26.3 C
תל אביב
23 באוקטובר 2021
ליכודניק
פריימריז 2012

החזקה בנשים

השרה לימור לבנת בראיון מיוחד עם אלי חזן. מיוחד לליכודניק – רגע לפני הפריימריז 

 

על אף גודלה, ישראל היא ספקית חדשות ברמה בין לאומית. הסכסוך הישראלי- פלסטינאי, יחסי ישראל ושכנותיה, האיום הגרעיני האיראני, ניסיונותיה של טורקיה להחזיר את עטרת האימפריה העות’מאנית, כולם קשורים לישראל. במציאות כזו למי יש פנאי להתעסק בתרבות ובספורט, שהרי את מעט הזמן שנותר מהדיונים על איראן, חיזבאללה והחמאס אנו מקדישם ליוקר המחייה החונק את מעמד הביניים.

 

ובכל זאת, מצאנו זמן אחרי האבק שהותיר מבצע “עמוד ענן” לשוחח עם שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, שבכהונתה הספיקה ליזום כמה מהפכות ולשנות סדרי עולם.

 

“אני גאה לומר שהקיפוח התרבותי של הפריפריה ויהודה ושומרון הסתיים בקדנציה שלי” עונה לבנת על שאלה בנוגע ליחסי ההיצע התרבותי בין המרכז לפריפריה, ” הרבה לפני שבישראל נשמעה הקריאה לצדק חברתי, הובלתי שורה של מהלכים ופרויקטים במשרד התרבות והספורט שעשו “צדק תרבותי”. תוצרי המהפכה התרבותית שלי ניכרים היטב ב בשטח- תושבי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית ותושבי יהודה ושומרון זוכים היום לשוויון הזדמנויות תרבותי כפי שלא היה כאן מעולם. לראשונה אנו מביאים יותר מופעי תרבות, במגוון רחב הרבה יותר, ובהרבה פחות כסף לתושבי הדרום, הצפון ויו”ש. משפחה ממוצעת בפריפריה נהנית היום מאפשרויות רחבות של צריכת תרבות הן לילדים והן למבוגרים, והיא משלמת על כך הרבה פחות מבעבר. חשוב לי להדגים את הדברים במעט מספרים: 190 יישובים בדרום, בצפון וביו”ש נהנו בשלוש השנים האחרונות מכרטיסים מסובסדים למופעי תרבות-  תיאטרון, מוסיקה, אופרה, מחול, ועוד. רק השנה תושבי הפריפריה זכו לצפות ב- 3500 מופעי תרבות מסובסדים. תושבי הפריפריה משלמים 40 שקל פחות להצגת תיאטרון, למופע מחול או לקונצרט מוסיקלי.מנויים לסדרות תרבות משלמים כ- 350 שקל פחות לסדרת מופעי תרבות. כ- 200 אלף ילדים בדרום, בצפון וביו”ש צפו בחנוכה ובפסח בהצגות איכות לילדים ממיטב ההצגות של תיאטראות הילדים והנוער- חינם. אלפי ילדים השתתפו במפגשי ילדים עם סופרים, בהצגות בספריות הציבוריות ובטיולים בעקבות ספרים במסגרת אירועי חודש הקריאה של ישראל- חינם! מדובר בפרויקט חדש נוסף שיזמתי  וזכה להצלחה ענקית בכל הארץ. מאות אלפי תושבים בטבריה, נתניה, אשדוד, באר שבע, חדרה, אריאל, נתיבות, רחובות, דימונה, אשקלון וכרמיאל נהנו מאירועי לילה לבן במסגרתו התקיימו עשרות מופעי זמר של מיטב האמנים בישראל חינם לציבור הרחב, הצגות רחוב ללא תשלום, מופעי פרינג’ ללא תשלום ועוד”.

 

ואיך הדברים התקבלו מצד מוסדות התרבות הותיקים?

 

“אני חייבת להודות על האמת שהמהפכה התרבותית בפריפריה מעוררת לא מעט התנגדויות מצד מוסדות התרבות הוותיקים שבאזור המרכז ותל אביב. הם ניהלו נגדי לאורך כל הקדנציה מאבק עיקש על ההחלטה שלי להפנות תקציבים לפריפריה שכן לטענתם זה בא על חשבונם. זה בפירוש לא נכון כי לצד ההשקעה שלי בפריפריה העמדתי את תקציב התרבות הגדול ביותר אי פעם בישראל וכמובן שגם הם נהנים ממנו, אבל מטבע הדברים הם היו רוצים לקבל יותר. חשוב לי להדגיש שכל מוסדות התרבות מגיעים ומופיעים היום בפריפריה על מנת לזכות בתקצוב המרבי ממשרד התרבות, ולכן תושבי הפריפריה נהנים ממגוון והיצע כמו במרכז הארץ”.

 

הספורט בישראל עבר כמה טלטלות בשנה האחרונה, האם אפשר לזהות מגמת שיפור?

“עונת הכדורגל הקודמת הייתה ללא ספק אחת מעונות הכדורגל הסוערות בתולדות הכדורגל הישראלי. על אף שההתאחדות לכדורגל זוהי עמותה שמתנהלת באופן עצמאי וכפופה אך ורק לתקנונים של ההתאחדויות הבינלאומיות אופ”א ופיפ”א ולמדינה אסורה להתערב בניהול הפנימי שלהם, החלטתי לפעול בכמה מישורים להשבת אמון הציבור בכדורגל, בהתאחדות לכדורגל ובמוסדותיה. תחילה התמקדתי במהלכים שמטרתם לסייע במיגור האלימות במגרשים: יצרתי תשתית של מסלול מהיר לענישת המתפרעים- לשם כך נפגשתי עם מפכ”ל המשטרה שהתחייב בפני על מתן תעדוף גבוה יותר של אכיפת עבירות האלימות בספורט. בנוסף, שוחחתי  עם מנהל בתי המשפט השופט משה גל, ופרקליט המדינה עו”ד משה לדור, אשר התחייבו בפני להירתם לסלילת מסלול הענישה המהיר. בשלהי העונה כבר ניתן היה לראות בשטח את תוצאות המהלך: יותר כתבי אישום הוגשו ובמהירות.  הקמתי ועדה ציבורית בראשות ניצב בדימוס דוד צור שעשתה עבודה יסודית ומקיפה מאוד והמליצה שורה של המלצות חשובות שכבר מתחילות להיות מיושמות. אני יכולה לחשוף שבימים אלה ישנה עבודה מואצת להקמת יחידה משטרתית מיוחדת שתתמחה בטיפול בעבירות בתחום הספורט. על פי דיווח שהעבירה לי המשטרה לאחרונה בשטח כבר יש בחודשים האחרונים תוצאות בכל מה שקשור לאכיפה- על הנתונים של המשטרה נרשמה עליה של 100% במספר כתבי האישום שהוגשו בעבירות אלימות במגרשים.

 

במקביל לטיפול באלימות, הקמתי את הועדה לבחינת המבנה הניהולי של ענף הכדורגל בראשות פרופ’ ירון זליכה. לפני מספר שבועות קיבלתי לידי טיוטה של הדו”ח ואני מעריכה שבקרוב אקבל את הדו”ח הסופי. הוועדה עשתה עבודה מקיפה ומקצועית באופן יוצא דופן. הדו”ח שהיא חיברה כולל שורה ארוכה מאוד של המלצות מהותיות שמטרתן להביא שינוי מבני יסודי בענף הכדורגל ובדרך התנהלותו”  

 

ומה לגבי ההישגים של המשלחת האולימפית והתנהלות הועד האולימפי?

 

“באשר למשחקים האולימפיים- חשוב לי להדגיש שאני מלאת הערכה לכל הספורטאים הישראלים במשלחת האולימפית. כל אחד מהם השקיע ועשה את מירב המאמצים כדי לזכות במדליה אולימפית ועל כך נתונה להם תודתי ותודת הציבור הישראלי. על אף שלא הושגה מדליה, חלק מהספורטאים הגיעו להישגים מרשימים וגילו יכולות יוצאות דופן בהתמודדות מול יריבים ברמה הגבוהה ביותר.

 

זה נכון שנוצר פער גדול בין המטרות והציפיות שהציגו הוועד האולימפי והיחידה לספורט הישגי לבין התוצאות שהושגו. בעיקר לנוכח העובדה שההכנות האולימפיות ללונדון 2012 זכו לתקציב הגדול אי פעם, ולנוכח כך שהעמדנו  את מיטב האמצעים להצלחה. לכן יתקיים הליך של הפקת לקחים על ידי מומחים שתוצאותיו יהוו בסיס לתכנית העבודה שתגובש לקראת המשחקים האולימפיים בריו 2016.

 

יחד עם זאת אני סבורה שחלים בספורט הישראלי בשנים האחרונות גם לא מעט תהליכים חיוביים. כך לדוגמה: הקמנו ושדרגנו מאות מתקני ומגרשי ספורט בכל הארץ, הכפלנו פי 3 את תקציב הספורט הישראלי,  ביצעתי תיקון של חוק הספורט לשם הקמת מועצה לאומית לספורט- שתהיה אמונה על קביעת מדיניות כוללת סדורה וארוכת טווח לספורט הישראלי תוך ריכוז ואיגום כל המשאבים שמוקצים לו היום, גובשה תוכנית המתקנים 2020- תוכנית לבניית מאות מתקני ספורט בעיקר אולמות ומגרשים לאימון בני נוער, בכל רחבי המדינה בעלות 5.5 מיליארד שקל בעשור,הרחבנו את סל המוצרים של המועצה להסדר ההימורים- שכבר מובילה להגדלה משמעותית בתקציבי הספורט בישראל,הגדלנו אץ הפרסים והמלגות לספורטאים מצטיינים, אנו בעיצומה של הטמעת טוהר מידות באיגודי הספורט באמצעות תיקוני חקיקה וגיבוש קוד אתי, ייסדנו את הספורט המוטורי בישראל באמצעות השלמת התקנות והחקיקה לקיום תחרויות בישראל לאחר שנים רבות שבהן הוא היה תקוע היום כבר ישנם תחרויות ואירועים של ספורט מוטורי. הקמנו עשרות מועדוני רכיבה על אופניים בכל רחבי הארץ. גיבשנו תוכנית הלאומית לקידום אורח פעיל בין השאר באשדוד, חולון, בית שמש, חיפה, קריית גת, מגדל העמק, אלעד ומ.א קרני שומרון. יזמנו את פרויקט שבוע ספורט ישראל שנוטלים בו חלק בכל שנה מאות אלפים בכל הארץ.

 

כך שבשורה התחתונה אני בהחלט יכולה לזהות מגמות שיפור בחלק מתחומי הספורט ואני בהחלט אופטימית ורואה לו עתיד ורוד”..

 

נכון להיום את האישה היחידה בעשירייה הפותחת, מדוע מספר הנשים במפלגה כה מועט? 

 

“אני יכולה לומר כשנבחרתי לראשונה לכנסת היינו רק שתי חברות כנסת בכל רשימת הליכוד, מאז, הכוח הנשי ברשימה רק הולך ועולה. אני מברכת על כל אישה  המצטרפת לבית המחוקקים. גם במפלגות האחרות. כיום אני מכהנת כאישה יחידה  בקבינט המדיני ביטחוני ואני בהחלט מקווה שיצטרפו אליו בעתיד נשים נוספות שיתפסו עמדות מפתח בממשלה ובכנסת”

.

 

 

 

האם לדעתך אנו עדים לשינוי בפוליטיקה הישראלית וכניסה רחבה יותר של נשים למשחק?

 

“אני מאוד מקווה.  אני נאבקת כבר למעלה מ-20 שנה למען זכויות נשים בישראל. עוד לפני בחירתי לכנסת הייתי פעילה בשדולת הנשים. אני שותפה ביותר מ-40 חוקים ותיקוני חוקים, שעניינם מעמד האישה כמו שוויון הזדמנויות, קידומן, נגד אפלייתן בשכר, בקידום, בייצוג בחיי ציבור, כנסת, רשויות מקומיות. פעלתי לגיבוש מדיניות מתוקנת המעניקה שוויון הזדמנויות לנשים בחברה הישראלית, ולכן אני בהחלט מברכת על כל אישה שנכנסת למערכת הפוליטית ולצמתים החשובים של קבלת ההחלטות. אני חושבת שנשים מביאות נקודת מבט אחרת שחשובה בקבלת ההחלטות, ואני סבורה שזה נכון וחשוב גם לחברה הישראלית וגם למעמד הנשים”

 

את אחת הפרלמנטאריות המנוסות היום במפלגה ובכנסת, איזה ערך מוסף את מציעה? 

 

“כליכודניקית מבית, כמי שכיהנה הן כחברת כנסת לוחמת בשנות המאבקים באופוזיציה והן כשרה בתפקידים ביצועיים, כחברה בקבינט המדיני-ביטחוני, כמובילת רפורמות ומוליכת שינויים וכמי שקידמה ערכים לאומיים וציוניים, אני סבורה שאני מציעה שורה של ערכים מוספים כגון: ניסיון, אחריות, עומק, ערכיות, ואידיאולוגיה מבוססת.  הקשר שלי עם הליכוד אינו מוגבל לתקופת הבחירות. השותפות שלי מתחילה לפני יותר מ 35 שנה,כסגנית יו”ר תא הליכוד באוניברסיטת תל אביב. מאז , הייתי שותפה במאבקים למען ההתיישבות. נולדתי למשפחה מוותיקות ירושלים, הורי לחמו נגד הבריטים ולמען הקמת המדינה ומגיל צעיר ספגתי את הערכים הציוניים והלאומיים, ובעקבות זה הצטרפתי לליכוד ועד היום אני פועלת בכל תפקידי להגשמת הערכים שחונכתי על פיהם. כשרת החינוך יזמתי תכנית להעמקת הזהות הציונית  בבתי הספר ביוזמה ללימוד 100 מושגי יסוד בציונות ויהדות  , להקמת פינת לאום  עם דגל המנון ומגילת העצמאות בכל בית ספר. בתפקידי הנוכחי כשרת התרבות פעלתי בדרכים רבות לקידום ערכי הציונות, לחיזוק התרבות והספורט ביהודה ושומרון ובפריפריה. הביקורת התמידית של השמאל עלי, היא סימן שאני פועלת נכון. אני מבקשת היום את תמיכת ציבור מתפקדי הליכוד כדי שאוכל להמשיך בעשייתי גם בממשלה הבאה. יחד אנחנו נמשיך לפעול למען ביטחונה ושגשוגה של מדינת ישראל”.

 

 אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

פריימריז 2012: אתרי ההצבעה

אלי חזן

עו”ד שבי מיכאל יתמודד במחוז השפלה

אלי חזן

נבחרת הליכוד – תוצאות הפריימריס

אלי חזן

מרידור ושאמה במפגש חברים אצל צוקית אהרון

אלי חזן

דברי בוגי הבוקר בכנס “רוסיה וישראל במזרח התיכון המשתנה”

אלי חזן

עכשיו זה סופי. תוצאות הפריימריז

אלי חזן
דילוג לתוכן