15.5 C
תל אביב
9 בדצמבר 2021
ליכודניק
ממשלה

הרפורמה לאזרחים הוותיקים יוצאת לדרך

תוכנית האב היישובית, שהיא התוכנית האסטרטגית הגדולה ביותר שתוכננה אי פעם למען האזרחים הוותיקים בישראל, הושקה ביום ה’ בעיר נצרת עילית. 

 

 

מפגש ההתנעה הראשון של תוכנית האב היישובית, התקיים ביום ה’ במעמד מנכ”ל המשרד לאזרחים ותיקים, אהרון אזולאי, וראש העיר שמעון גפסו.אני שמח להיות פה היום, בנצרת עילית, ולהכריז על תחילתה של מהפכה של ממש, אשר תטיב עם כלל האזרחים הוותיקים במדינת ישראל“, אמר מנכ”ל המשרד.

הרפורמה שיוצאת היום לדרך אמורה לשנות מהיסוד את תפיסת הוותיקים מצד כלל הרשויות במדינה. ראש העיר ומנכ”ל המשרד שוחחו על הפוטנציאל הטמון באזרחים הוותיקים המתגוררים בנצרת עילית. “האזרחים הוותיקים הם הצעירים החדשים. זו אוכלוסיה אשר מצד אחד מאופיינת בצרכים מיוחדים שהרשות המקומית לרוב אינה מודעת להם, ומצד שני פוטנציאל תרומה עצום לקהילה, התוכנית נותנת מענה ראוי וחדשני לפרמטרים אלו“, אמר מנכ”ל המשרד.  

ראש העיר שמעון גפסו אמר בפגישה כי: “האוכלוסייה הוותיקה מעל גיל 65 בנצרת עילית מהווה כ-16.3 אחוז מתושבי העיר, שהם כ-6550 תושבים. 3196 תושבים זכאים לקצבת זקנה ושארים, 3922 מהתושבים בעיר מקבלים קצבת זקנה ושארים עם השלמת הכנסה ו-1483 תושבים המקבלים סיוע על פי חוק סיעוד”.

 

התוכנית תחל לפעול בימים אלה בנצרת עילית וזאת לאחר חצי שנה של פיילוט אשר התקיים בהצלחה רבה בעשרה יישובים, המייצגים את כלל היישובים במדינת ישראל. לאחר ההצלחה בניסוי,  החל השלב היישומי של תוכנית האב היישובית שהיא התוכנית האסטרטגית הגדולה ביותר, שתוכננה אי פעם למען האזרחים הוותיקים בישראל .  

לראשונה, האוכלוסייה הוותיקה של המדינה מקבלת יחס שווה בין שווים מהרשויות. עד עתה גברים מגיל 67 ונשים מגיל 62 זוהו על ידי רשויות המדינה כנטל על התקציב, על מערכת הבריאות ועל שירותי הרווחה. המשרד לאזרחים ותיקים בראשות סגנית השר ד”ר לאה נס, היה הראשון מבין המשרדים הממשלתיים, לזהות את האזרחים הוותיקים כנכס כלכלי ולא כנטל על כלכלת המדינה.  

במהלך 2012 יכנסו לתוכנית האב היישובית 100 רשויות ברחבי המדינה ועד שנת 2014 כל הרשויות במדינה יהיו חלק מהרפורמה, אשר תשנה מהיסוד את תפיסת האזרח הוותיק בידי כל המוסדות והרשויות. סגנית השר לאזרחים ותיקים, ד”ר לאה נס מאמינה שהמהפכה מתחילה משינוי תפיסתי. “שיניתי את השם של המשרד לפני שנה ממשרד לענייני גמלאים למשרד לאזרחים ותיקים, כי אני מאמינה שכמו בכל העולם התואר “אזרח וותיק”, זהו תואר כבוד המצביע על מעמדו המיוחד,ומנטרל סטיגמות ותפיסות גילניות. אנו רואים בוותיקים המייסדים, סוללי דרך שמחובתנו לכבד ולהוקיר”  

במסגרת התוכנית ייבנה פרופיל יישובי הנוגע לכל תחומי חיי האזרח הוותיק בנצרת עילית. התוכנית תתבצע על ידי שולחן עגול של מומחים לתחום הזקנה מכל ההיבטים, אשר עברו הכנה על ידי מומחי המשרד לאזרחים ותיקים. במהלך בניית הפרופיל יוצרו תוכניות ביצועיות לשינוי ושיפור התשתיות הקהילתיות, חברתיות ועירוניות בהתאמה לאוכלוסיית הוותיקים במקום.  

הפרויקט נעשה בשיתוף מלא של הציבור, זוהי התוכנית הממשלתית הראשונה שמשתפת באופן פעיל את הציבור הרחב, לו נוגעים השינויים הצפויים. בסוף השנה הראשונה לפרויקט, תוצג  תכנית אסטרטגית ליישום מיידי ועד לטווח של 15 השנים הבאות. אם כי מעשרת ערי הפיילוט ניכר כי תוצאות אופרטיביות נוצרו כבר במהלך ההיערכות והתכנון.

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

לנציבות שירות המדינה דרוש: נציב. בהקדם

אריק זיו ויזר

אין חשבוניות כפולות

אריק זיו ויזר

נאום השר יעלון בפני חברי הקהילה האוונגליסטית תומכי ישראל

אריק זיו ויזר

ח”כ לימור לבנת מתכוונת לסיוע לאמנים במצוקה/ מאת: יעקב בן חורין

אריק זיו ויזר

ברק הקפיא, כ”ץ הפשיר

נחנכה אנדרטה לזכר ניצולי השואה בחיפה

אלי חזן
דילוג לתוכן