20.5 C
תל אביב
1 בדצמבר 2021
ליכודניק
כללי

לא נבחרת לא בוחרת

בעקבות הקמפיין החרדי החדש “לא נבחרת לא בוחרת” מנתח איציק הלל את המגזר החרדי. 3 הערות על שובניזם חרדי, דמוקרטיה ומכירת יוסף.
1. כשטיילתי שבוע שעבר עם אסף החילוני במבואות מאה שערים,  הוא שאל אותי “מאיפה יזרקו עלינו אבנים”. היה לו פחד בעיניים ושרירי היד שלו היו קפוצים ומוכנים לכל תרחיש. אסף הוא גולנצ’יק לשעבר מהצפון, סטודנט למשהו שאני לא מבין בו, רחב כתפיים וכנראה מיוצאי חלציו של עוג מלך הבשן- הגבוה ההוא מהתנ”ך. אסף לא שונא דתיים וגם לא חרדים. יש לו תמונה בבית של הבאבא סאלי ולחברה שלו חשוב שהוא יהיה מסורתי. אסף, ישראלי קלאסי שבטעות נפגש איתי, שואל אותי ברצינות תהומית “מאיפה יזרקו עלינו אבנים”. ככה בפשטות. יש צריבה כזאת ששמורה לרגעים מאוד לא נעימים בחיים, אחת מהן צרבה אותי כשאסף היהודי פחד להסתובב במאה שערים. כמו יחצ”ן טוב לקחתי אותו והסברתי לו על כל דוס שעבר לידינו, לאיזה מגזר הוא משתייך, האם לאשתו יש קרחת וכמה הוא נפגש עם ארוסתו מאחד עד אחד. זה היה קשה ומתיש וארוך, כי למעשה נתתי מונולוג על כל בן אדם שחלף על פנינו. 

ריבוי המגזרים בדת החרדית הוא בלתי הגיוני. כמעט כל אדם שם משתייך לזרם אחר שתוקף זרם אחר שתוקף זרם אחר. אסף למד שיש אומנם מכנה משותף לכל אשר חרדי יקרא, אך משם ועד להשכין שלום בין ישי לדרעי כמו להכליל ציבור שלם, הדרך רחוקה. השמועה אומרת שדור הפלגה שניסו לבנות את מגדל בבל היו מהמגזר החרדי: העסקונה ניסתה לכבוש את ההר ואלוהים פילג אותם לתתי מגזרים ולדוברי שפות שונות. כך, עד היום, החרדים מפולגים עד כדי ניכור ואיבה ורק החילוני הממוצע רואה בהם גוש שחור אחד ומלוכד.

2. אחד הנושאים בו מלוכד רובו המוחלט של הציבור החרדי הוא ייצוג נשים בכנסת. לאחרונה יצאה קבוצת נשים פמיניסטיות בקמפיין “לא נבחרת לא בוחרת” במכתב שפרסמו הנשים החרדיות הן קבעו כי מעתה,  ימנעו מכל הצבעה למפלגות שייצגו אותן עד כה, עד להשתלבות נשים חרדיות במפלגות הסקטוריאליות. למותר לציין שהן רשאיות לגזור את התעודת זהות היות ולנעול אותן במחסני מאה שערים ובית שמש, היות ואם הן מחכות שרבני ש”ס ובטח רבני יהדות התורה, יקראו להן להתייחד איתם בחדרם ולפלרטט איתם על מקום ברשימה, מוטב שילמדו מחדש על מגזר האם שלהן. שילוב נשים במפלגה חרדית הוא אנטיתזה לכל אספקלריה הנשקפת מין המגזר החרדי השובניסטי. החרדים שלקחו בעלות על אלוהים רואים באישה עצם שנלקחה מהגבר ושתפקידה לגדל את הילדים, לנהל את משק הבית וכשזה מסתדר לעסקונה החרדית אז גם להביא את הפרנסה. כאילו לא מספיקה הקללה של  “בעצב תלדי בנים” עכשיו גם הוסיפו להן את “בזיעת אפיך תאכל לחם” החרדיות המקסימות האלה רוצות להפוך הר, שאלוהים החרדי כפה אותו כגיגית.

קשה להבין את הנשים החרדיות שדורשות ייצוג בכנסת. במסגרת הדמוקרטיה, רשאי המגזר החרדי לחיות את חייו כרצונו ואם יש קונצנזוס על אי ייצוג נשי בכנסת עומדות להן שתי אופציות א. להכנע לכללי המשחק וכל כבודה בת מלך פנימה. ב. לפרוץ החוצה, אל העולם הלא חרדי, שמקדש את הפרט. העקשנות להפוך את היוצרות במגזר עצמו, נטול כל יושר מוסרי וגובל בהתאבדות לשמה. חרדי מין המניין הרי, יודע שנשים אלו כבר איבדו את הגדרתן כנשים חרדיות.  מוטב יעשו אם יחברו לעדינה בר שלום ולחיים אמסלם ויצאו מכבלי המגזר שרואה בעצמו כבן האלוהים. כמו שמפלגות קמות פה אחת ליומיים, גם מגזרים חדשים יכולים לקום פה והם יזכו למשוב טוב יותר מהמפלגות המקרטעות.

3. במכירת יוסף קורה דבר מוזר. גדולי האומה תופסים את אחיהם יוסף ומשליכים אותו לבור עם נחשים ועקרבים. אחד הדברים היפים בתורת ישראל הוא שלא מכבסים את הכביסה המלוכלכת בפנים. להבדיל מהמגזר החרדי,  אם פני הדור טעו וחטאו התורה תצביע עליהם אצבע מאשימה ולא תנסה לכסת”ח את המאורעות. אם כן, האחים שמכרו את יוסף סיפרו לנו על “יצר לב האדם רע מנעוריו” על אותו אחד שמתיימר לייצג את אלוהים, שגם הוא חוטא ויחטא. לחטוא זה בסדר,  לסלף את החטא ולהפוך אותו למעלה זה רע. 

זכותם של החרדים לא לרצות נשים בכנסת.  חובתן של הנשים החרדיות להתנער מסטיגמת החרדיות ולהפוך עצמן לזן אחר- כזה השומר על אורח חיים שמרני ובאותה נשימה מייצג את עצמו בכנסת.ואנו, חובתנו ללמוד להכיר אחד את השני, את מעלותיו וחסרנותיו של כל מגזר בלי לירוק למגזר שלם על הפנים ולחכות, כמו אסף, לאבן שלא תבוא.



אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

שרים, חברי כנסת והמועמדת לכנסת הלן מזוז תומכים בעולים

אריאל אילוז

תוצאות סופיות של הסקר שנערך במרכז הליכוד

אריק זיו ויזר

היכן מושקעים כספי הקולנוע? – לידיעת השרה מירי רגב

הרויזיוניסט

מאות השתתפו בטקס האזכרה המרגש שערך ‘המטה החרדי בליכוד’ בבני ברק לזכרם של חללי צה”ל החרדים

עינר אביב

הפתרון למגיפת הפלסטיק בישראל

אריק זיו ויזר

כך לא מתמודדת הממשלה עם נהרות של דם בחברה הערבית

דניאל נחמיה
דילוג לתוכן