13.6 C
תל אביב
26 בפברואר 2020
ליכודניק
דעות

"המועצה לביטחון לאומי"-האם לילד הזה התפללנו?

ביולי -1985 , עמדתי על דוכן הנואמים באולם "כס המשפט" בבניין הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, ונאמתי בעד הקמת המועצה לביטחון לאומי. כמו רבים מאיתנו , נצרב, עמוק בתודעתי מחדל המודיעין של מלחמת יום כיפור, וסברתי כי יש נחיצות גבוהה למוסד שיעמוד לימין הממשלה והעומד בראשה , בכל הנוגע לביטחון המדינה, לייעץ לרוה"מ , יעקוב אחר מילוי ההחלטות של המועצה, ויגיש את השגותיו וביקורתו לכנסת ולמבקר המדינה.

 

 

כל זאת – על מנת למנוע הישנות הקטאסטרופה של מחדל המודיעין של יום כיפור.

 

יחד איתי, עמדו בתורם , על דוכן הנואמים , עוד חמישה גברים , וביניהם – האלוף אהרון יריב ז"ל, שהיה גם ראש אמ"ן – אגף מודיעין בצה"ל, שהקים בשנת – 1977, את "מרכז יפה למחקרים אסטראטגיים" באוניברסיטת ת"א  ועמד בראשו, מאז ועד יום מותו, בשנת -1994, הוא גם הקים את"המועצה לשלום ולביטחון", ועמד בראשה.

 

מספר שנים לאחר מכן , בשנת1992, החליטה הממשלה, על הקמת המל"ל – " המועצה לביטחון לאומי", שכללה ארבעה אגפים :

 

* – האגף למדיניות חוץ

 

* – האגף למדיניות ביטחון

 

* – האגף ללוחמה בטרור

 

* – האגף לעניינים אסטראטגיים.

 

תפקיד ה"מועצה לביטחון לאומי", כפי שהוגדר בהחלטת הממשלה מ-1992 , היה כדלקמן :

 

* – לייעץ לראש הממשלה בכל הנוגע לענייני ביטחון.

 

* – לבקר את עבודת הממשלה בכל הנוגע לענייני הביטחון, ולהעביר את השגותיה וביקורתה הקונסטרוקטיבית, לכנסת ולמבקר המדינה.

 

* – להיות כל העת , עם היד על הדופק , ולוודא שלא תהיה שום לאקונה במידע המודיעיני שמגיע לראש הממשלה ולשר הביטחון.

 

* – לקחת חלק פעיל בהיערכות של הממשלה ומשרד הביטחון, ביוזמות הדורשות היערכות ביטחונית, כדוגמת -הקמת "ציר פילדלפי" בגבול שבין רצועת עזה לחצי האי סיני, ועוד יוזמות מהסוג הזה.

 

מאז הקמתה , עמדו בראש "המועצה לביטחון לאומי" – המל"ל , שבעה אישים מן השורה הראשונה, בהירארכייה הביטחונית / לאומית של ישראל:

 

* – האלוף דוד עברי

 

* – האלוף עוזי דיין

 

* – פרופ' אפריים הלוי

 

* – האלוף גיורא איילנד

 

* – האלוף אילן מזרחי

 

* – האלוף דני ארדיטי

 

* – האלוף עוזי ארד

 

* – האלוף יעקב עמידרור(הנוכחי)

 

בתפיסה של המל"ל , מקובע העיקרון של – התחשבות ראש הממשלה ושר הביטחון , בהערכות המודיעיניות והביטחוניות שלה. כפי שאנו מדווחים ביממה האחרונה,  שר הביטחון, התעלם מהערכות המל"ל, בפרשת המשט הטורקי אל חופי ישראל, בספינת הטרור -"מרמרה", ומשרדו לא נערך בעוד מועד, כדי למנוע את התוצאה הטרגית של -6 הרוגים ופצועים רבים, כמו גם – כשל מוחלט , ממש -כשל קולוסאלי של ההסברה הישראלית בנושא ה"מרמרה" – ישראל לא הראתה כלל, לעולם, את התמונות מהמשט , שהיתה צריכה להראות – כיצד פעילי השמאל שהיו על סיפון ה"מרמרה", היכו את חיילי צה"ל במוטות ברזל, כיצד השליכו אותם למים הסוערים, כיצד כלאו חלק מהם במטרה להרוג אותם. את כל זה – ההסברה הישראלית – לא הראתה. וחבל. אילו הראתה ההסברה הישראלית , את כל התמונות הללו – דעת הקהל העולמית היתה בעדנו , ולא -נגדנו. מדיווחים של התקשורת הישראלית , עולה כי – כתבים ישראליים , וביניהם -הכתבת הצבאית של רשת ב' – כרמלה מנשה , רצו לדווח את כל מה שראו מספינת הטרור "מרמרה", ואולם – הצנזורה הצבאית , לא הרשתה להם לעשות זאת ! ממש לא ברור למה ומדוע !

 

ראוי שהנושא הזה ייבדק לעומקו – כיצד שר הביטחון , אוסר על כתבים ישראליים של רשות השידור הממלכתית , לשדר את מה שאירע במציאות על ספינת הטרור -"מרמרה" , כאשר ברור שהדיווחים הללו היו מאזנים קצת את התמונה החד – צדדית שהצטיירה על צגי הפלזמה של הטלויזיות בכל העולם.

 

פשוט – מחדל !

 

 

Related posts

מה אפשר ללמוד מאירופה?

עומר אריכא

עזה ואיראן – איומים מקבילים ומתואמים

אריק זיו ויזר

אלירן טל : האם נתניהו בדרך לבחירות?

מתוך ערוץ 20

חומר למחשבה בעקבות אירועי כחלון

אלי חזן

מסמנים את נתיב החירות

אלי חזן

כששניידר מארחת את ריעס

אלי חזן

השאר תגובה

דילוג לתוכן