28 C
תל אביב
14 ביולי 2024
ליכודניק
במצודה והמוסדות

הוגשה עתירה לבית הדין למניעת כניסת מתפקדי ג’ואריש/מפקד הארגזים

מיכאל פואה הגיש לבית הדין עתירה למנוע את החדרת מתפקדים ללא תקופת הכשרה ,[הכוונה מתפקדים מקוד 99]. לאחר שהתברר כי הוכנסו לספר הבוחרים אלפי מתפקדים מקוד 99, וזאת בניגוד להחלטת בית הדין אשר ביקש הכרעה במרכז הליכוד.
וכאשר הייתה ישיבה במרכז הליכוד לפני כשבוע לא הועלת הסוגיה.
היה ברור כי לא יוכנסו מתפקדים מקוד 99 לספר הבוחרים.
בבית הדין של תנועת הליכוד מס’ עתירה_________

מיכאל פואה, חבר מרכז הליכוד
העותר

– נ ג ד –

1. ועדת הבחירות המרכזית של תנועת הליכוד

2. יו”ר ועדת הבחירות המרכזית, כב’ השופט בדימוס גרוס

3. הליכוד, תנועה לאומית ליברלית (מפלגה רשומה)
המשיבים

עתירה דחופה

בית הדין הנכבד מתבקש להצהיר כי החלטת המשיבה 1 (להלן: ועדת הבחירות) מיום 18/11/08 שניסוחה יובא להלן (להלן: החלטת ועדת הבחירות) בטלה מעיקרה וחסרת נפקות, ו/או להכריז על ביטולה;

כן מתבקש בית הדין הנכבד ליתן לעותר כל סעד נוסף ו/או אחר ככל שיישר בעיני כב’ בית הדין.

ואלה נימוקי העתירה הנטענים יחד, לחוד או לחילופין, הכל לפי העניין והדבק הדברים:

1. העותר הינו חבר הליכוד וחבר מרכז הליכוד.

2. ביום 18/11/08 התיימרה המשיבה 1 לקבל החלטה כדלהלן:

“מי שהיה לחבר התנועה לפני 21.12.04 וחל עליו סעיף 18 הקודם של החוקה, זכאי לבחור ולהיבחר ובלבד שהיה חבר בתנועה ביום הקובע ושילם את דמי החבר פעם אחת עד ליום הקובע. היום הקובע כפי שנקבע במרכז הינו 16.11.08”.

3. החלטת ועדת הבחירות זהה להחלטת מזכירות הליכוד מיום 11/9/08 (להלן: החלטת המזכירות).

4. בית הדין הנכבד (בהרכב כב’ הש’ בדימוס משאלי, חב”ד עו”ד נורמן פלאט ועו”ד שמואל מולנר) קיבל שתי עתירות נגד החלטת המזכירות (עתירות 979/08 ו- 983/08). בהחלטה מיום 4/11/08 קבע בית הדין הנכבד כי:

“… השאלה שהופנתה להכרעתנו … ראוי שתינתן לגביה החלטת המרכז, על-פי סמכותו לפי סעיף 79 לחוקה.
אנו מורים אפוא שהעניין יועבר לדיון בישיבת המרכז הקרובה הקבועה ל-13/11/08″.

5. המשיבים, שהחלטת בית דין נכבד זה מיום 4/11/08 לא נשאה חן בעיניהם, החליטו להתעלם ממנה ולעשות לבית הדין תרגיל, בבחינת “הבה ונתחכמה לו”.

6. הנושא הנזכר לעיל לא הועבר לדיון בישיבת המרכז מיום 13/11/08. במקום להביאו בפני מרכז הליכוד, הוא הובא בפני ועדת הבחירות, אשר היא זו שקיבלה את ההחלטה המדוברת. עם כל הכבוד הראוי, התנהלות המשיבים מהווה ביזוי של החלטת בית הדין, פשוטו כמשמעו.

7. ההחלטה פסולה גם לגופה. חוקת התנועה איננה מקנה לוועדת הבחירות את הסמכות לקבל את ההחלטה שקיבלה.

8. ההחלטה מתיימרת לשנות את “כללי המשחק” לאחר תחילתו. הדבר דומה למקרה שנדון לאחרונה בפני בית המשפט הגבוה לצדק, בג”צ 181/08, רון לוינטל נ’ שר הפנים (לא פורסם, פסה”ד של כב’ הש’ לוי, דנציגר וחיות מיום 10/11/08 נמצאת בנבו). וכך נפסק, בסעיף 10 לפסה”ד ואילך:

“אשר על כן, וסבורני כי אין על כך מחלוקת, מוסמך השר לקבל החלטה בדבר מספר החברים במועצה של רשות מקומית.

עם זאת, סבורים אנו כי נפל פגם בעיתוי בו התקבלה ההחלטה. בית משפט זה פסק זה מכבר כי אין לבצע שינוי בנוהליה של מערכת בחירות לאחר שזו התחילה, כאשר אין מקום לשנות את “כללי המשחק” במהלך התקופה בה מתנהלת מערכת הבחירות.

ודוק – אין מקום לבצע שינוי בנוהלים לאחר שמערכת הבחירות התחילה, בין אם מבקש השינוי הוא מי שמבקש להתמודד במערכת הבחירות (כפי שהיה בעניין מוסלח) ובין אם מדובר בשינוי בנוהלים על פי החלטתו של השר הממונה או של רשות מינהלית אחרת.
….
גם אם נקבל את הטענה לפיה החלטת השר התקבלה בשלב מוקדם יחסית של מערכת הבחירות, הרי שמשעה שהיא התקבלה בתוך מערכת הבחירות, לאחר שזו החלה, הרי שהחלתה על מערכת הבחירות הנוכחית תהיה מנוגדת לעקרונות שנקבעו בפסקי הדין האמורים בעניין מוסלח ובעניין ברכה. לפיכך, סבורים אנו כי די בעיתוי המאוחר בו התקבלה ההחלטה והוצא הצו כדי להביא למסקנתנו לפיה קיים פגם בהחלתו של הצו על מערכת הבחירות הקרובה לרשויות המקומיות. לכן עשינו את הצו המוחלט ופסקנו כי הוראות הצו לא יוחלו על מערכת בחירות זו”.

9. בית המשפט העליון הוציא צו קבוע כנגד שר הפנים, חרף העובדה שהשר היה מוסמך לקבל את ההחלטה שקיבל. פסק הדין יפה לענייננו בקל וחומר:
א. משום שחוקת התנועה איננה מקנה לוועדת הבחירות סמכות לקבל את ההחלטה נשוא עתירה זאת.
ב. משום שההחלטה כרוכה בביזוי החלטת בית הדין הנכבד מיום 4/11/08.

אשר-על-כן מתבקש בית הדין הנכבד לקבל את העתירה, להצהיר כי החלטת ועדת הבחירות מיום 18/11/08 בטלה מעיקרה וחסרת נפקות, ו/או להכריז על ביטולה.

היום, ‏כ”א במרחשוון תשס”ט _____________
מיכאל פואה
חבר מרכז

מצ”ב:
א. החלטת וועדת הבחירות מיום 18/11/08
ב. החלטת מזכירות הליכוד מיום 11/9/09
ג. החלטת בית הדין מיום 4/11/08אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

מדוע הם מתמודדים

אריק זיו ויזר

האם סטרוק משתלטת על בית הדין של הליכוד

אריק זיו ויזר

לקראת הועידה כמה חברי מרכז בכל סניף וסניף

אריק זיו ויזר

אם רוצים נצחון בבחירות יש להתייחס בכבוד לקול הרוסי

אלי חזן

השר איתן בדעתו לנצח בועידה. עתר לבית הדין של הליכוד

אלי חזן

רשימת המועמדים בסניף קרית אונו

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן