15 C
תל אביב
26 בנובמבר 2020
ליכודניק
דעות

המהפכה היזמית

שלומי פוגל, יו”ר קבוצת אמפא ומבעלי מספנות ישראל קורא לממשלת ישראל לנצל את משבר הקורונה על מנת לחולל בארץ את המהפכה היזמית

שנת 2020 יכולה להירשם בתולדות המדינה כשנה בה נפגע המשק המקומי על ידי וירוס הקורונה, או כשנה בה ישראל תוביל מהפכה חדשה – המהפכה היזמית. מהפכה שתצטרף למהפכות אחרות ששינו סדרי עולם בתורן: המהפכה החקלאית, המהפכה התעשייתית ומהפכת המידע.
בשלב זה נראה כי מדינת ישראל הצליחה להתמודד בהצלחה עם ההשפעות הבריאותיות של וירוס הקורונה והאתגר הנוכחי יהיה להתמודד עם ההשלכות הכלכליות, ובראשון בעיית האבטלה שככל הנראה תפגע בכ- 600-700 אלף איש.
אחד הפתרונות למצוקת האבטלה הוא הזרמת עשרות מיליארדים למשק. הפתרון השני כמעט ולא יעלה לקופת המדינה כסף, אלא דווקא יזרים לה כסף, אבל הוא מצריך שינוי חשיבה מערכתית: המהפכה היזמית, שעיקרה עידוד עסקים ויזמים להנעת הכלכלה. מהפכה זו מגיעה מההבנה כי בעולם מתקדם עיקר הכוח לייצר עסקים חדשים, מקומות עבודה וקידום החברה מגיע מיזמים. מכאלה שהחליטו לסכן את כספם ומרצם ולהקים משהו חדש.
מה שראינו ב’מדינת הסטארט אפ’ מתרחש בענפים רבים כשחדשנות, יצירתיות ויזמות, מצמיחים הון ומקומות עבודה. צמיחה זו, אגב, מתאפשרת בעיקר במקומות בהם עסקים נהנים מסביבה פתוחה ללא רגולציית יתר. תופעה שבסופו של דבר מביאה גידול בתוצר הלאומי ורווחה.
על מנת לאפשר למהפכה היזמית לצמוח ולהוות את אותו מנוע ‘טורבו’ ליצירת מקומות עבודה, טוב תעשה המדינה אם תדע לאמץ את השינוי המחשבתי והניהולי הנכון שיאפשר סביבה מעודדת יזמות ותומכת בה. הצלחת המדינה תלויה בעיקר ביזמים, לא רק בכמות היזמים אלא באיכותם.
היות והעולם משתנה לנגד עינינו במהירות, ובטח בעידן שלאחר הקורונה, על היזם לקבל החלטות זריזות. לשם יצירה סביבה תומכת יזמות על מוסדות המדינה לבצע שינוי תפיסתי ומהותי. קובעי המדיניות צריכים להכיר, ללמוד ולהבין את חוסר היציבות בכלכלה המשתנה-דינאמית ולייצר אווירה תיקשורתית שהיזם הוא בחזית יצירת מקומות עבודה.
הגיע הזמן לקצץ בבירוקרטיה עודפת, לייעל תהליכים במשרדי ממשלה ולבנות מערכת שקופה, ברורה ויציבה שלא משתנה חדשות לבקרים.
על הממשלה לעזור לתעשיה הקיימת בהלוואות ובמענקים להכנסת טכנולוגיות שתייעל את המפעלים כך שיוכלו לייצא בשוק תחרותי.
על הממשלה למנות “צאר” – שישב בראש צוות בינתחומי ובין משרדי שיש לו ניסיון כלכלי וגם בתהליכים ממשלתיים שיפרק בכל משרד ומשרד ממשלתי את תהליכי הבירוקרטיה, יחוקק וישנה תקנות אשר מקשות על היזם ואשר הפכו, שבשנים האחרונות, להיות בלתי נסבלים. אתן כמה דוגמאות:
מיסי עיריה אגרות והיטלים: כיום ליזם אין יכולת לדעת כמה ועל מה ישלם בשנים הקרובות. מערכת שקופה וידועה מראש תאפשר לו לדעת מראש ובדיוק מה יהיו האגרות שישלם ותאפשר לו להתכונן כלכלית מראש ולהשקיע את מירב המשאבים בפיתוח העסק ולא בהתמודדות עם רשויות בבתי משפט שנעזרים בשכירי חרב להתקוטטות אין סופית.
דיגיטציה של תהליכים: משבר הקורונה הוכיח כי ניתן לקבל החלטות מהירות תוך שימוש באמצעים דיגיטליים וישיבות מצולמות ןמתועדות. שימוש בכלים אלו ימנע בזבוז זמן מיותר בקבלת היתרים ואישורים.
תקינה: בעולם דינמי תקינות בינלאומיות וחברות בדיקה בינלאומיות יכולות להוות תחליף לתקינה וישראל לא חייבת להמציא בכל פעם את הגלגל מחדש.
מכסים והיטלים: הסרה מושכלת של מכסים והיטלים למיניהם, ובמיוחד על חומרי גלם, תחשוף את איש העסקים הישראלי לתחרות הגלובאלית ותמקצע אותו. מכסי המגן סופם שהם מנוונים את התעשייה המקומית.
בנוסף לאלו, ראוי שהמדינה תקבע סטנדרטים לשירות הציבורי בדומה לרמת השירות בסקטור הפרטי; יש לחנך ליזמות כבר מגיל בית הספר ובמיוחד בתחומים כמו רובוטיקה, AI, עיצוב, תכנון, הנדסה, ייצור. פרוייקטים לאומיים (כגון: רכבת לאילת) ראוי שיהנו מ”פחת מואץ; פתיחת שוק ההון למשקיעים כשירים מהארץ ומחו”ל בפלטפורמות דיגיטאליות חדשניות על מנת לאפשר ליזם לגייס הון וחוב למימון המיזמים החדשים שיפתח את הבורסה הישראלית לעולם.
הגדלת ביטוח האשראי של המדינה לייצואן על מנת שיוכל להתחרות בעולם.
ייעול תהליכים משפטיים על מנת לייצור תשתית מקלה, מהירה ודיגיטלית ועוד.
בכלכלה הדינאמית לאחר הקורונה, המדינה חייבת להיות ערוכה לביצוע התייעלות ובניית תשתיות שיקלו על היזם והרעיון העסקי החדש, פיתוחו, מימונו, שיווקו והפצתו. בכך יקומו עסקים חדשים שיגייסו עובדים חדשים. רמת האבטלה תרד והשכר יעלה. רמת החיים תהיה גבוהה יותר לכלל המשק ותאפשר ביטחון כלכלי למדינה ומשיכת עולים חדשים ארצה.
משק שיידע להניע את המהפכה היזמית יהנה מעסקים חדשים שיקומו וייצרו מקומות עבודה לצד גידול ברווחה ובביטחון הכלכלי.אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

ישראל כץ צודק. הוא מאוד צודק.

אלי חזן

להילחם על האמת

איציק דניאלי

הטעות של משרד החוץ: הישמרו מאוהבינו, אבל לא יותר מדי

אריק זיו ויזר

עוד נשלם לך קין

אריק זיו ויזר

הדמוקרטיה הפנימית בליכוד : יופי של גיוון

חיים פוזן

דיון, לא חקירה

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן