26 C
תל אביב
11 ביולי 2020
ליכודניק
איציק הלל

איציק הלל: ארץ ישראל נולדה בחטא

פגישה בין איציק הלל לחרדי גלותי הולידה דיאלוג מרתק על אופיה של ארץ ישראל ועל הגדרת הגלותיות מחדש. המסקנה: צאו להצביע ועדיף לליכוד

 

 

השבוע פגשתי חבר חרדי. בחור מוכשר כזה. אחד ששפשף הרבה את המוח, התנדנד על סטנדר במשך שעות ונשטף במימי ההלקאה העצמית החרדית. נקרא לו מויישי, למקרה ולפרחח יש פייסבוק. אחרי שהתעניינתי כמו ילדים כבר יש לו וכמה לי אין, גלשנו לנושאים העומדים ברומו של עולם וכך, תוך כדי שהוא יונק את הסיגריה שבפיו הוא מרצה לי את משנתו באהבת חברים, ופותח בהכרזה מדליקה "ארץ ישראל נולדה בחטא"

אני בוהה בו כמו שחילוני בוהה בחרדי ומויישי ממשיך ומסביר "הציונים כבשו את אדמת ישראל כשאלוהים עדיין לא הרשה להם. גרוע מכך, הם בנו מדינה חילונית. כעת בגלל הציונים, המשפחה שלי גם אינה שומרת מצוות ובעיניי, שמירת מצוות זהו ערך עליון וראשון. כשמשפחתי המורחבת איבדה את הזהות שלה עקב החילון הציוני, הכתם בכיבוש האדמה נעשה אדום יותר"

"מאיפה אתה יודע מתי אלוהים מרשה לכבוש אדמה ומתי לא?" שאלתי מבולבל ומויישי לא התבלבל והכריז "כשאלוהים ירצה אנחנו נדע"

הכל התחיל כשהעזתי להציע לו לשלשל בקלפי את האותיות מח"ל. מויישי – בחור ישיבה, מזרחי ולא מקופח – טען בלהט שש"ס היא היחידה היות והמהפכה כידוע, חוזרת. משם גלשנו במהירות במדרון החלקלק והגענו לפתחה של גיהנום. למה גיהנום? כי מויישי החרדי שגר לו בירושלים עיר הקודש, מאמין באמונה שלמה שליהודים אין זכות שליטה  בארץ ישראל. כי "מה שנולד בחטא אסור שיתקיים" הוא אומר.

בחרתי לענות לו במשל: בעיירה אחת התגורר לו יהודי פשוט שנודע באמונתו התמימה. ביום גשום אחד החל ביתו להתמלא במי הגשמים. היהודי בורח לקומה השנייה והמים בעקבותיו. הוא בורח לקומה השלישית והמים בעקבותיו. כמו יהודי טוב, הוא נושא כפיים אל על ופונה בתחנונים לבוראו "הצילני". באים השכנים וזורקים לו חבל אבל היהודי בשלו: אני מחכה לעזרתו של אלוהים. באים המסוקים ומושיטים לו חבל אבל היהודי בשלו: אני מחכה לעזרתו של אלוהים. באים כוחות מיוחדים ומושיטים לו חבל אבל היהודי בשלו: אני מחכה לעזרתו של אלוהים. עלו המים ומת היהודי.

פנו אנשי העיירה אל הרבי ושאגו "זו תורה וזו שכרה?" תראה רבי, אמרו וטענתם בידם, עמד לו יהודי בפני המוות ולרגע לא חדל להאמין באלוהים והנה תפילתו שבה ריקם ואיבד הוא את חייו. צחק הרבי ואמר לתמימים, וכי מה חשבתם? שאלוהים יירד שוב על הר סיני? הנה, שלח לו האלוהים את השכנים והוא סירב. שלח לו את המסוקים והוא סירב. שלח לו את הכוחות המיוחדים והוא סירב. סירב לעזרתו של אלוהים ומת.

נו? שאל אותי מויישי, והקשר לכאן? 

תראה, אמרתי לו: אתה היית מעדיף שהרב עובדיה יחלום על המדינה ולא הרצל. אתה היית מעדיף שבר כוכבא יקים את הגדודים העבריים ולא טרומפלדור וז'בוטינסקי וג'ון הנרי פטרסון. אתה היית מעדיף שרבי עקיבא ינאם את נאום הצ'חצ'חים ולא מנחם בגין. אתה בעצם, מחכה שאלוהים יירד שוב על הר סיני.

אלוהים לא יירד, לפחות לא עכשיו. אלוהים שלח לך את הרצל ואת ז'בוטינסקי ואת בגין ואת ביבי. אלוהים בנה לך תפאורה שלמה שבמסגרתה תוכל להקים איזו מדינה שתרצה. רוצה כפייה דתית? לך תכפה. רוצה תחבורה בשבת? לך תפגין! רוצה נישואים אזרחיים?  לך תשפיע! חושב שבנו פה מדינה בטעות? תבנה אותה מחדש.

הגלותיות האמיתית היא לשבת בין כותלי הישיבה, להתמזמז עם הסידור על געגועים עזים לארץ אבותינו כשהארץ כבר אצלך. גלותיות אמיתית היא לבכות על מדינה שחטאה במקום לתקן אותה כראות עיניך. במקום להשפיע. גלותיות אמיתית היא לצעוק, ולרטון "ורק לא הוא" ואז שהאחרון יכבה את האור. גלותיות אמיתית היא להימנע, כמו דרעי באוסלו וכמו לא יהודים בשואה. גלותיות היא לא לקחת את גורלך בידך.

עומדים להם החרדים וצועקים גיוולעד, הצבא אינו יהודי. עומדים להם האנרכיסטים וצועקים גיוועלד, הצבא אינו מוסרי. עומדים להם יהודים טובים ולא יוצאים אל הקלפי כי די, כולם הרי גנבים. צא מויישי, צאו גם כל המויישים. לכו ותתקנו. לכו ותתפקדו. לכו ותחוקקו. לכו וקחו את ידו של אלוהים,  את ידה של ההיסטוריה, את ארץ ישראל.

אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

Related posts

לא נבחרת לא בוחרת

אלי חזן

"בבית הכנסת המרוקאי"

אלי חזן

ב – 17 במארס בוחרים בישראל היום

אריק זיו ויזר

איציק הלל: בנט, מה עם לא תגנוב?

אריק זיו ויזר

משה הכה בסלע ופייגלין יכה בליכוד

אריק זיו ויזר

הגאים הפכו אותי למושפל

אריק זיו ויזר

השאר תגובה

דילוג לתוכן