23.7 C
תל אביב
19 באוקטובר 2021
ליכודניק
עיצוב ועריכה בן אריה
יומן פוליטי

יום הבוחר הגיע

עיצוב ועריכה בן אריה

מי הם מומלצי נתניהו, מי יהייה בעשירייה הראשונה, הקולות החופשיים או המאורגנים,ברית הנשים בליכוד, למה הגיע הזמן של מיקי ללכת

 

הפסקת האש נכנסה לתוקף ובמקום לראות כיצד ניצחנו, ושלא יהיה ספק – ניצחנו – נמצאו אלה שמעדיפים להפוך את החמאס למנצח.למרבה הפלא שני מחנות מנוגדים מנסים ליצור תדמית כוזבת : אברמוביץ’ את בן ארי. הם נמצאים בתקשורת ובגוש של המחנה הלאומי.

בגוש של המחנה הלאומי נמצאים אלה שרוצים לנגוס מהכח של הליכוד בתוך הגוש. בשמאל רוצים לראות כיצד נוגסים בגוש הימין. את הישגי המבצע הם מגמדים. וכן, יש הישגים רבים במבצע. אמת – זמן קצר לאחר כניסת הפסקת האש לתוקף עוד נורו טילים אבל צריך לשים לב – בינתיים – שעד כתיבת שורות אלה שום רקטה לא נורתה. מה עשו הפלסטינים במקום ? שלחו מפגינים לגדר בעזה.

ובכלל, לשמוע את מבקרי המבצע משמאל זוהי בדיחה טראגית. במשך שנים הם היו אלה שהביאו את אוסלו והסבירו לנו כי אי אפשר להלחם בטרור ולכן הם זחלו לאוסלו שהביאה טרור לרחובות ישראל. לפני מבצע חומת מגן כל הנחלולים הסבירו כי מי שיכנס לג’נין ושכם יטבח ע”י החברים מאוסלו. נהרות של דם היו אמורים לשיטתם לזרום בג’נין, אך בחומת מגן הוכח כי מדינת ישראל שלומדת את המצב החדש ומתכוננת אליו בצורה מסודרת היא מנצחת. וכך היה בחומת מגן : ממצב של השתוללות יומיומית של טרור ברחובות הערים הגענו למצב של שקט אחרי חומת מגן, כאשר התברר לטרוריסטים כי נשק המתאבדים אבד להם הם חיפשו מגזר אחר של טרור. 

זה התחיל בלבנון בקטיושות לעבר הגליל, וכאשר ראו שהשיטה עובדת שמדינה לא הולכת למלחמה אחרי כל שיגור, זה עבר לעזה ע”י שיגור קאסמים וטילים לעבר דרום מדינת ישראל, מדינת ישראל ספגה וספגה אך למדה את הנושא ומצאה פיתרון גם לסוג הטרור הזה: הפעלה טילים טקטיים במלחמת הכפתורים הם היו התשובה ללוחמי היחידות המיוחדות שמיגרו את הטרור פעם אחר פעם ולכן האויב בחר בנשק הטילים כדי להכות את העורף הישראלי. הם ראו כיצד בכל פעם שיורים על הצפון יש נדידה לאזורים שלא בטווח הטילים, וכך בעת שהירי הפך להיות חזק הציבור הישראלי קלט את אלו שסובלים בטווח הטילים , וכך היה האיום של נסראללה כאשר הבטיח לנו את תל אביב כיעד לטילים שלו מלבנון, וכך הנייה כאשר ירה עד תל אביב עכשיו, אך מתברר כי במבצע האחרון שכל אלה שטוענים כי החמאס ניצח-טועים.

 לא דובים ולא יער : עכשיו יכולים הנייה וחבריו לשתות את המים של הים התיכון כאשר מתברר להם כי הם יכולים לאגור עוד מאות אלפי טילים מכל הסוגים. לנו יש את התשובה : מערכות הגנה מטילים. נכון שאין מערך הרמטי נגד כל אלה אך הוכח כי היעילות של ירי טילים עבר זמנה ואם אנחנו לוקחים את מערכות ההגנה של מדינת ישראל מתברר כי שוב מצאנו את הפתרון לאיום אסטרטגי על מדינת ישראל. אודה כי גם אני רציתי לראות את עזה הופכת להיות מגרש חניה, אך מצד שני הייתי רוצה להיות הזבוב בלשכתו של הנייה כאשר הוא מסתכל ורואה כי העורף הישראלי לא נבהל ממערך הטילים שלו. יתר על כן, אותו העורף לא מפחד ורוצה לראות מלחמה ממתמשכת.

כלומר, מי שנמצא במצוקה היא הרשות הפלסטינית. מדינת ישראל צריכה עכשיו לאמץ את ההתנתקות השניה שהיא התנתקות אזרחית מעזה, הידוק התלות של עזה במצרים, שיקבלו חשמל ומים ממצרים ונמלי האוויר והים של מצריים, אלו ישרתו את העזתים, בכך ניפתר מכל קשר איתם.

לכן, אולי הליכוד הוא הנפגע כרגע מהמצב אך מדינת ישראל הרוויחה בגדול כאשר הוכיחה כי היא מוצאת פתרון למלחמה בטרור, ועכשיו הטילים הם לא איום.

לנתניהו וממשלתו נרשמו הישגים יפים : מאז שאובמה נבחר נתניהו הוצג כמי שלא יוכל לשתף פעולה עם אובמה וראו זה פלא גם השטות הזאת נפלה וממשל אובמה תמך בנתניהו לאורך כל המבצע.

גם מצרים של האחים המוסלמים הופכת להיות שותפה למהלכים אזוריים. מצרים וגם טורקיה היו שותפות למשא ומתן להשגת הפסקת אש, וצריך להבין גם פה החמאס שציפה כי מצרים תגבה אותו בעת ההתקפה על עזה התברר להם כי לשלטון המוסלמי במצרים יש עוד אינטרסים שהם יצירת שקט באזור ולא להליכה למלחמה .


 

פריימריס

ביום א מגיע היום הגדול של מתפקדי הליכוד. בסופו של יום יזכרו מי שניצחו ומי שלא יכנסו יהפכו להיות חלק מההסטוריה של הליכוד והפוליטיקה הישראלית. זהו חלק מהמשחק הדמוקרטי. הליכוד היא מפלגה שבה לפעילים יש משמעות רבה : ישנם קבלני הקולות הגדולים שלהם יש משמעות כאשר המתפקדים שלהם מגיעים לקלפי. כך למשל זהו חיים כץ. מהפוקדים הגדולים ויש משמעות רבה למי חיים נותן תמיכה או מי לא יקבל תמיכה ממנו. חיים כץ הוא כפי הנראה מי שישפיע על המחוזות שיש לו מתפקדים.

חייים לא מסתיר כי בשני מקרים הוא רוצה לקבוע : אחד במחוז השפלה – הוא מנסה להכתיר את סגנו מהתעשייה האווירית לחבר כנסת וזאת כנגד דוד ביטן, שם יהיה מאבק קשה. בכל מקרה זהו מאבק על מקום בטוח ברשימה.

מצד שני יש את העימות הגדול של חיים כץ מול כרמל שאמה. זהו אחד מהמאבקים שמתנהלים לאורך כמעט כל הקדנציה. חיים רוצה לראות את כרמל מחוץ לרשימה ואומנם ברור כי כרמל לא יהייה ברשימה של חיים,  כרמל לא הרים ידיים והוא נלחם בכל צורה כדי להכנס לכנסת, רבים מהמרים כי כרמל יצליח להתברג ברשימה.

זהו אחד המהלכים שמהות הכח של ההתפקדות מהווה מבחן גדול, זהו מבחן קשה גם לכרמל שמתמודד מול הכוחות המאורגנים, אלו המבחנים ששמים את המאבק האם הכוחות המאורגנים ינצחו את הכוחות הבנויים על המצביעים החופשיים.

 

מנהיגות יהודית שהייתה מחנה אחד גדול ונפרד בליכוד בבחירות האלה הם כבר יותר ליכוד מאשר מנהיגות יהודית. אם בעבר פייגלין נהנה מתמיכה של המחנה שלו הפעם פייגלין כבר מחובר לשטח. פייגלין נמצא בדילים מרכזיים. אם לפני ארבע שנים היו מתמודדים שפחדו לתמוך בפייגלין יש סיפור על חבר כנסת לשעבר שביקש את התמיכה של מנהיגות יהודית. הם הסכימו לתמוך בו אך הוא סרב להצהיר על תמיכה בפייגלין בגלוי. הוא אמר : אני מתחת לשולחן. ברור שלא הייתה תמיכה של מנהיגות ואותו חבר כנסת נשאר מתחת לשולחן.

חוץ ממנהיגות יהודית יש את הקבוצה של השומרון שמרכז אותה יוסי דגן. זאת קבוצה איכותית שנאמנה לדרכה והעסקנות היא שולית. יש את הקבוצה שהגיע עם אפי איתם שתומכת באלקין. ללא ספק קבוצה איכותית ובעלת השפעה. יש עוד קבוצה של שבח ועמית שמרוכזת בבנימין שם אומרים גורמים ביש”ע שהעסקנות גברה על האידאולוגיה. יש כבר מי שמכנים את ראשי הקבוצה כמי שהם האורלבים של הליכוד, הם אומנם מדברים על אידאולוגיה אך תומכים גם בכאלה שרחוקים מהגנה על חלקי ארץ ישראל.

צריך לזכור כי כאשר מנהיגות יהודית החלה את דרכה הם תמכו באולמרט ובר און אך לזכותם אפשר לומר שבסיבוב אחרי זה הם הפיקו לקחים, נקווה שגם הקבוצה מבנימין תבין שהכח הוא מוגבל ולפעמים צריך לומר לא גם לי שנחמד, כי ביום שאחרי הוא עוד אצבע בכנסת ולא למען ארץ ישראל.

ישנם גם קבלני הקולות הקטנים שבאים עם מרכולתם ונושאית ונותנים. יש כאלה שיש להם שם טוב ויש כאלה שבאים עושים סיבוב כאשר אין מאחוריהם כלום אלו בדרך כלל הצעקנים.

ויש את ראש הערים שהם חוד החנית במיוחד של שרים כי כל ראש עיר עושה חשבון שיש יום אחרי הפרימריס ויספרו לו את הקולות שקיבלו השרים הבכירים. היום שאחרי האם יהייה מצעד ראשי ערים לליכוד? רבים לוטשים עיניים כבר לבחירות המוניציפליות ויש המעריכים כי השילוב של ליברמן עם הליכוד יצור הרבה מהפכים בארץ, כאשר השילוב הזה יעמיד מועמדים לראשות העיר שינצחו.


 

האב הבן והעסקנות

יש את אלי גבאי והבן שלו. הם היו חברי מפדל הישנה ובאו לתוך הליכוד. הם עשו רעש של מפקד אך בפועל המפקד שלהם היה קטן גם כאשר היה דיל בסניף מי ששמר שגבאי יכנסו לדיל היה בניטה אשר אמר יאיר חבר אני לא מפקיר חברים רק חבל שזה היה חד צדדי.גבאי נהג שלא בהגינות מול בניטה ועוד ידובר על זה, אך מתברר כי לחוצפה של הבן אין גבול. מתברר כי הוא נשאר חבר סיעת המפדל בעירייה והוא התפקד לליכוד. מן הדין היה שיפרוש מסיעת המפדל אך הוא רוצה להנות מכל העולמות.

יתר על כן, מהלך זה בניגוד לחוקה פעילים בירושלים פנו למצודה להרחקה מהליכוד, מה גם שהנ”ל מנסה להתמודד לכנסת.

מעניין האם מאתיים המתפקדים שפקד יצביעו לו.


 

דן

אורי פרג השם החם אחרי שברור כי מעוז לא יוכל לנצח. גורמים המקורבים לראש הממשלה אמרו לליכודניק כי יהייה נסיון להכניס אותו דרך הרשימה של ליברמן. אין ספק כי אורי קיבל מקדם גדול לקראת ההצבעה ביום א’. בדן המאבק מעניין מאוד, כי חוץ מהובלה של פרג יש את בשארי מתמודד וש לו תמיכה אך אין ספק כי המרוץ של נורית דיין הוא מעניין .


 

גליל ועמקים

אחד האזורים שבהם ההתמודות מרובת מועמדים : רוני שטרן, רוני כהן,שוקי אוחנה,דווידי הרמלין ולסרי הם המועמדים שנאבקים על המקום הראשון. רוני כהן שנהנה מהובלה ברורה מוצא מולו את שוקי אוחנה שהשמועה אומרת כי נתמך  ע”י חיים כץ, מי שהמרוץ שלו לא ברור הוא דווידי הרמלין שעובד פרטנית מול המתפקדים ואין ספק כי הוא נותן פייט מאחורי הקלעים. רוני שטרן אשר ערך מפקד בקרב במגזר וזה בסיס הכח שלו מנהל מאבק ומעניין האם יצליח כמו שהצליח בעבר להפתיע (בעבר הביא תוצאה יפה במחוז תל אביב)


 

מומלצי נתניהו

נתניהו, שהיה עסוק בימים האחרונים במבצע עמוד ענן ולא התייחס לבחירות המקדימות בליכוד, מתחיל להתפנות ולראות כיצד יכנסו נאמניו לרשימה. לפי ישראל היום המומלצים של נתניהו לרשימה הארצית הם : השר בני בגין, השר יולי אדלשטיין, אללי אדמסו, אופיר אקוניס, גילה גמליאל, זאב אלקין, השרה לימור לבנת, ציפי חוטובלי, השר יובל שטייניץ, וכרמל שאמה-הכהן. לפי מקורות של ליכודניק ברצונות של נתניהו נמצאים גם הנגבי,חוטובלי ומרידור. המינוס של רשימה כזאת גדולה הוא שבכמות כזאת גדולה של מומלצים זה יותר דומה לאימרה שמרוב עצים לא רואים את היער.


 

העשיריה הראשונה

בדרך כלל המאבק על המקום בעשיריה הראשונה הוא יותר מאבק על יוקרה ואגו, בוודאי כאשר מדובר בשאלה מי יסיים ראשון. נכון לעכשיו על פי התחושה בשישייה המובילה נמצאים סילבן שלום שנאבק על המקום הראשון עם גדעון סער שרוצה לשמור על מקומו מהפעם הקודמת. בשבוע האחרון אנו רואים את גדעון לוחץ חזק על תומכיו שימקמו אותו במקום ראשון. מנגד, סילבן שלום שעשה עבודה נרחבת בשטח וכפי הנראה לא נתמך ע”י חיים כץ אבל נתמך חזק ע”י הסניפים הגדולים והפריפריה. אם נוסיף את התמיכה שהוא מקבל גם מהכיפות הסרוגות נראה כי הוא הולך חזק על המקום הראשון. בתוך השישיה נמצאים עוד כאלה שהם חזקים בצמרת : ישראל כץ, שאין ספק כי סגר פער בשטח חזק לקראת הבחירות האלה וכל מקום בתוך השלישייה המובילה לא יפתיע. גלעד ארדן הוכיח כי הוא בחודש האחרון הצליח למקם את עצמו בתוך הצמרת החזקה. גלעד נמצא בכל הדילים. במידה וגלעד יקבל תמיכה של חיים כץ הוא ללא ספק יהיה בשפיץ של ההנהגה. רובי רבלין הוא ללא ספק הדמות הפופולרית ביותר בליכוד. היחודיות שלו מהווה את בסיס התמיכה בו. ברוב המקרים והדילים מכניסים אותו כי הוא דמות שמייצבת דיל למנוע מחיקות.

מכיוון שיהיה צפוף בין המקומות שש ועד השמונה עשרה – מדברים על פער של כ – 3000 קולות – ולכן קשה לצפות מי יכנס לתוך העשירייה הראשונה : דני דנון ויריב לוין, השרים יולי אדלשטיין, יובל שטייניץ ובוגי יעלון נאבקים על מקום בעשירייה.

חיים כץ ללא ספק מי שביכולתו לגזור גורלות. מכיוון שכך אני מעריך כי חיים יהיה במקום גבוה. הפעם אני לא אתפלא לראות אותו בתוך העשירייה הראשונה אך יש לזכור כי חיים תמיד שמר על מקומות באזור של 13 – 14 .


 

נשים

שם המאבק צמוד וקשה להעריל מי תהיה האישה הראשונה בליכוד. מי שהצליחה להיות בעלת אהדה גולה היא מירי רגב, מעניין האם אהדה תביא אותה בסוף לכך הדילים.

לימור לבנת ללא ספק הצליחה למקם את עצמה חזק בתודעה של המתפקדים ומי שספדו את לימור כנראה ספדו אותה מוקדם מידי.

גילה גמליאל ממוקמת חזק בשטח יש לה מפקד לא קטן וגילה נותנת פייט לא קטן.

לאה נס כמו בבחירות הקודמות : היא לא נספרה ובסופו של יום היא הייתה האישה הראשונה.

ציפי חוטובלי אמנם לא נטמעה בתוך סניפי הליכוד כמו האחרות אך לציפי יש מעמד חזק במפקד חובשי הכיפות וכן בקרב הקהילה הגרוזינית.

בדרך כלל נשים לא יוצרות שיתןף פעולה אלא הן מתמודות אחת מול השניה. זה נובע בעיקר מהשריון לאשה , אך בקמפיין הזה יש תופעה חדשה שתיים מהמתמודדות משתפות פעולה ביניהן ציפי חוטובלי ולימור לבנת בבתי הכנסיות חולק ברושור משותף של לימור וציפי. לדעתי צריך לברך על המהלך, אחת המתמודדות אמרה לליכודניק כי המהלך בא ליצור גוש חוסם לנשים אחרות.


 

מיקי איתן

כבר הרבה מערכות מיקי איתן הוא זה שמצפים שיהיה מי שלא יכנס לכנסת. בעבר הייתי בין אלה שתמכו בו מול כל המערכות. אני מודה כי כבר בסיבוב הקודם חשבתי שהגיע הזמן של מיקי ללכת וללא ספק גם בקדנציה הזאת מיקי צריך ללכת. די, הוא מיצה את עצמו. מה הוא כבר יהיה ? עוד שר שמתאם את עצמו? מיקי כבר בכנסת משנת 84 ובאמת הגיע הזמן שיפנה את מקומו לצעירים ונמרצים.

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

ירושלים מחכה לפרידמן

אריק זיו ויזר

ינווט נתניהו

אריק זיו ויזר

מיקי לוי לקח ללב, דרעי לקח מהקופה הציבורית

אריק זיו ויזר

כוכבם נמעך

אלי חזן

הקואליציה הנדרשת : זה או אנחנו או הם

אלי חזן

פאטה מורגנה בליכוד

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן