27 C
תל אביב
10 באוגוסט 2022
ליכודניק
הכנסת

דגל שחור

מה שאירע בחוף בוגרשוב מסמל את קהותה של החברה הישראלית. אסור לנו לעמוד מהצד ולהישאר אדישים

האירוע שהתרחש לאחרונה בחוף בוגרשוב בתל אביב צריך לגרום לכל אחד ואחת מאיתנו לעשות חשבון נפש. חקירת המקרה תגלה לנו בקרוב מי הקורבן, אבל דבר אחד בטוח: עלינו כחברה מוטלת האחריות לתקן את עצמנו ולשמור טוב יותר על חסרי הישע, ביניהם נערות או קטינים הסובלים ממצוקות שונות ונתונים תחת תלות או מרות.

המקרה המזעזע אינו יכול להסתכם רק במיצוי הדין עם השותפים שהיו פעילים באותם המעשים ואינו יכול להסתכם גם במיצוי הדין עם עדי הראייה שחומרת השתתפותם הפאסיבית נעה בין שותפות לפשע לבין אי-מניעת פשע או שחטאם הסתכם רק בכך שלא פעלו כ”שומרוני הטוב”, לא הושיטו עזרה לזולת ולא קיימו את החוק “לא תעמוד על דם רעך”.

המקרה הוא ציון לגנאי לחברה כולה – אותה בחורה ששודלה ונוצלה או לחלופין ניצלה ופיתתה היא הקורבן של כולנו גם אם יאמרו כי היא רצתה את זה או בחרה לעשות פרובוקציה, אסור לנו להסכים לכך ובטח שלא לעמוד מן הצד.

עלינו לעשות בדיקה יסודית ולבחון כיצד החברה הישראלית נעשתה אדישה וחסרת ערכים ומוסר כלפי מעשי סדום ועמורה. ישנן השערות שונות לסיבות העיקריות שהובילו להשמדת יישובים בתקופת התנ”ך: אולי הייתה זו הפריצות המינית, אולי ריבוי מקרי האונס ומעשים אכזריים אחרים, ואולי הזנחת החלשים וחסרי הישע.

בסיפור חוף בוגרשוב, כל שלושת המרכיבים התקיימו שם בצהרי היום. אנו רואים כיצד במציאות שלנו אנשים מאבדים כל צלם אנוש, מתנהגים כחיות, מנצלים את החלש מהם והורגים את נשמתו.

הציבור שנכח במקום ולא עשה דבר צריך לתת את הדין

בהיסטוריה של העם היהודי היו עליות ומורדות ברמת אמונתו ואדיקותו במצוות התורה, אבל העונשים הכבדים נגזרו בתקופת סדום ועמורה והסיבה לכך היא: “דרך ארץ קדמה לתורה”. אנחנו הולכים אט-אט ומאבדים את הדרך. החברה הישראלית קהתה והפכה לאדישה לסבלו של הזולת, ואנו פיתחנו סובלנות לזוועות שאליהן אנו נחשפים השכם והערב.

בנוסף לכך, עלינו לבצע מהפכה שלמה בחינוך, החל בגיל הצעיר בבתי הספר, דרך המערכת הצבאית, והאוניברסיטאות וכלה במקומות עבודה. עלינו להקנות במסגרות אלה ערכים של דרך ארץ, רגישות וכבוד לזולת. אין ספק שכאשר תוכנית כמו “האח הגדול” – שמתעדת יחסי מין בין דיירי הבית ומצלמת דיירים הנתונים תחת לחץ גדול ושרויים בבידוד נפשי נוראי – עדיין נצפית על המסך על ידי 40 אחוז מבתי האב בישראל, ישנה בעיה.

על כל אדם לנהוג באחר כפי שהיה רוצה שינהגו בו, בהוריו ובילדיו. הרי אם אחד ממאות האנשים שנכחו בחוף היה אח או אחות, אם או אב של אותה הבחורה או אותם הנערים – אין ספק שהוא לא היה עומד מן הצד. הציבור שנכח במקום ולא עשה דבר צריך לתת את הדין, בהתאם לחוק המחייב עזרה מוסרית לזולת ומניעת פשע.

כאשר מונף בחופי הרחצה דגל שחור, אין המצילים נותנים הקלות, והרחצה בים נאסרת לחלוטין. באותו אופן אסור לתת הקלות גם בנושאים אלה. מוסריות החברה מרימה דגל שחור, ועל כולנו להיות המצילים שלה.

הכותבת היא סגנית שר לקידום צעירים, סטודנטים ונשיםאתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

ח”כ ציון פיניאן: החמרת ענישה למחזקי כלי נשק ללא רשיון

אריק זיו ויזר

ריבלין נפרד מג’ומס בדמעות: “אחד הפרלמנטרים הבולטים שעיצבו את הכנסת”

אריק זיו ויזר

פתרון חוקי למשמיצים באינטרנט

אריק זיו ויזר

ח”כ גדעון סער מסר את תשובת הליכוד ליו”ר צוות המשא ומתן של ישראל ביתנו ח”כ סטס מיסז’ניקוב

אריק זיו ויזר

הכנסת אישרה: דגל ישראל ייוצר רק בישראל

אריק זיו ויזר

“הושלמה קליטתו של יועץ למשפט עברי בכנסת -צעד חשוב לחיזוק ההיבט היהודי בדברי החקיקה”

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן