשורה  מבחינתה והחוק יעבור לקריאה בהצבעה שנייה ושלישית שכן אלעזר שטרן ממפלגתה  היה זה שיזם אותו. לבני שאיננה חברה בוועדה הופיע להצבעה ודבר אחד היה ברור: היא ו”יש עתיד” הגיעו להסכמה  עם הח”כים מהסיעות הערביות  שלא יופיעו להצבעה דבר שיאפשר לחוק לעבור. אחרת, לבני לא הייתה לוקחת את הסיכון ומופיעה  באולם הוועדה. גם פאינה קירשנבאום, סגנית שר הפנים מישראל ביתנו  עשתה  מעשה לבני והגיעה לאולם הוועדה לוודא שהחוק עובר למרות שגם היא איננה חברה בוועדה. לאחר שהסתיימה ההצבעה והחוק עבר פגשה לבני בצאתה מאולם הוועדה את יו”ר הקואליציה היוצא יריב לוין ואמרה לו כי הדבר הנכון נעשה. לוין לעומת זאת דחה את הדברים בתוקף ואמר שלא כך צריכה להיות התנהלות הקואליציה  בנושא כה רגיש.

לא חלפו להם יומיים וח”כ איתן כבל מהעבודה החליט להניח את “חוק ישראל היום” האוסר על חלוקת עיתונים בחינם על שולחן הכנסת מה שעורר סערה. לפיד, הלא הוא “מאציל הסמכויות הגדול” החליט בניגוד גמור להתנהלותו עד היום שייתן לחברי סיעתו חופש הצבעה מה שהביא גורמים בליכוד לאיים כי יפעלו במטרה להפיל את חוק מע”מ אפס במידה וביש עתיד לא יצביעו נגד החוק “ישראל היום”.

מרוח הדברים ומהצורה בה נראה כי הקואליציה מתנהלת נראה כי נשברו החוקים.  ראשי סיעות הקואליציה עושים ככל העולה על רוחם. רק בשבוע שעבר לבני התקפלה בנושא חוק הגיור ולמרות שהגיעה להסכמה עם נתניהו בעבר כי תקדם את החוק החליט בשבוע שעבר ראש הממשלה שלא לקדם את החוק ולבני יישרה קו. השבוע היא החליטה לעשות מעשה. ללכת על כל הקופה ולהעביר את חוק הגיור יחד עם ליברמן ולפיד למורת רוחו של נתניהו. מצידם של הבית היהודי שגם הם התנגדו לחוק הגיור. בנט היחיד בקואליציה שלא נרתע מבחירות כמו שאר המפלגות, אך גם הוא לא שש לקראתן. השבוע התנו בנט ואריאל את הישארותם בקואליציה בהמשך הבנייה במזרח ירושלים ובאזור יהודה ושומרון. דבר שלא עשו זמן רב, אלא שכעת נזכרו בכך מהטעם הפשוט כי הם מודעים לכך שאין איש שמעוניין ללכת כעת לקלפי ועל כן ניצלו את המצב. גם לפיד לא ניאות לכל דרישות של נתניהו כפי שהוזכר קודם לכן והרי שאנו עדים לכך שממצב שכולם הילכו בין הטיפות בכדי להימנע מבחירות וכעת נטרפו להם כל הקלפים ונשברו החוקים וכולם יורים לכל הכיוונים. נתניהו נכון לרגע זה הודף בהצלחה את מעלליהם של השותפים לקואליציה שם איש הישר בעיניו יעשה, אך מעניין יהיה לראות אם הקואליציה המדשדשת תמשיך במתכונתה הנוכחית או שכל נושא ולו הזוטר ביותר יהיה בכוחו להפיל את הממשלה המכהנת. הבחירות לא נראות באופק כפי שרבים מנסים לצייר, אך  יחד עם זאת ניתן לומר בוודאות שהם עניין של זמן. מתי בדיוק? לא ידוע.  ככל הנראה בעוד שנה לכל היותר.

על כל המקהלה צריך ראש הממשלה לנצח ולתמרן את מהליכיו ולהמשיך לנהל את המדינה. אתגרים מדיניים פוליטיים וביטחוניים לא פשוטים כלל ניצבים בפניו בתקופה זו יותר מאשר בשגרה כתיקונה. אם לא די באתגרים מבית הרי שהשבוע לאחר שראש הממשלה עמד על זכותו של העם היהודי לבנות בירושלים הרי שראש הממשלה ספג ביקורות רדודה מעבר הבית הלבן.

יצחק הרצוג בנאומו השבוע בפתיחת מושב בחורף יצא חוצץ נגד ראש הממשלה וביקר אותו בצורה חריפה ביותר ודרש כי יהיה זה המושב האחרון של הכנסת הנוכחית. אדון הרצוג היקר טרם  צלח בניסיונו לשפר ולא במעט את מצבה של מפלגתך, אז מוטב יהיה לו יחסוך מראש הממשלה וממאזיניו את הביקורת הלא עניינית. לתשומת ליבו של הרצוג: כאחד שכושל בהובלת המפלגה שלו עליו לשוות בנפשו  עד כמה גדול האתגר הגלום בניהול מדינה שלמה שכולם נגדך לבטח מדינה אשר בפניה ניצבות בעיות כה מורכבות. נתניהו עומד באתגר בצורה מכובדת, אחראית וקרת רוח ביותר דבר שאולי רבים מקלים בכך ראש היום, אך לבטח יבינו זאת טוב יותר בעתיד. יבוא יום והציבור עוד יתגעגע לנתניהו. לפתע שקט ביטחוני הפך להיות עניין של מה בכך. כבר שכחו מה היה המצב הביטחוני במדינה בשנות ה-90 וה- 2000 המוקדמות.   נכון. לא זול פה, קשה לקנות דירה ורק השבוע היינו עדים למפעל  שנסגר בערד, אבל בשמאל מנסים לתאר מציאות לפיה הם יחלקו כסף ברחובות. למישהו  כנראה פרחה המחשבה מהראש כי יש כלכלה שצריך לתחזק והכלכלה בישראל במצב טוב יחסית לשאר מדינות העולם הרבה בזכותו של אותו שר אוצר שקיבל החלטות נכונות בשנת 2003. זוכרים אותו? נתניהו שמו.

ביום רביעי השבוע נערך במשכן הכנסת טקס לזכרו של רחבעם זאבי ז”ל. בעודם מלינים חברי הכנסת על כך שח”כ במדינת ישראל נרצח  על ידי מרצחים במרכז ירושלים לאור יום והנה לא חלפו להן מספר שעות והגיע לו מחבל “אלמוני” כך כינו אותו ב” ידיעות אחרונות” כמובן ממוצא ערבי וניסה להתנקש בחייו של יהודה גליק, פעיל למען נאמני הר הבית שפועל לביטול הסטטוס קוו הקיים זה שנים ופועל רבות למען עליית יהודים להר הבית. וכך היה גם אתמול לאחר כנס בנושא ” עולים להר הבית” אותו הנחה גליק. המיקום? כמה סמלי. המרכז למורשתו של ראש הממשלה ז”ל מנחם בגין.

עוד מימי מבצע “שובו אחים” אני מתריע על המצב הביטחוני בירושלים. ביום ג’ בשבוע שעבר כתבתי כי ” עוד לא נגבו קורבנות” , אך יממה לאחר מכן נרצחה התינוקת חיה זיסל ז”ל בפיגוע הדריסה. על משטרת ישראל לגייס את מירב כוחותיה ולפעול להפסקת האירועים האלימים בירושלים שכן המצב הרגיש יכול להביא לגביית חייהם של רבים נוספים. יש לפעול בכוח נגד המתפרעים, אך יחד עם זאת באחראיות רבה הרי שהמצב רגיש ביותר ואין ברצונו של איש להביא להתלקחות נוספת שממנה תהיה קשה הדרך חזרה. בינתיים שגרת חייהם של ירושלמים רבים אינה מתנהלת כסדרה ועל השר לביטחון פנים, אהרונוביץ’, לא רק להבין את חומרת המצב כפי שהוא נוהג להתבטא אלא גם להביא לסופו. יצחק אהרונוביץ’ והמשטרה עליה הוא מופקד מעצם היותו שר לביטחון פנים מרבים להיות בכותרות בתקשורת בחודשים האחרונים. היה זה הרבה בשל כשלים ערכיים במשטרה בהם חקירות ואי אלו חשדות נגד בכירים במשטרה. באחרונה זה בגלל במצב הביטחוני  בירושלים איתו המשטרה מתקשה להתמודד. נראה  כי אם נעשה אחד ועוד אחד הרי שבחיים כשלים ערכיים מובילים לכשלים מקצועיים וכך זה גם במקרה של אהרונוביץ’ והמשטרה.אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

נבון קצב : זכותה וגם חובתה של מדינת ישראל להחרים אומנים/יוצרים ישראלים אשר קוראים להחרמת יהודים וערים בישראל

אריק זיו ויזר

שלום בפנים ובחוץ

חיים פוזן

הטעות של משרד החוץ: הישמרו מאוהבינו, אבל לא יותר מדי

אריק זיו ויזר

רק לא אורז פרסי

אלי חזן

אוגנדה זה פה

אריק זיו ויזר

עצות להתנהלות תקשורתית לחברי הכנסת החדשים

אלי חזן
דילוג לתוכן