15.1 C
תל אביב
7 באפריל 2020
ליכודניק
שוש הלוי - אופקים

אירן – ישראל והנשק הגרעיני /מאת:שוש לוי

היום , כאשר הסוגייה של איר ן גרעינית עולה על סדר היום של העולם כ-כלל ושל ישראל -כפרט , זוהי הזדמנות לערוך סקירה קצרה על תולדות הנשק הגרעיני , והתובנות המתבקשות ממנה עבור ישראל . הראשונים שהשתמשו בנשק גרעיני , היו האמריקאים , אשר השליכ ו שתי פצצות אטומיות על שתי הערים היפניות – הירושימה ונאגאסאקי , ואת תוצאות הפצצות האלה , מעבר להשמדתן הטוטאלית של ערים אלה , המשיכה יפן להרגיש עוד שנים רבות לאחר מכ ן , בצורת ענני – קרינה רדיו – אקטיבית שנשאו את החומר הקטלני למרחק של עשרות קילומטרים . ענני -קרינה אלה גרמו לנזקים חמורים לילדים שנולדו עוד שנים לאחר אותה הפצצה , בצורת מומים מולדים . 

נראה שהעולם למד משהו מאותה תקרית – גרעינית בין ארה"ב ויפן , היות שמאז , לא היה שימוש נוסף בנשק הגרעיני למטרות – מלחמה , אם כי זכורה לנו התקופה בה שרר ו יחסים מתוחים בין ארה"ב ובריה"מ , תקופה הידועה כתקופת ה"דטאנט" בשנות ה-60 וה -70 .
יש , נכון להיום , נשק גרעיני פעיל , לכ – תריסר מדינות בעולם , ובתוכ ן -ישראל , ארה"ב , יפן , בריה"מ , אנגליה , צרפת , איטליה , ואיר ן – בהתהוות .
במשך שנים רבות , דגלה המדיניות הרשמית של ישראל , בהכחשת העובדה שישראל בכלל מחזיקה בנשק גרעיני . מדיניות זו מעלה תהיות באשר לאפקטיביות שלה , שכ ן – התועלת המיידית שיש למעצמה גרעינית מן העובדה שהיא מחזיקה בנשק גרעיני , היא – ההרתעה !. האפקט של הרתעה זו מתבטא בכך שמעצמה גרעינית אחרת תהסס לתקוף אותה . כעת , כאשר מעצמה גרעינית מכחישה את היותה כזאת , היא בעצם מאבדת את כח – ההרתעה שיש לה , מעצם הידיעה שיש למעצמות גרעיניות אחרות שהיא – מעצמה גרעינית ! והדבר נכון גם לגבי ישראל , ולכן אני סבורה שיש לשנות את המדיניות ולמנף את העובדה שישראל מחזיקה בנשק גרעיני לצורך הרתעה , ובמיוחד היום – כאשר קיים עליה איום גרעיני אירני בטווח של כ – שנה ומחצה !
מרכיב דומיננטי בהתנהלות של מעצמות גרעיניות , הוא מה שידוע בתור – "מאזן – האימה " , והוא אשר מנע מארה"ב ובריה"מ , בשנות ה-60 וה -70 לתקוף זו את זו בנשק גרעיני , למרות היחסים המתוחים ביניהן , ולשמור על שלום העולם . מהותו של המונח "מאזן – האימה " מתבססת על העמימות שנוהגות מעצמות גרעיניות , לא באשר לעצם העובדה שהן מחזיקות נשק גרעיני , אלא – בעוצמת היכולת הגרעינית שיש להן , וזוהי האינפורמציה החשובה ביותר ואשר אותה – כן יש לשמור בסוד ! העמימות הזאת באשר לעוצמת היכולת הגרעינית – חשוב שתהיה גם לישראל ! והיא אכן קיימת !
כעת – מהי אותה עמימות ובמה היא משרתת כל כך את האינטרסים ההגנתיים של מעצמה גרעינית איזושהי ? התשובה נעוצה במה שקר וי בשפה מקצועית – "יכולת מכה שנייה " כלומר – מהי היכולת של מעצמה גרעינית , כאשר היא מותקפת ע"י מעצמה גרעינית אחרת , לא רק לשר וד את המתקפה , אלא גם להשיב מלחמה שערה , בהתקפה גרעינית משלה .
ובכן , מה שמונע מעצמה גרעינית אחת לתקוף מעצמה גרעינית אחרת היא – העמימות אשר מתבטאת באי – הידיעה , באשר לקיום "יכולת מכה שנייה " למעצמה הגרעינית אותה היא מתכננת לתקוף . היות וגם לאיר ן אין מידע באשר לקיום או אי- קיום "יכולת מכה שנייה " לישראל , הרי שגם היא תחשוב מםפר פעמים ותבדוק את מקור ות – המידע שלה בקפדנות , לפני שהיא תחליט ליזום צעד התקפי כלפי ישראל , כי אם לא תעשה כך היא עלולה לסכ ן את קיומה שלה !
אנ ו רואים , איפה ששלום העולם ושלומנו שלנו , תלוי בשמירת העמימות הזאת באשר להימצאות "יכולת מכה שנייה " בידי המעצמות הגרעיניות השונות , ובתוכ ן איר ן וישראל , אם כי תוצאת – לוואי שלילית העלולה להיות לאיר ן גרעינית היא – מירוץ החימוש המואץ , בנשק גרעיני , שיהיה למדינות אשר אינ ן מחזיקות , נכון לעכשיו , בנשק גרעיני !

בברכה – שוש לוי
אופקים

Related posts

הדיקטטורה מתה – תחי הדמוקרטיה !

גם רמת אביב שוכנת על -"שטח כבוש"

אריק זיו ויזר

סיבה לדאגה

אריק זיו ויזר

מכירת כרטיסים לטכס יום הזיכרון בבירה – שערורייה !

"אורות לתעסוקה": איזונים, בלמים ושיפורים/מאת:שוש הלוי

אריק זיו ויזר

בנימין נתנייהו, ראש ממשלת – היהודים – זה מה שאתה צריך לומר לאובאמה-מאת שוש לוי אופקים

אריק זיו ויזר

השאר תגובה

דילוג לתוכן