27.9 C
תל אביב
14 באוגוסט 2022
ליכודניק
דעות

בני, תישאר!

על פרישת בני בגין מהחיים הפוליטיים והשלכותיה על הליברליזם של תנועת הליכוד

כעורך “מדד החופש” באתר כנסת פתוחה לא יכולתי שלא להצטער השבוע לשמוע על פרישתו האפשרית של השר בני בגין.

לא אכנס כעת לסיבותיו של האיש, יתכן מאוד כי הן אישיות וכמובן שרצונו של אדם כבודו והוא חופשי לצאת ולבוא בחיים הפוליטיים התובעניים כראות עיניו. ברצוני רק להזכיר לקוראים שהשר בגין הינו השר המוביל ב”מדד החופש” שלנו, מקום ראשון יציב כבר זמן מה וזה לא דבר של מה בכך.

מדד החופש בוחן את הצבעות הכנסת בראי הליברליזם הקלאסי: חירות הפרט, שלטון החוק וחוקתיות, שוויון בפני החוק, ממשלה קטנה, חופש כלכלי והורדת מסים. אנחנו המדד הכי רציני באתר כנסת פתוחה, שמנתח את כמות הנתונים הרבה ביותר ובצורה הרצינית ביותר (אם יורשה לי…). בבואנו למפות את המצב בכנסת ישראל אנו נתקלים בשוקת שבורה במידה רבה, כבר כתבתי על זה כאן בעבר, לא ארחיב.

באורח “פלא” בשורת הליברליזם מגיעה דווקא מימין – המפלגות המובילות הן מפלגות הימין ומרכז ימין – הבית היהודי (מקום 1), עצמאות (מקום 2), ליכוד (מקום 3, בושה).יש לכך הסבר סטטיסטי בכך שהם כמובן מפלגות קואליציה שמציעות פחות חוקים פופוליסטים ומחויבות לאחריות תקציבית וכו’ –  אבל עדיין, ניכר שיש לכך סיבה אידיאולוגית, בפרט כשבאים לבחון את ההתפלגות בתוך המפלגה.

בליכוד הדבר בולט במיוחד – לצד חברים  ליברלים מאוד – החמישייה הפותחת של המדד רובה ליכוד: השר בגין, השר סער, השרה לבנת, השר מרידור – ישנם חברים לא ליברלים בכלל: ח”כ כץ, ח”כ אלקין, ח”כ לוין. בניגוד למה שאתם חושבים הדבר לא קשור ל”יוניות” או “ניציות” – באופן מפתיע חבר הכנסת הכי פחות ליברלי בליכוד הוא יו”ר הכנסת רובי ריבלין.

עזיבתו האפשרית של השר בגין את המפלגה בעיני יש בה משמעות סמלית. מצבו של החלק ה”ליברלי” במפלגתנו הלאומית-ליברלית במצב לא משהו. מצב זה מוביל אנשי ליכוד ליברלים רבים שאינם מהמחנה האמוני בהכרח לראות במשה פייגלין “משיח” של חירות הפרט רק משום שהוא מביע בקול דעות חדשניות ואמיצות. באופן מוזר דווקא נבחרי הליכוד האחרים ה”קלאסיים” שהיו צריכים באופן טבעי להיות מובילי הליברליזם בכנסת ובממשלת ישראל הולכים לכיוון השני – מתכנסים לכיוון ימין ולכיוון השמרנות על מנת להתמודד מול האתגר הפנים מפלגתי, ונוטשים את הבשורה שחברי מפלגה כה רבים מייחלים לה.

יש כאן אובדן דרך. אבדנו של מוביל מדד החופש בגין כמו גם של השר כחלון שממוקם גבוה ברשימה ועשה במשק רפורמות ליברליות מרחיקות לכת מייצגים שבר אידאולוגי מסויים. אל לו לליכוד להקריב את מורשתו הליברלית על מזבח ארץ ישראל השלמה ומפעל ההתיישבות.

 לבני בגין אני רוצה להודות על פעילות חשובה ולייחל להשארותו. ולנבחרים הליברלים הנותרים: סער, לבנת, מרידור, איתן, שטייניץ, ארדן – אני מאחל בהצלחה בפריימריז, ומקווה שהם ישכילו לקדם את החופש האישי והכלכלי של האזרח הישראלי, שיעמדו לימין שלטון החוק והשוויון בפניו של כל אזרח, שלא יקריבו את עקרונותינו לטובת השותפים הטבעיים ושיזכרו – להיות עם חופשי בארצנו.אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמןלפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

הרצחת וגם ירשת – השתלטות נסראללה על לבנון

אריק זיו ויזר

המאבק על מערכת המשפט הישראלית

יום השואה והגבורה : אלה מעוז על משמעותה של הגבורה

אלי חזן

כ”ט בנובמבר הישראלי והפלשתיני

אלי חזן

מותר לליכוד להיות דמוקרטי

אריק זיו ויזר

תכלית המילה

עינר אביב
דילוג לתוכן