32.1 C
תל אביב
20 בספטמבר 2020
ליכודניק
באנר ראשי דעות

יקיצה מאשליות

ציפייה רבה הייתה לנו כמדינה להצלחת טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב לאור הבטחותיו ליזום שינוי מדיניות כלפי האו"ם וכן בנושאי שטחי יהודה ושומרון, העברת השגרירות האמריקאית לירושלים ויתר מתינות כלפי ישראל ובכך גם שינוי ה"אקלים" במזרח התיכון.

נראה כי הפתגם "מה שרואים מכן לא רואים משם" – יש לו ביסוס.

נכון כי עברו רק כחודשיים מעת הכתרתו של טראמפ כנשיא. ברם, מהבית הלבן מועברים איתותים שאין להמעיט מערכם על מיתון בהצהרות ובכוונות וכל שכן מיתון בישום.

"הכוונות הטובות" עדיין רחוקים מיישום ועל כן, אל נחיה באשליות ואל נזדרז במתן הצהרות לא מבוקרות בה ניחנים מנהיגנו.

על ישראל להתרכז באזור ועל הסובב אותה בטרם "יתגשמו הציפיות" שאינן נראות באופק בשלב הנוכחי.

הטלטלה האזורית והזעזועים הפנימיים במצרים לצד מצוקותיה הכלכליות, יצרו הבנה בקרב ההנהגה המצרית לחשיבות שיתוף הפעולה עם ישראל, גם בסוגיית רצועת עזה יש למצרים ולישראל עניין משותף חיוני בכל הקשור למאבק של המשטר המצרי נגד הטרור ובמיוחד בחצי האי סיני.                                                                                                      חשיבות נוספת לקשר ביחסים הנו במישור הכלכלי בשל הצורך המצרי במציאת ספק גז טבעי חליפי עד שיפותחו מקורות הגז במצרים עצמה ורכישת גז שמקורו בישראל או שימוש במתקני הולכת הגז שמצויים במצרים עשויים לסייעה רבות למימוש ולמימון פוטנציאל הגז הטבעי הישראלי.

המרחב הימי כזירה כלכלית ביטחונית העלתה את חשיבותו של האי הקרוב – קפריסין והאי היווני עקב הצורך בשמירת מרחב זה מפני אפשרות של טרור ומכך פגיעה ביכולות של שיתוף פעולה בין המדינות.

אין להוציא מכך את טורקיה וחשיבותה לישראל גם בתחום הכלכלי ולא רק בשל יחסי המסחר הענפים ביניהן, טורקיה מהווה ארץ מעבר לנפט המגיע לישראל ממרכז אסיה והיא עצמה צרכן פוטנציאלי חשוב לגז הטבעי של ישראל ושכנותיה.                                                                                     טורקיה מהווה "בלם" לזליגה רוסית  לאזור הקרוב לישראל דבר שעוזר לישראל בצמצום השפעתה האזורית למרות שיפור ביחסים בין ישראל לרוסיה.

אסטרטגית, יש לשמר ולפתח את היחסים בין ישראל ליוון, קפריסין וגם עם מצרים, המצויה בעימות מבוקר עם טורקיה ולהוות מגשרת ביחסים בניהן למרות הקושי הטמון בכך.

לא נעלם ממדינות אלו הפוטנציאל של ישראל וקרבתה לארה"ב ובכך החשיבות אשר עשויה להיות בצעדי ישראל כמגשרת בין הצדדים.

ככול שיוסתרו ציפיות ותמשך חיזוק קשרים בין ישראל למדינות הסמוכות לה, כך יגבר הביטחון הפנימי וההשפעה על המצב הכלכלי.

 

אביגדור

 

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

חפשו את הריבית האפסית

אריק זיו ויזר

פוליטיקאיות חייל

אלי חזן

כשישראלי ופולנייה ניפגשים בניו יורק, מה יוצא?

אלי חזן

למה לנו בחירות עכשיו

אלי חזן

אדוני, ראש הממשלה – עשה אשר תעשה – סופך לספוג גינוי

אריק זיו ויזר

תשובה למאמר של פרופ' יוסי בן ארצי "התנחלות אקדמית"

אלי חזן
דילוג לתוכן