21 C
תל אביב
30 בנובמבר 2020
ליכודניק
צעירים

אוחנה – דור 4

פרויקט חשיפת צעירים של ליכודניק. והפעם אלי חזן עם דוד אוחנה על הליכוד, על הצעירים וגם על שמיר ועל בוגי 

 

 

את דוד אוחנה ניתן למצוא באוניברסיטת תל אביב. בדרך כלל כמי שמזוהה עם הליכוד, שהרי הוא יו”ר תא לביא גלעד. הוא מאוד אקטיבי ואכן דמות יוצאת דופן בנוף הפוליטי הסטודנטיאלי.

 

דוד אוחנה, מתי התחלת את הפעילות שלך בליכוד ?
“הרומן שלי עם הליכוד, כמו אצל רבים אחרים, התחיל עוד מבית. שרה בר יונה-יכין, אחות של סבא שלי, הייתה הפקידה של מנחם בגין במחתרת האצ”ל בשנות הארבעים. כל משפחתו של סבא ז”ל היו לוחמים באצ”ל, ולכולם היו תמונות של ז’בוטינסקי על הקיר בביתם הקטן. איציק יכין, בעלה של שרה, ישב במעצר תחת השלטון הבריטי מספר  שנים בקניה ואריתריאה. אימא שלי תמיד סיפרה לי שהמהפך ב77 היה אחד מן הרגעים המרגשים בחייו של סבי, שנקראתי על שמו. בכל הנוגע אליי, כבר מגיל צעיר במיוחד עקבתי אחרי הפוליטיקה והמתרחש בה, ותמיד ידעתי שאעסוק בזה בבגרותי. לא הייתה לי שום התלבטות לאיזו מפלגה להצטרף. אני ליכודניק, ואשאר כזה לנצח”.

אוחנה למד בבית הספר הריאלי העברי בחיפה, בית ספר שידוע בעיקר בזכות הפנימייה הצבאית שלו, מן המשובחות בארץ, אך חיפה היא עיר אדומה מאז ומעולם, והדעות הימניות שלו מעולם לא היו קונצנזוס בתיכון, בניגוד לבית. “הפרק הצבאי הוא כנראה הפרק העצוב ביותר בחיי. שבר חמור בעצם הבריח ימים ספורים לפני הגיוס מנע ממני לגשת לקורס לקצונה ייעודית (או לקורס כלשהו) והסתפקתי בלהיות עובד מנהלה בלבד, מה שלא הפריע לי לסיים בהצטיינות במעמד סא”ל ושנה לאחר מכן במעמד אל”ם”.

 

לאחר התיכון למד במכינה האוניברסיטאית בת”א במשך כשנה אותה סיים בהצטיינות.

 

בדרך כלל, צעירים הפועלים בפוליטיקה נתפסים על ידי דגנרטים שלא מכירים את המערכת כעסקנים המתפרנסים מן המערכת ומוצצים את לשד עצמות משאביה הכלכליים של המדינה. המבקרים אינם מבינים שעיסוק בפוליטיקה של רוב הצעירים הוא עיסוק משלים הנובע מערכים אידיאליים. בהקשר הזה ביקשתי מדוד לספר לנו מה הוא עושה כיום ?

“כיום אני עובד שם בתור מורה עזר ומתרגל למדעי המדינה. אני סטודנט למשפטים בשנה א’ באונ’ בת”א, שם אני מרכז את הפעילות בתא לביא גלעד ביחד עם חבר בשם אור זקן עמית, סטודנט למדעי המדינה ומזרח תיכון. אלא שבניגוד למוסדות אקדמיים אחרים, אני ואור לא נכנסנו לפעילות בתא אלא הקמנו אותו מאפס, גייסנו פעילים ערכיים ואיכותיים והספקנו לערוך כנס בחירות מוצלח במיוחד עם השר סילבן שלום, לייצג את הליכוד ביום הבוחר באוניברסיטה, לארח את יו”ר עמותת יש סיכוי לשינוי שיטת הממשל ולערוך כנס הסברה עם עמותת מכון ירושלים לצדק. בנוסף, אני פעיל בקבוצה הצפונית של צעירי הליכוד, שכוללת צעירים איכותיים כגון חבר מועצת עיריית חיפה יניב בן שושן, יו”ר אגדות הסטודנטים באוניברסיטת חיפה לשעבר פליקס קוריטני, אושר טקאטש, שי בן דוד, צח נחמני, יואב בן עמי ועוד רבים וטובים. בעוד השם של הקבוצה נשמע כאילו מדובר בקבוצה מקומית בלבד, מדובר באחת מקבוצות הצעירים האיכותיות, החזקות והפעילות בארץ, שפעיליה עוד יגיעו רחוק. הקבוצה מוכרת בכל מוסדות התנועה ובקשר עם ח”כים ושרים מהתנועה”.

 

האם אתה חושב שהליכוד רלוונטי?

“בוודאי שכן. אנחנו קדנציה שנייה ברציפות בשלטון, שלטנו ב26 מתוך 36 השנים האחרונות. ההבדל בין מפלגות כמו יש עתיד לליכוד הוא שהליכוד לא מבוססת על אדם אחד. כשאני שם מח”ל בקלפי, אני לא מצביע לביבי, אני מצביע לדרך ז’בוטינסקי ובגין, שקיימת כבר כמעט מאה שנים, והיום בשוק הגלובלי הפתוח רלוונטית יותר מתמיד. זה מה שאני תמיד אומר לאנשים, להגיד “אני מצביע או לא מצביע לביבי” זו טעות. האידיאולוגיה שלנו מתורגמת אלקטוראלית היא לקולות מסורתיים. ב2006 היינו בשפל המדרגה עם 12 מנדטים אבל הצלחנו לחזור ולא הסתכלנו אחורה מאז. במקרה של יש עתיד למשל, ספין אחד לפה או לשם יחסל את המפלגה הזאת כליל, כמו מפלגות מרכז רבות לפניה, מאחר והיא מבוססת על הקולות הצפים בלבד. סוג של טרנד”.

 

מיהי דמות המופת הפוליטית בעיניך?

“שאלה קשה. אם הבחירה היא מקום המדינה, התשובה תהיה כנראה יצחק שמיר. הוא האיש שאהבתו למדינה מעולם לא הייתה מוטלת בספק, חסיד א”י השלמה אמיתי, שלא התקפל מול שום לחץ מבית ומחוץ. האיש שידע להגיד לא כשצריך, וכמוני, פשוט לא מאמין לשכנינו, וכמובן דאג לרוב היהודי במדינה עם העלאת מאות אלפי יהודים רוסים, פרויקט שלא יסולא בפז בעיניי. מהסיעה כיום התשובה ללא ספק תהא משה יעלון, שר הביטחון. אדם צנוע, ערכי, ישר אוהב את המדינה ודואג לביטחונה ללא סייג, האיש שמיגר כרמטכ”ל את אינתיפאדת אל אקצא וחזה מראש את האסון שתביא עמה תכנית ההתנתקות. הלוואי והיו לנו עוד אנשים כמוהו במפלגה ובפוליטיקה בכלל”.

 

מה אתה חושב על היחס לצעירים בתנועה?

“היחס לצעירים ללא ספק מחפיר. מה יש לנו בפועל? מינו את עומרי אקוניס ואיתמר דוננפלד לרכזי פעילות צעירים במצודה, אבל לא נתנו להם תקציבים, לפיכך הם מוגבלים מראש – הם לא יכולים לעשות פעילויות של נוער, לא יכולים לעזור תקציבית לתאים סטודנטיאליים ולא כי הם לא רוצים, אלא כי לא נותנים להם גיבוי כלכלי מלמעלה. יש את הדור הצעיר, קבוצה שאני מאוד מכבד ומעריך, אבל כשאין כסף, לא תהיינה פעילויות גדולות ואידיאולוגיות שתמשוכנה אנשים, במיוחד כשאין מספיק עניין בכך בצמרת התנועה. הקבוצה הצפונית סובלת גם היא מהמצב הזה, ואני מקווה מאוד שאף אחד לא יתייאש. לשאלה מי אשם, התשובה היא שאין אשם ספציפי, זו מדיניות שקיימת כבר עשר שנים, מדיניות שאם לא תשתנה המפלגה תיפגע, ועלולה לא להצליח לייצר בדור הבא את הקולות המסורתיים שעליהם דיברתי קודם לכן. בל נשכח שהמצביעים שלנו ברובם הם מצביעים ותיקים. חייבים להתחדש”.

מה היית משנה בתנועה?

” קודם כל צריך להניע את גלגלי התנועה מחדש. בחירות לסניפים, למזכירות ולמרכז כל 5 שנים, אף החלטה לא מתקבלת ללא מוסדות התנועה, כינוס המרכז כל מס’ קבוע של חודשים שייקבע, הוצאת משאבים נכונה ויעילה (והקמפיין הזה הוא ההוכחה לכך שזה לא המצב), חיזוק הכוח המוניציפאלי ברשויות המקומיות (בשנות ה90 הליכוד השתלט על רוב הערים הגדולות של ישראל, וזאת אחת הסיבות שחזרנו לשלטון בקדנציה הראשונה של נתניהו) ע”י מציאת מועמדים מוכשרים לרוץ בראשות הרשימה שלנו, להתחיל להגיע לקהלים כמו סטודנטים ( המצב שם בכי רע). לא חסר מה לעשות”.אתר "ליכודניק" הינו אתר לסיקור פוליטי. האתר עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

אולי גם זה יעניין אותך

נבון במקום נכון בלב

אלי חזן

הליכוד שולח נציגות לועידת הצעירים של ה – AECR

עינר אביב

לביא גלעד בר אילן לשר הפנים : “בטל המאגר הביומטרי”

אלי חזן

לביא ירושלים פתח שנה

אלי חזן

אמץ דיפלומט עתידי

אריק זיו ויזר

ארד ואדלר – הביתה מאת : ארז תדמור

אריק זיו ויזר
דילוג לתוכן