27 C
תל אביב
25 ביולי 2021
ליכודניק
דעות

הסער נדם

סער ראה שלא יוכל להיבחר לראשות הליכוד ופרש. כעת על נתניהו לתמרן בין קרבות הירושה על התיקים ולהתמודד עם התקציב. וגם האם נתניהו יצא למסע רכש להביא שמות חדשים לליכוד? האם יבטל את הפריימריז?

 

 

הפצצה הכבדה שהטיל השבוע גדעון סער בדמותה של הודעה על פסק זמן מהחיים הפוליטיים גרמה  לרבים במערכת הפוליטית בכלל ובקרב אנשי הליכוד בפרט להיוותר עם פה פעור. מי שסבר בתחילתו של  הכנס כי המצגת שהכינו אנשיו של סער אודות פועלו של השר מבשרת על הכרזה על התמודדות על ראשות הליכוד נוכח לגלות חיש מהר כי ההפך הוא הנכון וסער מתכנן לקחת פסק זמן. המניע על פי סער הוא אישי, לטענתו יש ברצונו לבלות זמן רב יותר עם משפחתו. מחד נראה כי המניע מובן ואנושי ואל לנו להתייחס אליו בציניות כפי שרבים בתקשורת עשו כן. מאידך יש לייחס ליחסיו העכורים של סער עם ראש הממשלה משקל לא מבוטל בהחלטה שקיבל.

אמירתו של סער ערב הפרישה ” אל לנו לפגוע בכבשת הרש” כוונה באופן ישיר לראש הממשלה ומטרתה לבקר את מדיניותו החברתית. מדוע המתין סער ליום פרישתו בכדי לבקר את ראש הממשלה? יש בליבו של סער על נתניהו והוא לא הסתיר זאת בראיונות שהעניק בסוף השבוע לכלי התקשורת. בחודשים האחרונים העלה סער הילוך בעשייתו הפוליטית: הוא תמך בגלוי במועמדותו של ריבלין לנשיאות, הוביל מהלך לקידום איחוד רשויות (בת- ים ות”א) וסגר את המרכולים בתל אביב בימי שבת. כל אלו בנוסף לניסיונות לגבש מחנה משלו  היו חלק מעשייה שהעלתה את סער כותרות בהקשר של עשייה ענפה שמטרתה להביא  להבשלת התנאים להתמודדות מול נתניהו על ראשות הליכוד. לו סער היה סבור כי התנאים להתמודדות מול נתניהו בשלו ויש בכוחו להקים מחנה חזק מול ראש הממשלה לא היה פורש.

פרישתו של סער הביאה לחיצי ביקורת רבים לכיוונו  של ראש הממשלה על כך שהוא אינו מטפח את דור העתיד של הליכוד. טבעי לחלוטין שבמסגרת פוליטית אדם בעל השפעה כמו נתניהו לא יטפח את מי שהוא חש שנושף בעורפו כמו במקרה סער שאיים להחליפו כראש התנועה. סער הוא אבידה גדולה לליכוד גם אם אין הדבר יבוא בהכרח לידי ביטוי בכמות המנדטים שתקבל המפלגה. כיום במציאות בה אנשים ערכיים ובעלי השפעה נרתעים מלהיכנס לחיים הפוליטיים יהיה קשה לנתניהו לרענן את השורות ולצרף אנשים בעלי שם למפלגה אך הוא יהיה חייב לעשות זאת. שמות כמו גלנט שהקפיד להופיע על מסכי הטלוויזיה בתקופת מבצע “צוק איתן”, עמוס ידלין, אבי דיכטר שמרבה בעשייה הפוליטית( נכח בכנס באשקלון ובכנס של סער) , יעקב עמידרור, חיים ביבס  הם אלו שצריכים להילקח בחשבון  .נתניהו חייב להחליט  מי  האנשים  שירצה לצידו במערכת הבחירות הבאה. גם השבתו של דן מרידור צריכה להילקח בחשבון.  לצורך כך יאלץ נתניהו לתת את הדעת על הדרך בה נבחרים חברי מפלגתו. בעבר דחה את ההצעה לבטל את  הפריימריז ולאחר מכן שינה את דעתו בנושא. שיטת הדילים בפריימריז גורמת לרבים להימנע מהתמודדות. אם נתניהו רוצה לצידו רשימה איכותית יהיה עליו לשקול לבטל את השיטה שרבים ממתנגדיו בליכוד נהנים ממנה.

בכלי התקשורת מיהרו להספיד את ראש הממשלה וחלקם כבר הספיקו לכנות את הליכוד כ”מפלגה מתפוררת”. הסקרים אמנם מראים אחרת, אך   אין ספק כי לו הבחירות היו בשיטה של שני פתקים ראש הממשלה היה ישן טוב יותר זאת מאחר ומצבו איתן יותר בקרב הציבור מאשר זה של מפלגתו. הצרות מבית לא מניחות לו: תחילה היה זה כינוס מרכז הליכוד באשקלון בעוד הוא שהה בטקס הרמת כוסית לכבוד החג בפ”ת ועל כך זכה לביקורת רבה שבחר לא להופיע בישיבת המרכז.  וכעת יש המאשימים אותו בפרישתו של סער ואם לא די בכך הרי שכעת עליו לפתור את נושא  חלוקת התיקים החדש. נתניהו לא יכול להרשות לעצמו לאבד גם את ארדן ולמנותו לשגריר באו”ם ,לפיכך הציע לו את תיק הפנים. כעת הכוח אצל ארדן  ונראה כי הוא  לא  יוותר  על מקומו בקבינט הביטחוני בכדי לאפשר לנתניהו  לפצות את שטייניץ על כך שלא קודם. כעת נותר תיק התקשורת פנוי, משרה אחת, וחמישה ח”כים מהליכוד שמשוכנעים כי הם אלה שראויים לאייש אותה: גמליאל, לוין, אלקין, אקוניס ורגב ששאפה לקבל את תיק הפנים. כל אחד מהמוזכרים לעיל משוכנע שימונה לשר בקרוב. כל החלטה של נתניהו תגרום לתחושת מרירות בקרב הח”כים דבר שיכול להתנקם בראש הממשלה בבוא העת.

המכשול  הבא של נתניהו יהיה העברת התקציב לשנת 2015. נראה כי נתניהו לא רוצה לאבד זמן ולתת לבעיות הפנים מפלגתיות בהן הוא נתקל להשפיע .כבר ביום שישי נוכחנו לגלות כי הושגה פשרה עם לפיד על התקציב. המהירות בה הושגה הפשרה עם לפיד מעידה  על רצונו של נתניהו להימנע ממשבר קואליציוני שיוביל לבחירות מוקדמות. אם אכן כך הם פני הדברים הרי שנתניהו דילג   על משוכה משמעותית שנקראה בדרכו. ספק גדול אם מערכת הביטחון תסתפק רק בשישה מיליארד שקלים כתוספת לתקציבה. ישנה תחושה שזהו לא סוף פסוק ועוד נכונו להן התפתחויות נוספות בנושא.

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

פרשת צו: מה בין ישראל לעמים

אלי כהן

עשיה מנהיגותית לא פופולרית

חיים פוזן

הר הבית: דפוסים של דם, שקרים וטרור

עודד שוורצברג

רוחו של דנג

אלי חזן

בני בגין והתעויוט

אלי חזן

ד”ר עמנואל נבון קורא לירושלמים ולליכודניקים להצביע לניר ברקת

אלי חזן
דילוג לתוכן