28.9 C
תל אביב
9 ביולי 2020
ליכודניק
צפורה אור טל

לדני כץ היקר

צפורה אור-טל במכתב נרגש לדני כץ

לדני כץ היקר, 

באשר לפוסט שלך מאתמול, בו הצטערת על שנבצר ממך, בגלל ריבוי דוברים וקוצר הזמן,  לאפשר את קריאת שירי "לכם נשירה" המוקדש ללוחמי המחתרות, ואשר אמור היה להיות מוקרא בארוחת הערב שערכנו אנו המייסדים בהשתתפות ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ורעייתו הגב' שרה נתניהו בתאריך 7.9.2015 בבית הכנסת הגדול בתל-אביב –  גם אני הצטערתי  משום שיש בשירי זה הצדעה ללוחמי המחתרות בכלל ולאנשי חוג תגר בפרט, המהווה את הגרעין של המחתרות שעדיין איתנו ואשר השתתפו באירוע החגיגי.

כמו שירי זה, "לכם נשירה", כל שיריי קשורים בהווייה היהודית והישראלית, החל משני שיריי על נעמי שמר, שאחד מהם אף הושמע בגלי צה"ל;  עבור לשיר: "ממימון עד מימונה"  שאף הושמע בגלי צה"ל והמתאר את ראשיתה של המימונה, הקרויה על  שמו של רבנו משה בן מימון, והמתקיימת בצל קברו של הרמב"ם בטבריה למן המאה השלוש עשרה, ושלאחר שיהודי צפון אפריקה שמעו על קיום המימונה בטבריה, הם נתקנאו באחיהם מהארץ, והחלו גם הם לחגוג את המימונה בגולה, ושעם עלותם ארצה לאחר קום המדינה, הם המשיכו את חגיגות המימונה, אותם מקיימים בימינו אנו; (עיין ערך: קטי שיטרית הנפלאה);  עבור לשיר: "יהודה ושומרון שלנו,"  ששמו מדבר בעד עצמו ושפורסם בזמנו ב"הירדן";  המשך לשיר  המרטיט: "אימי,  אימי,"  על אישה אתיופית נוצריה שהובאה לארץ מכפר נידח באתיופיה לפגוש את ילדיה, בתוכנית הטלוויזיה של יורם גאון שנקראה: "שישי בגאון", כאשר ילדיה שעלו לארץ עם אביהם היהודי ושהתגיירו כאן לא ראו את אימם מאז גירושיה מאביהם היהודי שנים רבות טרם עלותם ארצה, מהיותם בגיל הרך, ושלא ידעו דבר על דבר בואה ארצה של אימם, הוזמנו לתוכנית הטלוויזיה  "שישי בגאון" באמתלה של השתתפות בלהקת ריקודים, ובסוף התוכנית נדהמו לראות את אימם בלבושה הלבן שעטף את כל גופה המצומק, יוצאת נתמכת וכמעט מעולפת מאחורי הקלעים אל הבמה למפגש עם ילדיה לנוכח פני כל האומה.  נו, את נהרות הדמעות של הצופים בבית ניתן לשער;  המשך לשיר: "המלחמה שלא כולה בשדה הקרב" אותו כתבתי לאחר האינתיפדה השנייה על פי בקשה של העיתון ב"במחנה" שביקשו שיר על האינתיפדה;  כן, כן, למי שקורא בין השיטין, ימצא מן ההווייה הישראלית אפילו בשיר אהבה נטו שפרסמתי בטו' באב ושנקרא: "הוא הגיע כרגיל נסער ונמהר";  הלאה לשירי: "אחינו יהונתן" על יונתן פולארד ושאותו קראתי בישיבת המרכז שהתקיימה בתאריך  6.10.2008  כשלצידי על במת הכבוד ישבו מר בנימין נתניהו ראש הממשלה, גדי אריאלי מנכ"ל התנועה ויו"ר המרכז משה כחלון, ובקדמת האולם שהיה מלא עד אפס מקום, כשהם צופים בי ובבמת הכבוד ישבו כל חברי סיעת הליכוד;  עבור לשיר על השבר הסורי-אפריקאי שעובר בארצנו הקטנטונת;  ועוד ועוד, ושעל רבים משיריי שפירסמתי באינטרנט  –  שרים, סגני שרים וחברי כנסת מהליכוד כתבו לי באינטרנט! תגובות מדהימות ועתירי סופרלטיבים בשמם המלא עם כתובת הדואר האלקטרונית שלהם, דבר שאין לו אח ורע בעולם כולו!

דני, ולעניין העובדה שציינת שתהיינה עוד הזדמנויות להקראת השיר, ברצוני לציין שהשיר "לכם נשירה" שכאמור מוקדש ללוחמי המחתרות, יכול להיות אקטואלי גם בעוד אלף שנים כי תמיד ילמדו ויזכרו את לוחמי המחתרות שמיגרו את השלטון הבריטי הזר מהארץ ושבסופו של דבר הביאו לתקומת מדינת היהודים, אבל היה חשוב שיקראו את השיר  הזה כל עוד משתתפים באירועים הללו חלק מאותם לוחמי המחתרות, גיבורי התהילה, אשר כאמור,  בזכותם ובזכות שכמותם מיגרנו את השלטון הבריטי הזר מהארץ.

בברכת שנה טובה, צפורה אור-טל, תל-אביב, 11.9.2015

אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

Related posts

על העצרת לציון 60 שנה למערכה על יפו ועל הסיורים בעקבות הלוחמים

אריק זיו ויזר

טוב שיש לנו צעירים ממנהיגי המחר כמו דוידי הרמלין

אריק זיו ויזר

כותרת: ישיבת צוות התגובות

אריק זיו ויזר

כנס שהיה בבחינת אשרי הגפרור

אריק זיו ויזר

הַמִּלְחָמָה שֶׁלּא כֻּלָּהּ בִּשְׂדֵה הַקְּרָב

אלי חזן

המלחמה שלא כולה בשדה הקרב

אריק זיו ויזר

2 תגובות

ערן גפני 16 בספטמבר 2015 at 10:38

כבן ללוחם אצ"ל, אני מצטרף לציפורה ומבקש להביע אכזבה שדווקא בערב הוקרה למייסדי חוג "תגר" – שנוסד בידי לוחמי ולוחמות אצ"ל – לא הוקרא שיר ההוקרה המיוחד ורב-ההוד שחברתנו ציפורה אורטל חיברה במיוחד עבור משחררי המולדת.
לצערי, בליכוד של היום, נשאר מעט מאד ממורשתם של הלוחמים הוותיקים, אלה שחירפו נפשם למול אימפריה אדירה בעוד מאחור "סזוניסטים" בני קין, שולחים ידם לעצרם ולהסגירם לידי הכובש הבריטי. גם ענוות הנפש שלהם, ששנים הסתירו את סיפורי גבורתם ונמנעו מלהתפאר במעשיהם ברבים (אפילו בקרב המשפחה הקרובה!), גם זאת בניגוד לאותם "סזוניסטים", אינה נחלת רבים בליכוד של היום.
דווקא משום כך, הוקרה בדמות שירה של ציפורה היתה מעניקה לוותיקים קורת רוח, שידעו כי גם היום פועלם מוזכר ונזכר, זוכה להכרה ולהוקרה גם בקרב פעילי הליכוד דהיום.

הגב
אסתר יצחקי 16 בספטמבר 2015 at 17:47

צפורה יקרה, אכן קראתי בזמנו באינטרנט את התגובות המופלאות לשירייך שכתבו לך השרים, סגני השרים וח"כים. אני גם זוכרת את השיר שכתבת בזמנו ושלא ציינת אותו לעיל, ושנקרא "זה קרה בצאתו מבית תפילתו" על צעיר יהודי בשם ניקולאי (מרדכי) מולז'יאנוב, שהוכה במוסקבה בגרזינים על ידי אנטישמים רוסים, בצאתו ביום שישי בערב מבית הכנסת, ואת הבאתו ארצה במצב אנוש לטיפול. ואם בהווייה היהודית והישראלית עסקינן, אני גם זוכרת את המעמד בו ביקש ממך ח"כ מיכאל איתן שהיה אחראי על התוכן באתר הרישמי של תנועת הליכוד, שתכתבי שיר לקראת מערכת הבחירות לכנסת ה- 17 אותו יפרסם באתר הרישמי של תנועת הליכוד, ואת כתבת את השיר "ביטחו באלה" אשר אכן פורסם בזמנו באתר הרישמי של תנועת הליכוד. באשר לשיר "לכם נשירה" שהוא מושא כתבתך זו ושאותו פרסמת כבר בערב חג העצמאות, עדיין מהדהדת באוזניי תגובתה של דר' עדנה חידקל מחדרה, ושאני מזדהה עם כל מילה ומילה שלה ואני מצטטת את התגובה כדלקמן: "צפורה יקרה, מדהים הוא הדבר שעד עתה, אף איש או אישה, לא טרחו להודות ללוחמי ולוחמות האצ"ל בצורה הראויה להקרבה ההרואית שלהם. בזכותם אנחנו כאן ועל כך יש להוקיר ולכל הפחות להכיר! תיקנת עוול היסטורי ועל כך כל הכבוד לך! השיר עצמו כרגיל – נופת צופים, מרגש, אמיתי ומעביר את המסר. תודה לך! " ואני, אסתר יצחקי מסניף המייסדים תל-אביב, אסיים בברכה חמה ויישר כוח לצפורה אור-טל .

הגב

השאר תגובה

דילוג לתוכן